חקירת הרצח - בדרך למשפט: כחודש לאחר הרצח, הפרקליטות הודיעה הבוקר (חמישי) כי בכוונתה להגיש כתב אישום נגד מקסים טל בן ה-30 בגין רצח אשתו בביתה שבקריית ביאליק. במשטרה הודיעו כי הרצח פוענח "בתום חקירה מורכבת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את החקירה ניהל צוות מיוחד של משטרת ישראל בתחנת זבולון, בימים שחלפו מאז הרצח. בדיון שנערך בבית המשפט הבוקר, הוארך מעצרו של טל בחמישה ימים נוספים – לאחר שהשבוע טען השופט כי החשד נגד מקסים התחזק.

במשטרה הדגישו מספר ימים קודם לרצח הסתיימה הרחקתו של מקסים מרעייתו, בהתאם להחלטת בית המשפט בגין חשד לתקיפתה. "החקירה כללה שימוש באמצעים פורנזיים ואחרים והבוקר הגישה המשטרה נגד החשוד הצהרת תובע ובימים הקרובים יוגש נגדו ע"י פרקליטות מחוז חיפה כתב אישום ובקשה למעצר עד תום הליכים, בהתאם", נמסר.

נציג המשטרה: יש טביעות אצבע של החשוד של הסכין, לא של המנוחה

פרקליטות מחוז חיפה הודיעה לבית משפט השלום בקריות כי "לאחר עיון בעיקרי חומר הראיות, יש מקום לכאורה להגיש בתיק זה כתב אישום ולבקש את מעצרו עד תום ההליכים נגדו". 

נציג המשטרה אמר בדיון: "בדוח הפתולוגי לא נרשם שהוא שולל פגיעה עצמית, אבל יש דברים שמעידים על זה שנרצחה ולא התאבדה. למשל חוסר בפצעי היסוס". עוד אמר נציג המשטרה: "אין טביעות אצבע שלה על הסכין, שלו יש על הסכין".

עוד ביקשו בפרקליטות הארכת מעצר נוספת של חמישה ימים "לצורך הכנת כתב האישום ובקשת המעצר עד לתום ההליכים". שלמה למברגר, המשנה לפרקליט המדינה, אישר את הגשת הבקשה להארכת מעצרו של טל לצורך כתב האישום, ובתום הדיון השופט אישר את הארכת המעצר.

שלשום הוארך מעצרו של טל ביומיים נוספים, ובהחלטת השופט נכתב כי החשד מתחזק. בדיון חשף נציג המשטרה כי בשני מקרים שונים כתבה מריה טל ז"ל כי היא רוצה להתאבד על רקע האיומים מבעלה ועל רקע חזרתו הביתה. נחשף גם כי החשוד קיים רומן וטען בפני מאהבתו כי הוא פרוד.

עורך דינו של החשוד: הפרקליטות בחרה באפשרות הקלה

עו"ד רועי קרן, שמייצג את מקסים טל, הגיב על החלטת הפרקליטות: "הגשת כתב האישום אינה מעידה על סיכויי הרשעה טובים, וודאי לא שמקסים רצח את מריה. אפשר להבין את הפרקליטות שבבחירה בין שחרור היום ללא כתב אישום להגשה של כתב אישום עם תשתית רעועה, בחרה באפשרות הקלה. אני סמוך ובטוח שהליך כתב האישום יסתיים בזיכוי מהדהד".

עו"ד רועי קרן, פרקליטו של מקסים טל (צילום: החדשות12)
עו"ד רועי קרן | צילום: החדשות12

עו"ד אביעד חייט, שמייצג את משפחת מריה טל, מסר בתגובה: "אין כל הפתעה כלל אלא ביטוי בלבד לנטען על ידינו מראשיתה של הפרשה הכאובה הזו, הנסיונות להכפיש את שמה וזכרה של מריה ראויים לכל גינוי. כעת העניין מועבר לפתחו של בית המשפט המחוזי הנכבד ואנו נמשיך ללוות את ההליך".

עו"ד אביעד חייט (צילום: יח"צ, חדשות)
עו"ד אביעד חייט | צילום: יח"צ, חדשות

במהלך אחד הדיונים בתיק בבית המשפט אמר נציג המשטרה: "החשוד מחק נתונים מהטלפונים הסלולאריים שלו ושל המנוחה כדי לשבש את החקירה". עוד הוסיף כי "לא נמצא כל עבר פסיכיאטרי או נפשי למנוחה. למנוחה היו יחסים עם גבר אחר, אנחנו לא יודעים את משך הזמן אבל היו יחסים". לדבריו, בשלב זה נבדק החשד לפיו טל עשה לאשתו מריה ביטוח חיים מספר חודשים לפני מותה, שכולל כיסוי גם במקרה של התאבדות. 

בשבוע שעבר פרסמנו את "הקרב על הדקות" בחקירת הרצח - שמתמקד בשאלה אם גרסת החשוד ברצח אשתו מתאימה לחלון הזמן הקצר. גורמים המעורים בחקירה סיפרו לחדשות 12 על תנועותיו של החשוד בחצי השעה לפני שהתקשר והודיע על מה שקרה באותו בוקר.

בשעה 7:45 בבוקר לערך ב-11 באוקטובר, שעה שסנגורו של טל דווקא כן העלה בדיון הארכת המעצר, סבורים החוקרים כי טל מגיע עם בנותיו שלו ושל המנוחה לגן. נציין כי בשלב זה המשטרה עדיין אוספת עדויות לגבי מועד הגעתו המדויק לגן. לטענת החוקרים טל נשאר שם מספר דקות ואז יוצא בחזרה בדרך אל הבית בשעה סביב השעה 7:50.

לידי חדשות 12 הגיעו הכתובות של בית המנוחה בו על פי החשד נרצחה ושל הגן בו לומדות בנותיהן של המנוחה והחשוד ברצח. בדיקת חדשות 12 העלתה כי אורך המסלול הינו 150 מטר. בתחילה הלך מקסים טל מרחק קצר לאורך הרחוב בו מצוי הגן, הוא הגיע לכיכר ופנה שמאלה לרחוב בו מצוי הבית. מדובר בבניין דירות ודירתה של המנוחה ממוקמת בקומה השלישית. בקצב הליכתו של אדם מבוגר מדובר בשתי דקות הליכה בלבד מבניין לבניין, הגורמים מתארים כי בשחזור, יחד עם העלייה לדירה, הדרך ארכה שלוש דקות ו-20 שניות. 

אם כן, לאחר שעלה לקומה השלישית ונכנס לדירה השעה כבר הייתה אחרי 7:53. הוא עלה בתוך הדירה לקומה השניה בדירה בה נמצאה מריה דבר שארך זמן נוסף כך שהגיע אחרי 7:54. אמו סיפרה כי הוא התקשר בשעה 7:57, היא תארה כי עוד הייתה ישנה וכי מקסים צעק מהעבר השני של הקו "מאשה התאבדה". מה שמותיר על פי החשד פחות משלוש דקות בהן היה טל באותה קומה בה מריה נמצאת ובסמוך אליה.

המסולול שאותו לפי החשד עבר מקסים טל, החשוד ברצח אשתו (עיבוד: google maps)
המסלול שעבר לפי החשד מקסים טל | עיבוד: google maps

החשוד טוען כי לאחר ששב הביתה הוא התווכח עם מריה והודיע לה שהוא נפרד ממנה. לאחר מכן, הוא הלך למרפסת ועישן סיגריה, פעולה שלבדה מעריכים החוקרים כבת שלוש דקות. לטענתו הוא שב לתוך הבית, ראה את מריה הולכת לחדר של אמה מהמטבח כשסכין בידה, הלך אחריה וניסה לדבר על ליבה שלא תפגע בעצמה לאחר שדקרה את עצמה דקירה אחת לקח את הסכין מידה וזרק אותה. איך יתכן שגרסה זו מתיישבת עם חלון זמנים של 3 דקות או אף פחות מכך?

טל אמנם לא זוכר זמנים מדויקים, אך בסביבתו מספרים כי להערכתו הגיע עם הילדות לגן בערך בשעה 7:35, נשאר שם מספר דקות להגיע בחזרה הביתה כבר בשעה 7:42 בערך. כלומר שהיו 15 דקות בהן גם החשוד ברצח וגם המנוחה היו בבית. מסגרת זמן זו, מעריכים בסביבתו, מתאימה לגמרי לגרסתו אם בכל זאת לבסוף תתברר כנכונה.

מקסים טל החשוד ברצח אשתו מריה (צילום: החדשות 12, החדשות12)
מקסים טל בבית המשפט, ארכיון | צילום: החדשות 12, החדשות12

גיוס תרומות לילדיה של הנרצחת: "לא משאירים את הבנות לבד"