לא סתם המילים "עד מדינה" מהדהדות בעוצמה ומסמנות את קו פרשת המים של חקירה משטרתית או הליך משפטי. ניר חפץ שהשבוע במהדורה המרכזית נחשפו עדויות על לחץ בלתי סביר שהופעל עליו, כמו שולה זקן בזמנה, יכול להיות האיש הכי קרוב שישנה לעד את חייו של ראש הממשלה. מה תפקידו של עד מדינה, איך הוא מגויס ואיך מתייחסת אליו המדינה? ניסינו לעשות קצת סדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עד מדינה הוא חשוד או נאשם שמחליט להעיד מטעם התביעה נגד העמיתים שלו או שותפיו לעבירות. בדרך כלל זה יקרה משום שהתביעה הציעה לו הצעה שקשה לסרב לה - הסדר טיעון נדיב, חסינות מהעמדה לדין, אולי הבטחה לקיצור שליש, הבטחה להמלצה לחנינה בפני הנשיא, שינוי זהות, מעבר למדינה זרה, לפעמים אפילו גמול חומרי.

מדובר במשוואה די פשוטה של עלות מול תועלת: אם התביעה תציע הצעה נדיבה, החשוד יכול להחליט שהוא "פותח את הכל". בעבירות של שוחד תעדיף המדינה להפוך את המשחד לעד מדינה, מתוך תפיסה שחשוב יותר להעניש את מי שקיבל את השוחד ומעל באמון הציבורי, כלומר עובד או נבחר ציבור - מאשר להעניש את מי שנתן את השוחד בעצמו.

ניר חפץ (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

עד מדינה הוא בעצם הרע במיעוטו. רע כי מדובר בעבריין שהפרקליטות מוותרת לו על הבאה לדין או מפחיתה מעונשו - מרצון. הרע במיעוטו, כי באמצעותו של עד המדינה ייתפס דג שמן יותר בחכת החוק. לעיתים, בלעדיו, לא ניתן יהיה בכלל להביא עבריינים בכירים ומשמעותיים ממנו לאימת הדין.

סיפקה ראיית זהב נגד אולמרט. שולה זקן (צילום: עידו ארז)
צילום: עידו ארז

אדם שהחליט לחתום על הסכם מדינה עלול להימצא בסיכון רב, בעיקר בעולם העברייני. חציית הקווים עלולה לפגוע בו, לעיתים במשפחתו, ולכן המדינה תבטיח לו אבטחה צמודה - ולפעמים אפילו חיים חדשים של ממש. זו גם הסיבה שבשנת 2008 החליטה המדינה להקים את הרשות להגנת עדים, שתפקידה המרכזי הוא מתן הגנה לעדים מאוימים.

במקרה של שולה זקן, למשל, המגעים להפיכתה לעדת מדינה נכשלו פעם אחר פעם - עד שזקן הביאה את ראיית הזהב, השיחות שבאמצעותן היה ניתן להפליל את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בפרשת הברנוער מ-2014, הסכם עד מדינה שכבר נחתם בוטל אחרי שהתברר שהעד בעיקר משקר וממציא ראיות. המדינה במקרה הזה נפלה בפח וברגע האחרון חזרה בה

לא בכל מקרה יגייסו עד מדינה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

אם העבריין רוצה להפוך לעד מדינה אך אין ראיות נוספות שתומכות בעדות שלו - הרשויות לא יגייסו אותו לשורותיהן. ההגנה הייתה טוענת במקרה כזה: עדותו של העד הזה שנויה במחלוקת וכל המטרה שלו היא להציל את עצמו מאימת הדין. אבל אם עדותו של עד המדינה מגובה בראיות נוספות, מוצקות וממשיות - יגדל הסיכוי לגייס אותו, שכן, העדות שלו משמעותית ותחזק את הראיות.