ההכרעה - התעללות: ציפורה דוד, המטפלת שהואשמה בהתעללות בתינוק חסר ישע בנס ציונה, הורשעה הבוקר (שלישי) - בעקבות התיעוד שנחשף בחדשות 12 בשנה שעברה. "הנאשמת פעלה באכזריות, באימה ובהשפלה כלפי התינוק", קבעה השופטת, שציינה: "המעשים לא היו נחשפים אילולא התיעוד". הפרקליטות דורשת מאסר בפועל לדוד.

להכרעת הדין המלאה - לחצו כאן

השופטת אפרת פינק מבית משפט השלום ברחובות הרשיעה את דוד, שתועדה מכה תינוק. דוד הגיעה להסדר טיעון עם הפרקליטות בנוגע לעובדות שבכתב האישום, אך הצדדים השאירו לבית המשפט לקבוע באיזה סעיף תורשע. הפרקליטות ביקשה להרשיעה בהתעללות, בעוד סנגורה עו"ד ירון פורר ביקש להסתפק בעבירה חמורה פחות של תקיפת קטין".

אם התינוק: "הדרך לכלא קצרה, זה צדק למען הבן שלנו"

הורי התינוק, בתאל ודורון רוגוב, התייצבו לדיון כדי לשמוע את ההחלטה. האם צעקה לדוד: "תתחילי להכין תיק (לכלא)". בסיום הדיון אמרה: "באנו במתח וציפייה גדולים, כי זה שלב קריטי להמשך הדרך. עברנו מסע לא פשוט של תשעה חודשים, והיום בית המשפט נתן את התשובה לעניין סעיף האישום".

"אחרי מלחמה קשה של עו"ד סטופ מהפרקליטות, שנלחם איתנו והתעקש לדייק בכל סעיף, בית המשפט הכריע שזו התעללות, ומכאן הדרך לכלא קצרה", הוסיפה. "לעבור תשעה חודשים, אני צריכה ללדת כל רגע, ולעמוד מולה באולם, זה לא קל. הבשורה שקיבלנו היום מעודדת אותנו להמשיך עם הראש קדימה, יד ביד עם הפרקליטות. זה צדק למען הבן שלנו ואמירה לעתיד".

התובע, עו"ד מיכאל סטופ מפרקליטות מחוז מרכז, אמר: "בית המשפט קיבל היום את עמדתנו והרשיע את הנאשמת בהתעללות בקטין חסר ישע בו היא טיפלה. בית המשפט קבע בצורה מפורטת שהיא התעללה בקטין בן 11 חודשים, התעללות שאנו תופסים כחמורה, תוך חניקה והשפלה של התינוק. אנו רואים את המעשים בחומרה רבה ונטען למאסר בפועל".

בתאל ודורון רוגוב, הורי התינוק שציפורה דוד תקפה
בתאל ודורון רוגוב, הורי התינוק שציפורה דוד תקפה | צילום: אור רביד, החדשות 12

"הטילה מורא על התינוק"

השופטת פינק ציינה: "כתב האישום ייחס לנאשמת עבירה של התעללות. המחוקק לא הגדיר מהי התעללות, אך בית המשפט העליון קבע שורת מבחנים ובהם האם ההתנהגות מאופיינת בהשפלה, דיכוי וביזוי הקורבן, מידת פערי הכוחות, מידת חוסר הישע של הקורבן, התמשכות המקרים ועוד".

השופטת בדקה בזה אחר זה את הקריטריונים שנקבעו בפסיקת בית המשפט העליון - והגיעה למסקנה כי מדובר בהתעללות. "אלמלא צילומה של הנאשמת", אמרה השופטת, "יש להניח שהמעשים לא היו מתגלים, ומכאן יש להשפיע על מידת חוסר הישע של התינוק, שלא יכול היה להתריע על המעשים".

"הסלידה ואי הנחת נובעות מהאכזריות, הביזוי וההשפלה שהפגינה הנאשמת כלפי התינוק", הוסיפה. "למעשה, ניכר מתוך הסרטונים, כי התינוק מפחד מהנאשמת וחושש מפניה. לא ניתן להפריז בתיאור פערי הכוחות בין הנאשמת ובין התינוק, שהם גדולים ומשמעותיים ביותר."

לדבריה, עובדות כתב האישום והצפייה בקלטות מלמדים כי מתקיימים כל יסודות עבירת ההתעללות: "הנאשמת פעלה באכזריות תוך הטלת מורא על התינוק". התובע מפרקליטות מחוז מרכז, עו"ד מיכאל סטופ, הודיעה כי בכוונת התביעה לבקש מאסר בפועל. דיון הטיעונים לעונש יתקיים ב-7 ביוני. 

דוד הודתה בעבר בסעיפי כתב האישום נגדה – כפי שפורסם לראשונה בחדשות 12. לאחר הודאתה, נוצרה מחלוקת בין הפרקליטות להגנה שניסו לגבש הסדר לגבי אילו סעיפים היא תורשע: בהתעללות, סעיף שמעיד על מעשים מתמשכים, או בתקיפה - שייחס לה הפעלת אלימות במקרה חד-פעמי.

מפרטי כתב האישום שהוגש נגדה עולה כי דוד התעללה בתינוק כבן 11 חודשים בדרכים שונות, בעת שעבדה כמטפלת בבית הוריו וסבתו. דוד, בין היתר, סטרה לתינוק, צעקה לעברו שוב ושוב, הטיחה אותו על הספה והשטיח וכן הצמידה מגבת לפניו של התינוק תוך שהיא חונקת אותו. בהמשך, דוד הזיזה את התינוק עם רגלה ויצאה לעשן תוך שהיא מותירה את התינוק לבדו בבית.

המטפלת הודתה במעשיה מול מצלמות חדשות 12 בחודש מאי האחרון. "התמונות קשות, אני מודה במעשה שלי", אמרה בריאיון למהדורה המרכזית. "אני מתחרטת, אני מביעה צער. אני מאוד מבוישת". דוד טענה שהיה "טריגר" שגם לה להתפרץ בצורה כזאת על התינוק בן ה-11 חודשים: "לצערי הרב זה נפל עליו, מעולם לא הרמתי יד על ילד".

על עבירה של התעללות בחסר ישע, יכול בית המשפט לגזור עד שבע שנות מאסר בכלא. דוד מודעת לעניין, וטענה בעבר שהיא מוכנה לקבל על עצמה את גזר הדין. "אני יודעת שנהגתי לא כשורה, אני לא משתמטת מהמעשים", אמרה והוסיפה מסר להורים: "אני אהבתי את הילד, אני לא יודעת להסביר את זה".

מתוך כתב האישום של דוד:

באחד המקרים דוד שמרה על התינוק בבית ההורים. בשעה 12:41 היא האכילה את התינוק ואמרה לו: "אני הורגת אותך". ביום אחר דוד שמרה על התינוק בבית מהבוקר ועד הצהריים. "במהלך היום, בהזדמנויות רבות, בהן החל התינוק לבכות, צעקה הנאשמת לעברו 'די', והזיזה אותו ממקום למקום בחוזקה", כך על פי כתב באישום.

"בשעה 10:00, ישב התינוק בעגלה והחל לבכות והנאשמת בתגובה סטרה לתינוק בפניו בחוזקה פעמיים, הכתה אותו והטיחה אותו על הספה, כל זאת כשהיא ממשיכה לצעוק עליו: 'די לבכות, די!'. התינוק המשיך לבכות, והנאשמת בתגובה הכניסה מוצץ בחוזקה לפיו, הלכה למטבח והותירה את התינוק בוכה על הספה לבדו".

בהמשך אותו היום הצמידה מגבת לפניו של התינוק: "משהמשיך התינוק לבכות, נעמדה הנאשמת מאחוריו, תפסה בחלק האחורי של ראשו, נטלה מגבת, הצמידה אותו פעמיים בחוזקה לפניו של התינוק וחנקה
אותו באמצעותה, למשך מספר שניות, תוך שהתינוק בועט ברגליו ומנסה להסיר את המגבת מפניו. משהמשיך התינוק לבכות, הוציאה הנאשמת את התינוק מהכיסא, הכתה אותו בישבנו באמצעות ידה, צעקה לעברו פעמים רבות 'די' והטיחה אותו על הספה"..

בפרקליטות ציינו כי תיעודי ההתעללות נמסרו לידי המשטרה מבלי לערוך או לשנות אותם. "מסוכנותה של המשיבה מקבלת משנה תוקף בהתחשב בעובדה שהמשיבה פגעה בתינוק רך אשר אין לו כל יכולת להתנגד למעשיה, שוב ושוב, באופן ברוטאלי ואכזרי, וזאת בשעה שהייתה אמונה על שמירת שלומו ודאגה לצרכיו הפיזיים והנפשיים", נכתב בבקשת המעצר עד תום ההליכים.

ההורים התעמתו עם הנאשמת: "רוצחת תינוקות"

ההורים התעמתו עם הנאשמת מספר פעמים, הגיעו לביתה והטיחו בה את מה שגילו המצלמות. "הם פרצו אליי הביתה בשעות אחה"צ וצעקו עליי, איימו עליי וצילמו אותי", אמרה. "אני הייתי בשוק, לא ידעתי על מה הם מדברים". בחקירה, כשהציגו בפניה את התמונות, היא כבר לא יכלה להסתתר: "הייתי מבוישת, מזועזעת". גם הורי התינוק התעמתו איתה במהלך דיון בעניינה: "עד סוף ימייך תשבי מושפלת".

במהלך דיון בבית המשפט בעניינה בחודש ספטמבר, כאשר הורים רבים הפגינו מחוץ לאולם וקראו: "ציפי לכלא". כשבית המשפט החליט לדחות את הקראת כתב האישום, בת אל רוגוב, אמו של התינוק שבו התעללה דוד, אמרה: "דחו את הדיון כי אמרו שיש בחוץ קרקס. הקרקס האמיתי הוא באולם בית המשפט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות