כרוניקה של מוות ידוע מראש: סאמר חטיב, אם לשלושה ילדים בת 32 מפרדס דכה שביפו, נרצחה לפני כשנה ביריות בעת שנסעה במכוניתה. חברתה הטובה ישבה לידה, נפצעה באורח אנוש ונותרה נכה. כשצוללים לתיק החקירה לא נותר אלא לעבור באימה על הסימנים, החד משמעיים והמצולמים, שהקדימו את הרצח.

ביום שקדם למותה הטראגי של סאמר, התגלה מתחת למכוניה מטען חבלה קטלני. אמה סיפרה לחוקרים על הגבר המסתורי שהזהיר אותה לגבי המטען: "יצאתי לדואר, עצר לידי קטנוע ועליו גבר יהודי חבוש קסדה, דרך הקסדה זיהיתי כי הגבר שחום עור. הוא שאל אותי אם הרכב הלבן שמול הבית שייך למשפחתנו, עניתי שכן. הוא אמר לי שמתחת לרכב שמו משהו. חזרתי לכיוון הבית והגבר אמר לי לטלפן למשטרה כי זה מסוכן. ואז נסע מהמקום".

האם העירה מהר את סאמר, וזו התקשרה למשטרה. השוטרים הגיעו במהרה למקום ונטרלו את המטען. מהרגע הזה ועד הירי, סאמר העבירה את זמנה בביתה, לאחר מכן בבית אחותה בו התבקשה להסתתר, ובמתן עדויות לשוטרים שפתחו בחקירה. החוקרים אף הפצירו בה להיכנס למקלט ולהתחבא, או לפחות להישאר בביתה ולא לצאת ממנו, אך סאמר לא שעתה לבקשות. 

חקירת הרצח של סאמר חטיב שנורתה ברכב
זירת הרצח. התכתובות מהחברה וההודעה לעיסאם

לשוטרים היו מספר כיוונים בחקירתם: ראשית נמצאו בטלפון של סאמר תכתובות חשודות בינה לבין צעירה יהודייה, חברתה הטובה, לה סאמר סיפרה על המטען מיד לאחר הימצאו. הצעירה שלחה לסאמר הקלטות של שיחות בינה ובין בני משפחתה שהתנגדו בחריפות לקשר בין שתי הנשים.

"מה זה הולכת כל היום עם ערביה? באה לפה עד 2-3 בלילה? 4 בלילה? 12 בלילה הולכת? מה עוד הפעם הולכת ועוד הפעם. די באמת!", אמרה באחת ההקלטות קרובת משפחה של החברה. "מי יודע איזה חברים יש לה. תתרחקי ממנה מותק. אנחנו רוצים בטובתך. תפסיקי להיות איתה בקשר ותפסיקי להתכתב איתה. תמחקי אותה כבר מהחיים שלך, אם את לא רוצה למות".

הקשר עם עבריין הסמים 

אך ההודעה שהובילה את השוטרים לחשודים ברצח היא דווקא זו ששלחה חטיב עצמה לבן זוגה לשעבר, עבריין הסמים עיסאם אבו חג'אג', שנמצא בקולומביה. על ההודעה ששלחה לו עיסאם לא ענה.

חקירת הרצח של סאמר חטיב שנורתה ברכב
זירת הרצח. ארבעה חשודים נעצרו

חטיב אמנם אמרה לחוקרים כי בקשר שלהם הוא לא התנהג כלפי באלימות, אך בפעם האחרונה שהם נפגשו בקולומביה התגולל ביניהם ויכוח, שהדרדר לצעקות. בשלב מסוים חטיב ירקה עליו והוא הכה אותה. "הייתי איתו שש שנים, הוא דאג לי להכל אבל הוא התעלל בי נפשית".

לאחר הרצח פתחו בימ"ר תל אביב בחקירה מאומצת והצליחו לאתר את המתנקשים. השוטרים גילו שאכן מדובר בארבעה צעירים, קרובים של עיסאם חג'אג', וכעת הם עומדים לדין. לסאמר חטיב, שעמדה לסיים את לימודיה, וקיוותה לעבוד כמתרגמת משפת הסימנים, זה כבר לא יעזור.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום