החשד לאונס בת ה-13 בדרום: חקירתה של הנערה בידי חוקרת ילדים במשרד הרווחה הסתיימה לפי שעה. גורם רווחה המלווה את המשפחה מעריך כי גרסת הילדה מהימנה. במשטרה החליטו הבוקר (שני) לא להאריך את מעצרו ולשחרר את החשוד המרכזי באונס הנערה. עורך דינה אומר כי "יש בעיה בזיהוי בשל מצבה הנפשי הקשה" וכי במשטרה מאמינים לנערה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבוקר הגיעה משפחתה לפגישה במרכז ההגנה, שם נחקרה בת ה-13 על ידי חוקרות הילדים במשרד הרווחה, שם העריכו כי עדותה מהימנה, הערכה שהועברה גם למשטרת ישראל. על פי המידע שנמסר בפגישה, החוקרות סבורות כי אין צל של ספק שהילדה אכן עברה פגיעה מינית. חשוב לציין כי החקירה עודנה בעיצומה ויתכנו השלמות חקירה שעשויות עוד להטות את הכף.

"הדעת מתקשה להכיל מקרה כל כך מזעזע וקשה", מסרה לחדשות 12 עינב נגרי, עובדת סוציאלית ומנהלת מרכז ההגנה בית לין, בו נחקרה הילדה. "אם אנחנו כחברה עסוקים בהאשמת הקורבן ונותנים לפוגעים לגיטימציה, דווקא אנחנו אלה שמעמיקים את הפגיעה".

"מה זה אומר עלינו? כשמדובר בנפשות, תהליכי חקירה הנם מורכבים והרי גורל, ולכן אנו פועלים במשנה זהירות. עלינו לומר לא להשתקה", הוסיפה נגרי. "כל ילד וילדה שחושפים פגיעה הם גיבורים ואמיצים כי הם העזו לספר ולפרוץ את מעגל ההשתקה, על אף המחירים וההשלכות של החשיפה על חייהם. לכן, המסר שלנו צריך להתמקד בהוקעת המעשים ובחיזוק הנפגעות והנפגעים. דעו, אנחנו איתכן/ם"

עורכי דינה של בת ה-13: "המשטרה מצדדת בנערה ומאמינה לה"

עם שחרור הנאשם המרכזי, פנתה משפחתה של הילדה לעורכי הדין ניר יסלוביץ' ובנימין מלכא על מנת שייצגו אותם. "משרדי נטל על עצמו את הייצוג של הילדה ויעשה כל שניתן על מנת למצות את הדין עם האנסים שרצחו את נפשה של הילדה", מסרו עורכי הדין לחדשות 12.

"לא נרפה עד שהצדק יעשה וגם יראה הן בהליך הפלילי והן בהליך האזרחי שיינקט על ידנו", המשיכו עורכי הדין. כהורים וכאזרחים אנו מתחייב שיבואו חשבון עם האשמים בפשע המחריד הזה".

עו
עו"ד ניר יסלוביץ' | צילום: רונית ינון

עו"ד ניר יסלוביץ' טען כי למצבה של הנאנסת לכאורה יש השפעה מהותית על המשך החקירה: "יש כרגע בעיה בזיהוי בשל מצבה הנפשי הקשה של הילדה". אך לדבריו אין זה מפחית מהחשד לביצוע עבירה ומהמידע שבידיו "המשטרה מצדדת בנערה ומאמינה לה, זה לא אומר שהאונס לא התבצע".

עו
עו"ד בנימין מלכא | צילום: רונית ינון

"החקירה עודנה נמשכת ולא רחוקה מלהסתיים", מסרו עורכי הדין. "בשלב הזה המשטרה מנסה לברר את הזהות של הגורמים שנכחו בזירה".

החשוד המרכזי הכחיש כל מעורבות לפרשה

ההחלטה לא להאריך את מעצרו התקבלה לעת עתה, לאור ממצאי החקירה עד כה. כתוצאה מכך, החשוד ישוחרר בתנאים מגבילים עליהם הורה קצין משטרה- מעצר בית ואיסור יצירת קשר בין המעורבים. בתוך כך, נמשכת חקירת המשטרה אודות המקרה. 

אתמול נודע לחדשות 12 כי הנערה בת ה-13 מהדרום שטוענת שנאנסה לפני כשבועיים בידי ארבעה נערים בשטח בית הספר שלה - התלוננה כבר לפני כשנתיים על עבירות הטרדה מינית, אלא שהבדיקה שנפתחה בנושא נסגרה מבלי להעלות ממצאים כלשהם. התיק נסגר בשל העובדה שהחשודים לא היו בגיל ענישה.
 

אילוסטרציה אישה בחשיכה
טוענת כי נאנסה בידי 4 נערים (אילוסטרציה) | צילום: shutterstock
כשהייתה בת 11, בעודה תלמידה בבית הספר היסודי, התלוננה הילדה נגד שני ילדים שלטענתה פגעו בה מינית. הטענות נבדקו על ידי משרד החינוך ומשרד הרווחה, אלא שלא נמצאו ראיות שאוששו את טענותיה. 

אתמול נעצרו שני נערים נוספים בחשד לביצוע עבירות מין כלפי הקטינה, שטענה שהם צילמו את המעשים ואיימו על חייה. הנערים עוכבו לחקירה במהלך הלילה, שם מסרו את גרסתם ובסיומה נכלאו. החשוד המרכזי בפרשה הוא נער בן 16, שהכחיש כל מעורבות ואמר שלא מכיר את הצעירה לפני העימות ולא היה במקלט בו טענה כי התרחש האונס.

לפי הפרסום בחדשות 13, המשטרה פתחה ביום שישי בחקירה לאחר שהנערה ואביה התלוננו כי האונס בוצע במקלט שבשטח המוסד הלימודי: "הם לקחו אותי למקלט בהפסקות, שניים נשארו לשמור בחוץ על הדלת, אחד אנס אותי והשני צילם". אביה טוען שהם קשרו את בתו בזמן המעשים ושניים שמרו בחוץ.

המתלוננת לא הכירה את הנערים הנוספים בשמותיהם, אך טענה שתזהה אותם אם תראה אותם. הנערה זיהתה את החשוד המרכזי ברשת החברתית, אך הוא מצדו טען שאין לו תמונות באינטרנט.

בן ה-16 הגיע ביום שישי לתחנת המשטרה מלווה באביו ואמר שהטרידו אותו בטלפון, ככל הנראה מצד משפחת הנערה. הוא הגיע כדי להגיש תלונה על הטרדה, מה שהוביל לכך שנעצר בעצמו.