במהלך חקירת תיק 4000 לחצו חוקרי המשטרה על ניר חפץ להחליף את הסנגור שייצג אותו. זאת, ככול הנראה במסגרת המאמצים שהפעילו החוקרים על חפץ, במטרה לגרום לו להסכים להפוך לעד מדינה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאור העובדה שסנגורו באותה עת, עו"ד ירון קוסטליץ, אינו מייצג עדי מדינה. כך עולה מתמלילי חקירתו של חפץ בתיק 4000 שהגיעו לידי "גלובס".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

התמלילים מראים איך במהלך חקירתו של חפץ המשילו חוקריו את סנגורו באותה עת לרופא מנתח, שמייעץ לאדם חולה. החוקרים הזהירו את חפץ כי "אם אותו מנתח או רופא יכול לגרום למותך, או שאתה באיזשהו שלב מבין כי הרופא, האבחנה שלו לא נכונה - אולי צריך להחליף רופא, וזה קורה. בדיוק כמו שהוא יכול להציל אותך, כך הוא גם יכול להרוג אותך".

כשבועיים אחרי החקירה הזאת, החליף חפץ את סנגורו קוסטליץ בסנגור חדש, עו"ד אילן סופר שייצג אותו במשא ומתן לחתימה על הסכם עד מדינה. בחמישי במרץ 2018 נחתם ההסכם, שבמסגרתו התחייב חפץ למסור עדות מפלילה נגד שותפיו לכאורה למסכת השוחד, המתוארת בכתב החשדות בתיק 4000, ובראשם נתניהו. בתמורה קיבל חפץ פטור גורף מהעמדה לדין.

להחלטה של חפץ להפוך לעד מדינה קדמה התלבטות רבה מטבע הדברים. במהלך החקירה חפץ התלונן על תנאי מעצר קשים. במקביל הפעילו עליו חוקרי המשטרה לחץ שברובו היה לגיטימי, להפוך לעד מדינה, ולספר את מה שהרשויות תופסות כאמת.

נתניהו עומת עם עדות חפץ (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
חפץ ונתניהו. ארכיון | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

אולם תמלילי חקירתו של חפץ שהגיעו לידי גלובס מראים כי החוקרים חצו לפחות פעם אחת את גבולות הלחצים הלגיטימיים. זה קרה בחקירה שנערכה לחפץ ב-21 בפברואר 2018. במהלך החקירה הוקרן לחפץ סרטון של עימות שנערך קודם לכן בין שאול אלוביץ', החשוד במתן שוחד לנתניהו, לבין אחת העדות. החוקר יניב פלג, הבהיר לחפץ כי "כל מה שאתה רואה פה זה אמת, זה זמן אמת, לא משהו מבוים, שלא יהיה לך ספק בכלל. אבל מה שכן, קח בחשבון, כנראה אתה משווה את העורך דין שלך למנתח, או רופא".

חפץ השיב: "נכון".

החוקר המשיך: "אם אותו מנתח או רופא יכול לגרום למותך, או שאתה באיזשהו שלב מבין כי הרופא, האבחנה שלו לא נכונה, אולי צריך להחליף רופא, וזה קורה. בדיוק כמו שהוא יכול להציל אותך, כך הוא גם יכול להרוג אותך".

ניר חפץ: "אני מסכים איתך. ואני.."

החוקר יניב פלג: "אני מכיר את העורך דין שלך אבל אם הוא רופא אז.."

ניר חפץ: "תזכור, תזכור שבסופו של דבר כשאתה צריך להיכנס לניתוח אתה צריך רופא".

החוקר: "נכון".

ניר חפץ: "ההוא עוזר, בלי רופא לא תעשה ניתוח".

החוקר: "נכון, נכון, נכון".

ניר חפץ: "אוקיי".

החוקר: "לפעמים כשיוצאים מהניתוח אתה יודע אם עוד איזשהו משהו שנגרם, עוד תקלה שקרתה, עוד איזה, אתה יודע יש כל כך הרבה תביעות בעולם הזה. שישב לך בראש שלפעמים אולי הרופא, אותו רופא שאנחנו נעזרים בו, אולי הוא לא טוב בשבילנו. כן, אם אין ראיות נגדך ואתה לא עונה לעניין, הכול בסדר, כי אין לי ראיות, אני לא יכול להוכיח שום דבר ממה שאני שואל אותך, אלא אם כן ענית לי והודית במה ששאלתי אותך".

חפץ: "כן, אבל אני עונה".

החוקר: "אתה לא עונה".

"אתה עונה בנימוס אבל לא עונה לעניין"

בהמשך החקירה חוקר המשטרה הטיח בחפץ שהוא אינו דובר אמת. חפץ אמר שהוא משתף פעולה ולא שומר על זכות השתיקה אך החוקר המשיך: "לא, לא, לא. זה שאתה מוציא מלים מפיך זה לא אומר שבגלל זה אתה לא שומר על זכות השתיקה. זכות השתיקה לא הכוונה לשתוק ולהיות אילם בחקירה, אלא זה כדוגמה. התשובות שלך הן זכות השתיקה לכל דבר ועניין".

בהמשך החקירה אמר חפץ לחוקר כי "הייתי צייתן, הייתי ממושמע, שמרתי על הכללים". החוקר השיב: "לא אמרתי שלא, לא אמרתי שלא, דיברתי ספציפית אך ורק על התשובות שאתה נשאל, לא אמרתי שאתה לא צייתן, אתה מבחינת נחקר, התנהגותך למופת".

החוקר הבהיר לחפץ בהמשך החקירה: "אתה עונה בנימוס אבל אתה לא עונה לעניין".

חפץ הגיב: "לא, לא, לא, אתה לא יכול לצפות שהתשובות שלי הן יהיו מה שאתה רוצה, אתה צריך לצפות שהתשובות שלי הן יהיו מה שאני חושב".

החוקר: "אני רוצה שהתשובות שלך יהיו אמת, אמת, אמת". 

***חזקת החפות. ההליכים המשפטיים בתיק 4000 עודם בראשיתם. החשודים, רה"מ נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וזאב רובינשטיין, מכחישים את המיוחס להם על ידי היועמ"ש ושמורה להם חזקת החפות.

הכתבה המקורית פורסמה בגלובס