למרגל הבכיר שחולץ מרוסיה בעקבות חשש שהנשיא טראמפ יחשוף את שמו הייתה גישה ישירה לפוטין, כך מפרסם הבוקר ה-CNN. לפי הדיווח, המרגל עבד עבור ארה"ב במשך יותר מעשור וכי הגישה שלו לפוטין הייתה כל כך קרובה כך שהייתה לו גישה למסמכים נשיאותיים והוא יכול היה לצלם אותם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עוד עולה כי המרגל האמריקני היה בצמרת המערך הביטחוני במדינה. ארה"ב הציעה למצות עמו את היחסים כמה חודשים קודם לחילוצו, עוד בממשל אובמה, אך המרגל סרב. לפי הדיווח, המידע שהעביר המרגל היה חיוני להערכה שפוטין הורה להתערב לטובת טראמפ בבחירות לנשיאות ב-2016. כעת מתגורר המרגל בוושינגטון תחת הגנה.

זמן קצר אחרי הפרסומים, אישר הקרמלין את את קיומו של האדם, אך לטענתם לא הגיע לדרג בכיר ואף פוטר בשנת 2016. "אולג סמולנקוב עבד באדמיניסטרציה הנשיאותית אך לא בדרג בכיר", מסר דובר הקרמלין פסקוב. "הדיווחים בארה"ב הם 'ספרות זולה'. לא היה לו מגע עם הנשיא כלל". פסקוב צחק בתשובה לשאלה אם סמולנקוב היה מרגל.

אמש דווח כי ארצות הברית הוציאה את אחד המרגלים הבכירים שלה מרוסיה ב-2017 מחשש שייחשף. גורם בכיר שהיה מעורב בהחלטה על הוצאת המרגל אמר כי המהלך נבע בין היתר מחשש שטראמפ, שטיפל בצורה בעייתית בנושאים מודיעיניים מסווגים, יתרום לחשיפת המקור הסמוי כמרגל.

לפי בכירים בממשל טראמפ שמעורים בנושא, המרגל היווה את אחד ממקורותיה הסמויים הבכירים ביותר של ארה"ב בתוך ממשלת רוסיה. ההחלטה על חילוץ המרגל התקבלה זמן קצר לאחר פגישה שקיימו טראמפ ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בבית הלבן ובה דנו בנושאים מודיעניים מסווגים. על פי הדיווח, טראמפ חשף בפגישה מידע מסווג שקיבל מישראל בנוגע לפעילות דאע"ש בסוריה.

לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון
"חשף בפגישה עם שר החוץ הרוסי מידע ישראלי מסווג". טראמפ ולברוב | צילום: CNN

גילוי שהעניק הנשיא לרוסים, אם כי לא באופן ספציפי, על המרגל הרוסי, גרם לאנשי המודיעין לחדש דיונים קודמים בנושא הסיכון הפוטנציאלי לחשיפה, כך לפי מקור המעורב ישירות בהחלטה. מנהל ה-CIA דאז, מייק פומפאו, אמר לבכירים בממשל טראמפ כי דולף מידע רב מדי על המקור הסמוי, הידוע כנכס - מה שהביא להחלטה להחזירו במבצע סודי. חילוץ שכזה נחשב לצעד יוצא דופן שמתבצע רק כשהמודיעין האמריקני סבור שמרגל מצוי בסכנה מידית.