בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (שלישי) את כדורגלן ליגת העל יצחק אספה בהפקרה של ארי נשר ז"ל אחרי שנדרס למוות על ידו ובשיבוש חקירה. השופט בדיון, צבי גורנפינקל, זיכה אותו מהאישומים של נהיגה בשכרות ובמהירות מופרזת מחמת הספק. גזר דינו יתקבל בתחילת 2020. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השופט גורפינקל פירט שורת עדויות של עדי תביעה שהבחינו בפגיעה החזקה בנשר ובחברו, וכאלה שהבחינו בנזק שנגרם לרכב. "לא אוכל לקבל את טענת הנאשם כאילו חשב שנגרם לו פנצ'ר ולא חש שום פגיעה. הפגיעה גרמה לרעש חזק ובלתי שגרתי שהסב את תשומת לבם של נהגים בנתיב הנגדי. לא ייתכן שלא שמע את הרעש שנגרם מרכבו בהמשך הנסיעה. טענתו כי חשב שנגרם תקר בצמיג לא יכולה להתקבל. אני דוחה את עדותו של הנאשם שלא הבחין בתאונה כעדות בלתי מהימנה שלא מתיישבת עם העובדות והמציאות".

השופט הזכיר גם שיחות של אספה עם שני חבריו עומר לקאו ואור דסה, לאחר התאונה. על פי העדויות שנשמעו במהלך המשפט, בשיחה הראשונה אמר להם כי הוא חושב שיש לו פנצ'ר, אך בשיחה שנייה אמר כי הוא חושב שפגע במשהו. הוא מזכיר גם כי כאשר פגש אספה בשוטרים, סיפר להם בין היתר כי לא הוא שנהג ברכב, אלא לקאו.

באשר לאישומים מהם זוכה אספה – נהיגה בשכרות ונהיגה במהירות גבוהה מהמותר – השופט ציין כי אף שבבדיקת האלכוהול שנערכה לאספה היתה בדמו רמה גבוהה מהמותר, ואף שהוא אינו מאמין לאספה כי לא שתה בזמן ששהה במועדון, הפרקליטות לא הגישה חוות דעת שתקבע מה היתה רמת האלכוהול בדמו בזמן התאונה. לפיכך זיכה אותו מאשמה זו. לגבי הנהיגה במהירות גבוהה מהמותר – גם כאן לא היתן היה לקבוע זאת ברמה הדרושה במשפט הפלילי.

יצחק אספה מסר לאחר הכרעת הדין: "זהו בוקר קשה שמסכם שנה קשה מאד עבורי, אך קושי זה הוא כאין וכאפס לעומת הקושי של משפחת נשר, שאיבדה את היקר לה מכל, ארי נשר ז"ל. אני משתתף בצערם העמוק וכואב את כאבם ואמשיך לכאוב אותו בכל יום במהלך חיי".

יצחק אספה בדיון בביהמ"ש (צילום: חדשות)
יצחק אספה בדיון בביהמ"ש | צילום: חדשות
צפו בריאיון המרגש עם אבי נשר (צילום: רפי דלויה ‎, חדשות)
ארי נשר ז"ל עם אביו אבי | צילום: רפי דלויה ‎, חדשות

לפי כתב האישום שהוגש נגד אספה בשנה שעברה עלה כי הוא נהג בשכרות, הפקיר את נשר ז"ל ושיבש הליכי משפט. עם זאת, אספה לא הואשם באחריות לתאונת הפגע וברח הקטלנית לבן מן העובדה שהנהיגה הייתה בהשפעת אלכוהול. "אספה התנכר לחובתו האנושית להושיט עזרה", נכתב בבקשת המעצר.

לפי המתואר, אספה נהג בשעות הלילה בשדרות רוקח בתל אביב כשהוא שיכור ועולה על המהירות המותרת, לאחר שסיים בילוי במועדון לילה. בשלב מסוים בנסיעתו, התקרב לאופניים חשמליים שעליהם רכבו הקטין שנפצע וארי נשר. בפרקליטות הבהירו כי לפי העובדות, הקטין הרכיב את נשר על האופניים החשמליים.

בכתב האישום צוין שהקטין שרכב על האופניים החשמליים ונפצע הרכיב את ארי נשר וסטה במהלך נסיעתו. כשרכבו של אספה התקרב למרחק של 15 מטרים מאחורי האופניים, סטו הרוכבים על האופניים החשמליים שמאלה - מה שגרם לרכבו של אספה להתנגש בהם בעוצמה. כתוצאה מהתאונה, הועף נשר למרחק של כ-23 מטרים ממקום התאונה. מותו נקבע מאוחר יותר בבית החולים.

 

לאחר התאונה וחרף התוצאה הקשה, המשיך אספה בנסיעתו. מעובדות כתב האישום עולה כי אספה עצר בחריקת בלמים לאחר הפגיעה, המשיך בנסיעה איטית למרחק קצר, עצר בשנית ואז נמלט מהזירה. "אספה לא הושיט עזרה לנשר וקטין שנפגע, אשר שכבו פצועים במקום", נכתב.

במהלך הנסיעה, כך נטען בכתב האישום, התקשר אספה לחברו ארבע פעמים: בתחילה אמר כי הוא חושב שיש לו תקר בגלגל ובהמשך אמר כי הוא "פגע במשהו והמשיך לנסוע". עוד בהמשך, אמר הנאשם כי עיניו נעצמו, הוא הרגיש שפגע בדבר מה - אך המשיך בנסיעה. בהמשך הלילה ניסה אספה להעביר את הרכב לגרירה ואף התקשר למוסך. לטענת הפרקליטות, אספה ניסה לשבש ראיות. לפי כתב האישום, אספה שיקר לשוטרים על אף שנשאל על כך, ולא חזר לזירת האירוע למרות שהיה בסביבה.