הערעור בפרשת המטפלת המתעללת: בית המשפט העליון דן הבוקר (שני) בערעור של כרמל מעודה על קביעת בית המשפט המחוזי שתישאר במעצר עד תום ההליכים. עו"ד אפרים דמרי, שמייצג את מעודה, קרא לשופטי העליון להקל על מרשתו מחשש שתפגע בעצמה. "החשש שכל אדם נורמטיבי שנקלע למצוקה נפשית, בפרט כאשר מדובר בייחוס באישומים לא פשוטים המעוררים הד ציבורי, מבסס חשש שאותו אדם נורמטיבי לא יצליח להחזיק מעמד ויפגע בעצמו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אך נסיון החיים לימד כי הסיכוי הזה כמעט אפסי למעט מקרים בודדים, דודו טופז, אפסטין וכו'", הוסיף עו"ד דמרי. "אך מול מקרים בודדים אלה קיימים אלפי מקרים שבהם אנשים נורמטיביים, שיוחסו להם עבירות לא פחות חמורות, לא פגעו בעצמם. רוב הפגיעות של נאשמים... העוררת שוללת אפשרות למחשבות אובדניות. קצינת המבחן בחרה את האופציה הקלה ביותר".

עו"ד נורית הרצמן שמייצגת את עמדת המדינה בעתירה ביטלה את הטענות של מעודה: "חלק מהטיעונים של חברי מקוממים; זה שמדובר בהתפרצות רגעית, לא ניתן לדבר על כך כאשר מדובר באירועים שיטתיים שחוזרים על עצמם. גם המעשים הפחות חמורים מציירים תמונה של סדיזם - לא מדובר במצב של אובדן שליטה רגעי או נקודתי, לא שדבר כזה יכול היה להיות מוצדק. אלה דברים שחוזרים על עצמם".

 

ההורים מהגן של כרמל מעודה באולם בית המשפט
ההורים מהגן של מעודה באולם ביהמ"ש | צילום: הדר טנדלר, אסתי דזיובוב/TPS

היא הוסיפה: "אם אנחנו מסתכלים על התזכיר, שירות המבחן עשה עבודה רצינית ומעמיקה ומצא שיש בעוררת מסוכנות הן לסביבתה והן לעצמה. מדובר במעשים שהם ברמה מאוד גבוהה של מסוכנות, של אכזריות ומצד שני הנתק הרגשי גם היום, קצינת המבחן אומר שהיא רואה נתק רגשי, היא לא מבינה את הסבל הרגשי של אותם פעוטות... שירות המבחן שקל את כל השיקולים - כולל את טובתה של העוררת - ושירות המבחן אומר כדי שאדם יחזיק מעמד בחלופת מעצר נדרשים לו כוחות ויכולות. נכון שבדרך כלל מעצר לא נועד להגן על נאשמים, אבל כאן הדברים שלובים אחד בשני וקשה לצפות את התנהגותה של העוררת".

לאחר מכן הוצאה מעודה מהאולם, ואז ההורים שילדיהם היו בגן שלה בראש עין התפרצו עליה בזעם ואחת מהאימהות גם קיללה אותה. כשהדיון הסתיים קראו ההורים לא להיענות לבקשה של מעודה ולהעניש אותה בעונש החמור ביותר שקבוע בחוק.

ההורים מהגן של כרמל מעודה באולם בית המשפט
"אסור שהנושא יירד מסדר היום" | צילום: הדר טנדלר, אסתי דזיובוב/TPS

"אנחנו מקווים שבית המשפט יהיה מסוגל לעשות צדק והצדק יהיה להשאיר אותה עצורה עד תום ההליכים", אמרו ניקול דניאל חג'בי ויוסי חברה שילדיהם היו בגן של מעודה. "הילדים שלנו צריכים להיות בחופש לא היא, היא צריכה להיות כלואה ולהיענש במלוא חומרת הענישה האפשרית".

"אנחנו לא חוששים - היא זאת שצריכה לחשוש, היא לא אמורה להיות בחוץ", סיכמו. "יש לנו כח, אנחנו נגיע לכל דיון ונמשיך להפגין בכל מקום ונעשה מה שצריך - אסור שהנושא יירד מסדר היום הציבורי. כל כך הרבה ילדים נפגעים בזה הרגע בגנים אחרים. אסור שילדים יהיו הפקר, אסור שזה יקרה עוד פעם".