שני בעלי תפקידים במתחם בו התחשמלו היום (שישי) ארבעה צעירים, בהם חייל בן 20 שנפצע באורח קשה, נחקרו באזהרה במסגרת חקרית המשטרה בנושא. השניים, שחשודים בגרימת חבלה ברשלנות, שוחררו למעצר בית עד ליום ראשון הקרוב. שני בעלי תפקידים נוספים מסרו עדות ושוחררו. מהמשטרה נמסר כי החקירה נמשכת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עד ראייה ששהה במקום סיפר לחדשות 12 על הרגעים הדרמטיים בהם נחלץ לסייע לאחד הפצועים. "הוצאתי את אחד הצעירים מהמים וביצעתי בו החייאה", סיפר. "פתאום הוא פקח את העיניים ואמר 'הכל טוב'. החזרתי לו את הדופק".

"ישבתי עם חברים בבר בתל אביב, פתאום ראינו התכנסות של המון אנשים", שחזר עד הראייה. "הרגשתי שמשהו לא רגיל. כשהגעתי ראיתי שני חברה ששכבו, אחד מהם היה בתוך הבריכה והשני היה מעט מאוד זמן בבריכה. ניסיתי להוציא את הצעירים מבריכה וביחד עם חבר התחלנו לבצע החייאה על אחד מהם".

עד הראייה הוסיף: "פתאום אחרי דקה אחד מהם פקח את העיניים ואמר 'אני רואה, הכל טוב'. הוא היה עם אדרנלין מטורף אבל לא נתנו לו לקום. החבר ביצע פעולות החייאה על הצעיר השני שהתחשמל. מיד הגיעו אמבולנסים וכוחות מד"א".

מנהל מתחם "מגדלי זיו" ברמת החייל (צילום: החדשות12)
מנהל מתחם מגדלי זיו ממתין לחקירתו בתחנת המשטרה | צילום: החדשות12

הבוקר לאחר שהחלה המשטרה לחקור את נסיבות האירוע נעצרו שלושה בעלי תפקידים במתחם "מגדלי זיו" בחשד לרשלנות. מהנדסים מטעם המתחם הגיעו לזירה והעלו את האפשרות שההתחשמלות נגרמה כתוצאה מקצר שנוצר בשל כבלי חשמל גלויים.

"לא שמתי לב לכבלי חשמל חשופים", סיפר עד הראייה. "פגשתי את המשפחה, היה לי חשוב לבוא לבית החולים כי אנחנו נתנו את הטיפול הרפואי הראשוני ואי אפשר שזה ייכנס מאוזן אחת וייצא מהשנייה".

החייל התחשמל בגלל מחדל בטיחות? לפני שלושה חודשים נפצע במקום בן חמש

הבוקר פרסמנו לראשונה כי שלושה חודשים לפני אירוע ההתחשמלות בתל אביב שבו נפצעו שני חיילים באורח אנוש ובינוני - התחשמל בדיוק באותו המקום ילד בן חמש. באירוע הקודם שהתרחש במקום ונחשף כאן כעת, הגיע בן ה-5 לבלות עם משפחתו במתחם, מעד אל תוך הבריכה - והתחשמל. 

זירת ההתחשמלות ברמת החייל, מגדלי זיו.
זירת ההתחשמלות, מגדלי זיו ברמת החייל

למזלו של הילד, בן דודו בן ה-13 זינק אל הבריכה ומיהר לחלץ אותו ממנה. לדברי אימו של הילד מנהל המתחם הבטיח לשמור עם המשפחה על קשר אך עקבותיו נעלמו. בהנהלת המתחם סירבו לענות לשאלות בעניין זה, אך במשטרה אישרו את הפרטים.

בשיחה עם חדשות 12 שחזרה אימו של בן החמש  את הרגעים המותחים. "הלכנו לאכול גלידה במתחם, ובני מעד ונפל אל מי הבריכה הנמוכים", שחזרה האם. "מיד עם המגע במים הילד קפא במקום. בן דודו זינק שלף וחילץ אותו, ובמשך דקות ארוכות הוא קפא ולא הצליח להזיז את השרירים".

אם החייל שנפצע: "לא חשבתי שישרוד את הלילה"

אימו של הצעיר שנפצע אנוש באירוע סיפרה לחדשות 12 על הרגע הקשה שבו קיבלה את ההודעה, ועל החשש לחיי בנה. "הבן שלי נכנס למים, וחבר שהיה איתו נכנס גם כן", סיפרה. "בהמשך הגיעו שני אנשים וניסו לסייע. כולם נפצעו. החבר הכי טוב שלו פצוע בבית חולים".

בריכה, תל אביב, התחשמלות, ברכת נוי, בריכת נוי (צילום: יששכר ויס, תיעוד מבצעי מד"א)
זירת האסון, תל אביב | צילום: יששכר ויס, תיעוד מבצעי מד"א

עוד סיפרה אימו של הפצוע: "התקשרו אליי באמצע הלילה ואמרו לי שהבן שלי נפצע. לא אמרו איך הוא נפצע ומה מצבו עד שהגעתי לבית החולים. הוא מורדם, חשבתי שלא ישרוד את הלילה".

"למרבה הצער, אין אסדרה או אכיפה בבריכות פרטיות"

"על פי הניסיון שלנו, מקרי התחשמלות נובעים בדרך כלל מליקויים בחיבורי ההארקה של המתקנים", אומר דוד בן אפרים, חבר המועצה ההנדסית של התאגדות מהנדסי החשמל בישראל. "עדיין מוקדם לדעת מה בדיוק קרה באירוע הנוכחי, אולם ישנם מקרים רבים של רשלנות או בלאי טבעי, שבהם יש ניתוק בין מערכת ההארקה למתקן וברגע שאדם נוגע בכבלים הוא מתחשמל".

"התקנה הקיימת כיום מתייחסת לאכיפה בקרב הבריכות העירוניות בכל הארץ, ומחייבת את האחראים לבצע בדיקות תקינות והארקות", ממשיך בן אפרים. "לצערי, בבריכות הפרטיות אין אסדרה או אכיפה ולכן האחריות של חברות הניהול ומנהלי המתחמים היא חשובה מאין כמוה, ועליהם לבצע מיוזמתם בדיקות תקופתיות ולוודא שמערכות החשמל תקינות. יש להחמיר את נהלי האחריות והבטיחות בבריכות הפרטיות, אחרת זה לא יהיה האסון האחרון שנראה".

אור רביד השתתף בהכנת הכתבה