השימוע שנפתח הבוקר (רביעי) לראש הממשלה צפוי להתמקד בתיק 4000, פרשת בזק-וואלה שבו מיוחסת לנתניהו עבירת שוחד, לצד מרמה והפרת אמונים. צוות ההגנה של נתניהו הגיע הבוקר לבניין משרד המשפטים שבירושלים בניסיון למנוע את העמדתו לדין.

במרכז הפרשה ניצב החשד כי רה"מ קיבל החלטות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים לטובת קבוצת בזק - ובתמורה לכך שאול אלוביץ', שהיה בעל השליטה ב"בזק" ובאתר החדשות "וואלה", דאג לסיקור אוהד ומוטה לטובת נתניהו ובני משפחתו.

החלטת היועץ נחשפת
צילום: חדשות

תיק 4000, השלישי במספר בו נחקר נתניהו, מייחס את העבירה החמורה ביותר לנתניהו - עבירת שוחד. נתניהו חשוד בלקיחת שוחד מאלוביץ' ומרעייתו איריס וכן במרמה והפרת אמונים. בתיק 4000 אלוביץ' ורעייתו כבר עברו שימוע בחודש אוגוסט האחרון, ואיש העסקים זאב רובינשטיין, חשוד נוסף בפרשה, התייצב לשימוע ביולי.

הנחקרים

החקירה הגלויה בתיק 4000 החלה בחודש פברואר 2018. במסגרת החקירה נחקרו מספר חשודים, וביניהם ראש הממשלה, שרה נתניהו, שאול אלוביץ', איריס אלוביץ', יאיר נתניהו, זאב רובינשטיין, אור אלוביץ', בנו של אלוביץ', סטלה הנדלר מנכ"לית בזק, עמיקם שורר סמנכ"ל פיתוח עסקי בבזק ואלי קמיר, יועץ חיצוני של בזק שעסק בשירותי לובי עבור החברה.

אלוביץ' וחפץ בהארכת המעצר
חפץ ואלוביץ', ארכיון | צילום: החדשות

במסגרת החקירה נתפסה מדיה דיגיטלית בהיקף משמעותי ונערכו מחקרי תקשורת לגורמים שונים. בתוך כך, נחתמו בתיק גם שני הסכמי עד מדינה: בחודש פברואר 2018 נחתם הסכם עד-מדינה עם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר ובחודש מרץ 2018 נחתם הסכם עד-מדינה עם ניר חפץ, אשר שימש כיועץ התקשורת של נתניהו בתקופה הרלוונטית לחשדות.

החשדות

מחומר החקירה בתיק 4000 עלה כי נרקמה מערכת יחסים של "תן וקח" - בין אלוביץ' לבין נתניהו. לפי חומר החקירה, מצד אחד, אלוביץ' היטה את הסיקור ב"וואלה" לטובת נתניהו, באופן חריג ביותר, כדי שייטיב עמו ועם חברות שבשליטתו ובהן חברת "בזק", ומצד שני, פעל נתניהו, תוך ניצול כוחו השלטוני והביצועי בתחום הרגולטורי, כדי להיטיב עם חברת "בזק", בתמורה להטיית הסיקור.

לפי הראיות, נתניהו דרש בעצמו ובאמצעות מקורביו, באופן תדיר, פעמים רבות, הטייה של הסיקור באתר "וואלה". אלוביץ' פעל רבות למימוש הדרישות שהתקבלו מנתניהו וסביבתו, באמצעות הנחיית אנשי האתר ובראשם מנכ"ל וואלה, אילן ישועה. מדובר היה בהשתדלות חריגה ביותר בעבור נתניהו, ובהיענות חריגה לדרישותיו - מבחינה כמותית ואיכותית - אם בדרך של הענקת סיקור אוהד וחיובי, ואם בהסרה או עיכוב של סיקור בעל גוון ביקורתי, והכל באופן שמשרת את מטרותיו של נתניהו. ואכן, במקביל, נתניהו, בכובעו כשר תקשורת וכראש הממשלה, אישר או היה מעורב באישור, של פעולות רגולטוריות משמעותיות ביותר הנוגעות לאלוביץ' ועסקיו שהיטיבו עימו בסכומי עתק.

מנדלבליט בכניסה לשימוע של ראש הממשלה
מנדלבליט בכניסה לשימוע של ראש הממשלה | צילום: החדשות 12

על פי העולה מחומר הראיות משפחת נתניהו הייתה אמורה לשלם על שירותיו של ניר חפץ כיועץ תקשורת פרטי שלהם, אולם היא לא היתה מעוניינת לשלם את שכרו. לפיכך, שרה נתניהו וחפץ סיכמו, ביוזמתה, כי היא תשלם לחפץ באמצעות המחאות אישיות סכומים שהתחייבה לשלם עבור שירותיו, והוא יחזיר לה סכומים אלה בכסף מזומן, באופן שיביא לכך ששרה נתניהו לא תשלם בפועל עבור שירותיו של חפץ, אך תוכל להציג מצג לגורמים שידרשו זאת, לפיו שכרו שולם על ידה.

המלצת פרקליט המדינה

פרקליט המדינה שי ניצן המליץ בפניי מנדלבליט לשקול להעמיד את בנימין נתניהו וגב' נתניהו בעבירות שוחד וכן לשקול להעמיד לדין את נתניהו גם בגין ביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים; עוד המליץ לשקול להעמיד לדין את שאול אלוביץ' ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ועבירות נוספות שפורטו לעיל - והכל בכפוף לשימוע.

החלטת היועמ"ש

אולם, היועץ המשפטי לממשלה החליט כי חומר החקירה בפרשה אינו מצדיק את העמדתם לדין של רעיית רה"מ ובנו יאיר נתניהו. בפברואר 2019 הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי החליט לשקול העמדה לדין של נתניהו, בכפוף לשימוע, באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, ושל בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', בעבירות שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.

//img.mako.co.il//2019/10/01/tik4000.jpg

נתניהו צפוי לטעון - לא היו יחסי שוחד

פרקליטי נתניהו צפויים לטעון היום שאין קשר סיבתי בין ההחלטות שקיבל נתניהו בנוגע לקבוצת בזק, ובין הלחצים שהופעלו על שאול אלוביץ' - בעלי בזק ואתר לדאוג לסיקור אוהד לנתניהו ומשפחתו באתר וואלה. הסנגורים יטענו כי הליך קבלת ההחלטות הרגולטוריות בנוגע לבזק נסמך על הדרגים המקצועיים של משרד התקשורת והיה תקין וענייני. נתניהו צפוי לטעון: פעלתי על פי הנחיות גורמי המקצוע. לא היו יחסי שוחד ביני לבין שאול אלוביץ'.