עבריין המין החשוד באונס קטינות ניהל חיים גלויים - המשטרה עצרה אותו רק אחרי יותר משנה: עדויות חדשות בתיק אונס הקטינות והאיום ברצח מעלות טענות קשות בדבר גרירת רגליים מצד המשטרה. אשת צוות במוסד האישפוזי בשפלה בו אושפז בשלושת החודשים שקדמו למעצרו, חושפת לראשונה בשיחה עם החדשות 12: "התקשרתי למשטרה והגיעה ניידת. השוטרים ביקשו את מספר הזהות שלו ואמרו - אין לנו כלום עליו". צביקי פליישמן, ראש תחום החקירות בסניף מגן הקהילות היהודיות (JCW) בישראל משוכנע: "רשויות המדינה ידעו בדיוק היכן הוא גר".

הבוקר (שישי) אנו חושפים לראשונה תמונות ממעצרו של יוסף חיים קארו, שנגדו הוגש השבוע כתב אישום בעבירות מין חמורות בשתי קטינות לפני יותר מ-20 שנה. קארו נעצר ב-23 ביולי השנה סמוך למרפאת מאוחדת בראשון לציון. בתמונות נראה קארו כשהוא מובל לניידת משטרה ונעזר במקל על מנת ללכת, ככל הנראה בשל נכות מוטורית. 

המעצר הזה התרחש יותר משנה אחרי שבמשטרת ישראל הוגשה התלונה החמורה כנגד קארו, בידי מי שעל פי האישום עברה על ידיו מסכת התעללות זוועתית כשהייתה רק בת 7. במועד הגשת התלונה, קארו כבר עבריין מין מוכר, הוא ריצה בישראל חמש שנות מאסר על עבירה דומה ואף מוזכר ברשימת המבוקשים של האינטרפול בגין שני אישומים דומים העומדים כנגדו בארץ מוצאו ארה"ב - ממנה נמלט עוד לפני שנשפט.

את החודשים האחרונים של השנה שעברה העביר קארו על פי העדויות בנתניה. בינואר 2019 הוא לקה בשבץ קל, בעקבותיו מונה לו אפוטרופוס לגוף ולרכוש למשך שישה חודשים. עד מעצרו שוהה המשיב במוסדות: בתחילה בבית החולים השיקומי "רעות" בתל אביב ובארבעת החודשים שקודם למעצרו, על פי העדויות, במוסד אישפוזי בשפלה.

יוסף קארו, מואשם בפדופיליה
תמונותיו של קארו באתר האינטרפול | עיבוד: מתוך אתר האינטרפול

"ארבתי ימים ולילות"

"מספר חודשים בשנת 2018 לרשויות המדינה הייתה את הכתובת שלו ברחוב הל"ה בנתניה", משוכנע פליישמן, שניסה לאתרו בשנה האחרונה. "הוא גר שם, וגם על פי מידע שהגיע אלינו מאוחר יותר במהלך החקירה, ביקר מספר פעמים בקופת החולים בקרבת מקום. אני ארבתי שם ימים ולילות אבל לא הצלחתי לאתר אותו. בשלב מסוים אני מבין שזה לא הולך, שאולי שינה כתובת ואז מגיע פרט המידע שמוביל למעצר". 

באותה עת פליישמן לא יודע על האירוע המוחי הקל בו לקה קארו, כך שהוא לא יודע שעזב את נתניה ומאושפז מראשית 2019. אולם לא בכך מסתיימים הנסיונות להסגירו לידי משטרת ישראל. כשקארו מתאשפז מטעם קופת החולים לפני כארבעה חודשים במוסד אישפוזי בשפלה, אשת צוות במקום משוחחת אית, חושדת ומחליטה לחפש באינטרנט את שמו. עם הממצאים היא פונה לאשת צוות אחרת במקום שמטפלת בקארו. 

"היא אומרת לי 'משהו לא הסתדר לי איתו, משהו באינטואיציה לא הסתדר'", מספרת אשת הצוות. "הוא מספר לה סיפורים איך נדד ממקום למקום בתקופת חייו בישראל. היא אומרת לי זה פעם ראשונה ב-15 שנה שאני עושה את זה אבל הייתי חייבת לעשות גוגל עליו. עשתה גוגל והתוצאה הראשונה מקומון בגליל ושם יש שם שלו ותמונות של האינטרפול - כתוב בפירוש גר בצפון ומבוקש על ידי האינטרפול. נכנסו לאתר של האינטרפול, חשבנו שאנחנו מטומטמות, אבל הוא גם היה שם. פנים קצת יותר רזות אבל זה הוא". 

באותו יום, אשת הצוות התקשרה למוקד 100. לדבריה, השוטרים יצאו מהניידת והגיעו למשרד, הוציאו את המסוף בדקו ואמרו שלא מופיע כלום. העובדת שאלה אם הם בטוחים, הם התקשרו לאדם נוסף, השיבו שהם בטוחים. "הם לקחו תעודת זהות ופרטים מאיתנו ואמרו אין לנו שום מידע עליו ולא יודעים שום דבר. הם חזרו כלעומת שבאו".

"פדופיל ישב לנו במחלקה"

"כעבור שבוע, מגיע קארו בעצמו לצוות ומראה מסמך בו יש לו זימון לחקירה במשטרת מודיעין עילית", מעידה אשת הצוות. "הוא מגיע כמובן אחרי שמועד החקירה עבר, וחייבים להגיד שבגלל הנכות שלו הוא נעזר במקל ולא הייתה לו שום דרך להגיע למודיעין עילית. הוא מגיע ואומר - יש לי פה זימון לחקירה אין לי מושג מה זה, אמרו לי להגיע ושכחתי שאני צריך".

אילוסטרציה
אחת הנפגעות התלוננה לאחר כ-20 שנה | צילום: חדשות 2

בשלב הבא, אשת הצוות טוענת כי הם מתקשרות לברר עם התחנה אם קארו אכן מבוקש לחקירה. "אנחנו מתקשרות לתחנה ואמרות כך וכך נמצא אצלנו, היה לו זימון לחקירה, מה אתם רוצים שנעשה עם זה", שואלת אשת הצוות. "הוא עונה לי 'לא יודע אברר ואחזור אלייך', עד היום לא חזרו אלינו. פדופיל ישב לנו במחלקה, זה חתיכת סיפור".

כפי שהתפרסם לראשונה ב"מעריב" המשטרה התמהמה בטיפול בתיק ולא הגיעה לעכב את קארו לחקירה, והמעצר שלו מתבצע חודש אחר כך כשהוא על פי העדויות בדרכו מהמוסד האישפוזי לבדיקה רפואית. "אנחנו מקבלים טיפ שהוא מגיע לבדיקה הזאת", מתאר פליישמן. "אני מבין שזו ההזדמנות אחרי כל החודשים האלו מגיע לשם ורואה אותו יוצא מאמבולנס פרטי. אני מתקשר למשטרה, ולמזלי הפעם הם מגיעים. הם דופקים על דלת קופת החולים, עולים במדרגות, לוקחים אותו ומכניסים אותו לניידת".  

"בהתחלה הוא שותק ומכחיש, אפילו מעמיד פנים שהוא לא יכול לדבר, למרות שהאירוע המוחי גרם לו למעשה רק לנכות ברגל", מתאר פליישמן. לבסוף קארו נשבר והודה: "אני בטוח שכל זמן שהוא היה חופשי הוא תקף ילדות, ושיש עוד ילדות שאנחנו עוד לא יודעים עליהם", מדגיש פליישמן. "במשך 20 שנה נתנו לו להסתובב חופשי, וככה גם ביותר משנה האחרונה".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מנהלת חקירותיה ביסודיות ובמקצועיות, בהתבסס על תשתית ראייתית ושיקולים מקצועיים ובהתאם להוראות החוק, הכל במטרה אחת ויחידה, להגיע לחקר האמת. הודות לפעילות מקצועית נחשפות מדי שנה  עשרות פרשיות וחשודים, לרבות בתחום הפדופיליה, במסגרתן נעצרו חשודים, הוגשו כתבי אישום, הורשעו עבריינים וניתנו גזרי דין מחמירים".

"ככל שנדרשת מעורבות של רשויות נוספות בארץ ובעולם, משטרת ישראל פועלת עמם בשיתוף פעולה. בנוגע לנשוא פנייתך, כתב האישום החמור שהוגש נגד נשוא פנייתך מדבר בעד עצמו. בנוגע לטענה הנוגעת להסגרת החשוד נציין כי בקשות הסגרה מטופלות על ידי המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים ולכן יש לפנות אליהם בנושא.נדגיש כי במקרה נשוא פנייתך לא הועברה פנייה למעצר החשוד לצורך הסגרתו למדינה אחרת. משטרת ישראל תמשיך להיאבק בנחישות  בתופעה החמורה של ביצוע עבירות מין בקטינים ותשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להביא לדין את העבריינים".

מאיר סיוולד מנכל ארגון JCW מסר:

"היום אנו שמחים לבשר כי כל אב ואם בישראל יכולים לישון בצורה רגועה יותר שכן הוגש כתב אישום נגד בן אדם אשר פגע בצורה אלימה וסאדיסטית בילדות רכות בשנים, בן אדם שחמק מרשויות החוק שניסו ללכוד אותו. לשמחתנו הוא אותר תודות לפעולות מרחיקות לכת ומאמצים כבירים שביצע הארגון בשיתוף פעולה עם המשטרה ואנו מברכים על כך בידיעה שכיום המרחב מוגן ובטוח יותר".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום