הליכי ההסגרה נגד לייפר יוקפאו: בית המשפט המחוזי בירושלים טרם הכריע אם הנאשמת בפדופיליה מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין והורה היום (שני) למנות פאנל מומחים לקביעת מצבה הנפשי - החלטה שמשמעותה שהליכי ההסגרה נגדה מוקפאים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השופטת חנה מרים לומפ קבעה כי בשל "פגמים רבים שעלו בחוות הדעת מטעם הפסיכיאטר המחוזי, שבין היתר התבססו על עובדות שגויות שהוצגו בפני הרופאים", הפרקליטות לא הצליחה להוכיח כי לייפר מתחזה.

חטף ביקורת מהמטופלים. ליצמן
ליצמן, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות

עוד הוסיפה השופטת כי "שיחה עם אנשים ועריכת קניות אינם מלמדים בהכרח על התחזות פסיכיאטרית". עם זאת, לאור הסתירות שעלו בעבר ומורכבות המקרה, היא החליטה למנות פאנל מומחים מטעם בית המשפט שיבחן את מצבה הנפשי.

המלצה להעמיד לדין את ליצמן בחשד למעורבותו בפרשה 

בחודש שעבר, המליצה המשטרה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בגין שוחד, הדחה בעדות, מרמה והפרת אמונים בשתי פרשות. אחת מהן נוגעת למעורבותו של ליצמן בהליכי ההסגרה של מלכה לייפר, שנאשמת בעבירות מין בקטינות.

על פי החשד, סגן השר ליצמן ניסה להשפיע על חוות הדעת של פסיכולוגים במשרד הבריאות במסגרת פרשת הנאשמת בפדופיליה, מלכה לייפר. ליצמן, לטענת המשטרה, ניסה לשנות את חוות הדעת שהתבקשו המומחים למסור בהוראת בית המשפט – ובכך למנוע את הסגרתה לאוסטרליה.

שלוש מהמתלוננות בבית המשפט
המתלוננות נגד לייפר | צילום: החדשות

ניקול מאייר ואחיותיה הצעירות, דאסי ארליך ואלי סאפר, הן שלוש הקורבנות המרכזיות בפרשה שמסעירה את הקהילה היהודית באוסטרליה מאז שהתפוצצה: מלכה לייפר הובאה מישראל במיוחד כדי לנהל את בית הספר החרדי לבנות "עדת-ישראל" במלבורן. בשנת 2008 נודע להנהגת בית הספר על טענות שלייפר התעללה מינית בתלמידות, והם קנו לה מיד כרטיס בכיוון אחד ושלחו אותה בחזרה לישראל.

"'עדת ישראל' הוא בית הספר האולטרה-אורתודוקסי היחיד במלבורן", מספרת מאייר. "לייפר הגיעה כשהייתי בערך בת 15 וכבר מהרגע הראשון היא פגעה בי, התעללות שנמשכה עד שהיא עזבה את אוסטרליה. שבע שנים. כשהייתי תלמידה היא הייתה מוציאה אותי מהכיתה, ובהמשך, כשעבדתי בעצמי כמורה וכבר הייתי נשואה, הייתי כפופה לה וההתעללות נמשכה. היא התעללה בי אפילו כשהייתי בחודש השני של ההיריון".

ארבע שנים לאחר שהחלה ההתעללות המינית, ניקול גילתה שלייפר פוגעת לא רק בה אלא גם באחותה אלי. "היינו במחנה קיץ של בית הספר. אני הייתי אז מורה צעירה ואחותי תלמידה. ישנו באותו חדר ביחד עם מלכה. היא כנראה הייתה בטוחה שאחותי ישנה, אבל היא לא ישנה, ובעצם ראתה את מלכה פוגעת בי. למחרת בבוקר היא הוציאה אותי מהחדר ונשארה שם לבד עם אחותי. ככה הבנו ששתינו קורבנות שלה".

מארגון JCW המלווה את נפגעות מלכה לייפר נמסר: "הצטערנו לשמוע כי לאחר 57 דיונים החליט בית המשפט לדחות את החלטתו ולמנות פאנל מומחים. כפי שכבר קבעה ועדת מומחים מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין ואנו הבאנו באמצעות חוקר פרטי הוכחות ברורות לכך. אנו משוכנעים כי גם פאנל המומחים שמינה בית המשפט יקבע כי מדובר העבריינים מסוכנת שהינה כשירה לעמוד לדין, וניתן יהיה להסגירה כדי למצות עימה את הדין. המאבק להסגרת מלכה לייפר אינו של הנפגעות בלבד אלא המאבק של כל העם ישראל".