שבעה חודשי מאסר שיומרו לעבודות שירות ופיצויים בסך 12 אלף שקלים נגזרו היום (רביעי) על אורי גלעד, מורה מהרצליה, שהורשע בריבוי עבירות של מעשים מגונים, הטרדה מינית ושיבוש מהלכי משפט‎. במסגרת הסדר הטיעון בוטלה עבירת הבעילה‎ שיוחסה לו במקור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי כתב האישום המקורי, גלעד הואשם בבעילה אסורה בהסכמה, במעשה סדום אסור בהסכמה, במעשה מגונה, בהטרדה מינית, בהדחה בחקירה ובשיבוש מהלכי משפט. הפרקליטות טוענת כי גם אם היחסים היו בהסכמה, כפי שעולה מכתב האישום, המורה ניצל את מעמדו, את מרותו ואת הפרש הגילים ביניהם כדי להשיג את הסכמת התלמידה ליחסי המין.

"מחנך ומורה בישראל הרס את חיינו וניצל את תמימותה של בתי"

סעיפי כתב האישום מצביעים גם על שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה, בכך שכאשר נודע לו מהקטינה כי דבר קיום הקשר האסור ביניהם התגלה, הפציר בה לשנות מגרסתה ולמסור גרסה שקרית אשר לשיטתו תיטיב עמו על הצד הטוב ביותר.

כמו כן דאג המורה למחוק התכתבויות מפלילות שונות שניהל עם הקטינה לאורך התקופה, ובכלל זה תמונות של השניים. "המורה הפר באופן בוטה וקשה את חובת האמון המוגברת שניתנה בו כמורה, ובעיקר כמחנך, שאמור להיות אמון על בריאותם וביטחונם של תלמידיו", נכתב בכתב האישום.

השופט למתלוננת: "הרשי לי בשם עולם המשפט להתנצל ולהסביר"

מגזר הדין עלה כי הנערה הגישה לבית משפט השלום בתל אביב מכתב שבו הלינה על הסדר הטיעון ותיקון כתב האישום נגד גלעד, ובו הדגישה כי היא צריכה להגן על שמה ועל האמת שלה. "אין את צריכה להגן על שמך, הוא נותר ללא רבב", השיב לה השופט בתגובה לדברים. "אין את צריכה להגן על האמת שלך שהרי לעולם תדעי את, ולא רק את, את האמת לאמיתה".

"הרשי לי בשם עולם המשפט, עולם סבוך על רבדיו, נציגיו, כלליו, דיני ראיותיו ויתר פיתוליו להתנצל ולהסביר: יכול להיות שלעיתים לא תמיד יוצאת האמת כולה אל האור, ואפשר שלא תמיד נעשה הצדק, לפחות עד תום, וזה טיבו המאכזב לפעמים של עולם המשפט", הוסיף השופט.

"אולם, חלילה לך מלהרשות לעובדה שעולם המשפט אינו מושלם ויש לו פגמים וחסרונות, להשפיע עליך או על האמת שלך", הסביר השופט לנערה. "בסופו של דבר, כתב האישום – ולא משנה כיצד תוקן ומדוע, ההודאה, ההרשעה, בקשת הסליחה של המורשע במילתו האחרונה, העונש – כל אלה חייבים לשמש לך כמקפצה להמשך, שהרי כל החיים לפניך".

"מקרה חמור מאוד, שצריך להדאיג כל הורה"

אחרי מתן גזר הדין, אמה של הנערה אמרה: "אורי גלעד, מחנך ומורה בישראל הרס את חיינו, ניצל את תמימותה של ביתי, את גופה, את נפשה, את ליבה. מי שהיה אמור להיות דמות ומופת לחיקוי, הותיר בנו צלקות עמוקות שילוו אותנו לעד. הוא בגד באמון של הבת שלי, באמון של תלמידה במחנכה, באמון של תלמידה במערכת החינוך. והבת שלי גיבורה, התייצבה מולו, דיברה נגדו ומולו באומץ, בגבורה. על כל זה גזרו את עונשו לעבודות שירות, לאחריהן יחזור לחייו, לביתו, למשפחתו, לעסק המשפחתי ה'חינוכי', אולי אף למערכת החינוך - ואנחנו? חיינו השתנו לעד".

עורכת הדין תמי קלנברג-לוי, שייצגה את הנערה מטעם הסיוע המשפטי, במסגרת ייצוג נפגעות עבירות מין מסרה: "הנאשם שהיה מחנך של הנערה בכיתת מצוינות והמורה שלה לקולנוע, הורשע על פי הודאתו בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות ושיבוש הליכי משפט. במשך חודשים ארוכים הנערה הייתה נתונה למרותו ולחסדיו בבית ספרה והוא ניצל אותה לצרכיו באופן המחפיר ביותר. במהלך המשפט הנערה זכתה להשמיע את קולה, ויש לכך חשיבות מרבית. מדובר במקרה חמור מאד, שצריך להדאיג כל הורה ששולח ילדיו למערכת החינוך בישראל. לטעמינו, על העבריין היה להיענש בחומרה יתרה ולהישלח אל מאחורי סורג ובריח".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "הנאשם הורשע בעבירות של מעשים מגונים, הטרדה מינית ועבירה של שיבוש מהלכי משפט בתלמידתו. הפרקליטות ביקשה לגזור על הנאשם מאסר בפועל, אך עמדה זו לא התקבלה. הסדר הטיעון נבע מקשיים ראייתיים ולא כלל הסכמה לעניין העונש".

עו"ד גיא זהבי מסר בתגובה: "העונש אשר הוטל על מרשי הולם את העבירות התיק בנסיבותיו המורכבות ואנו מקבלים את הכרעת בית המשפט. חשוב לציין כי, כתב האישום בתיק תוקן באופן משמעותי ביותר, לרבות הורדת סעיפי אישום חמורים. מרשי לקח אחריות מלאה על מעשיו, התנצל ועבר טיפול מקיף וארוך יחד עם כל הגורמים המוסמכים - כל אלה נשקלו וקיבלו ביטויים בגזר הדין המאוזן של בית המשפט".