ויקטור קטן, החשוד ברצח אופיר חסדאי בחניון קניון עזריאלי ברמלה לפני שבוע וחצי, הובא היום (ראשון) לדיון בהארכת מעצרו. במשטרה טענו כי החשד נגד קטן בן ה-74 התחזק וציינו כי חלק מהאירוע מתועד, אך פרקליטו של קטן תקף את התנהלות החקירה. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

לבסוף החליטה השופטת עינת הובר להאריך את מעצרו אך רק בארבעה ימים ולא שמונה ימים כפי שביקשה המשטרה וציינה: "מאז הארכת מעצרו התחזק החשד הסביר והחשוד חוזר וקושר עצמו למעשה. החשד הסביר התחזק גם לאור ראיות נוספות ועדויות שנאספו בתיק". עוד ציינה כי נעשו פעולות חקירה רבות ולא נמצא תחליף מעצר בשל החשד למסוכנות והחשש לשיבוש.

נציג המשטרה אמר בדיון: "מאז הארכת המעצר האחרונה נעשו רוב פעולות החקירה שהצגנו בפני בית המשפט. מדובר בפעולות טכניות שחיזקו את החשד כנגד החשוד, שהיה מבוסס כבר מתחילת החקירה". 

אופיר חסדאי (צילום: אבי דישי פלאש 90)
אופיר חסדאי ז"ל | צילום: אבי דישי פלאש 90

"ראה את רעייתו מוטלת על הרצפה"

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של ויקטור קטן ב-8 ימים וטענה כי פעולות החקירה בשבוע האחרון מחזקות את החשד כנגדו.  הפרקליט שמלווה את החקירה הורה לבצע פעולות חקירה נוספות והמשטרה ביקשה לבצע 31 פעולות חקירה, מתוכן 4 פעולות מהותיות "ברות שיבוש" ולכן לטענתם הארכת המעצר נדרשת למרות מצבו של קטן.

עוד הבהיר נציג המשטרה כי לא כל האירוע מתועד: "יש חלקים מתועדים. נאספו מצלמות אבטחה והן כבר מונחות בתיק החקירה".

סניגורו של החשוד, עו"ד דניאל כפיר, ביקש מהשוטר לאשר שהמנוח (חסדאי) פעל באלימות כלפי אשת החשוד, אך הטוען המשטרתי סירב להתייחס. הסניגור כפיר הוסיף: "חקרתם את אשת המנוח פעם אחת ומאז לא חקרתם אותה. מדוע אתה לא יכול לענות על השאלה שהמנוח היה תוקפני ואגרסיבי כלפי אשת החשוד?" ונציג המשטרה השיב: "יש עוד פעולות שצריכות להיעשות". עם זאת, הוא אישר בפני הסניגור כי קטן ואשתו טענו שחסדאי תקף אותה פיזית.

פרקליטו של החשוד ברצח ויקטור קטן (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12)
עו"ד דניאל כפיר, ארכיון | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12

עו"ד דניאל כפיר הגיש מסמכים רפואיים לבית המשפט. בין המסמכים - בדיקה רפואית של רעיית החשוד, שלטענת עורך הדין נחבלה בראשה ובמספר מקומות נוספים בעימות עם חסדאי וטופלה בבית החולים אסותא. עוד טען עו"ד כפיר כי קטן בכלל לא ידע שמדובר בוויכוח על חניה - אלא הגיע וראה את רעייתו מוטלת על הרצפה. המשטרה לא הסכימה להתייחס לטענה.

נציג המשטרה הודה כי לא הוכנסו עד עתה לתיק החקירה בדיקות רפואיות של החשוד, על אף שהצהירו לפני שבוע כי יבדקו את הטענות הרפואיות של החשוד ואשתו. עו"ד כפיר תקף: "למה הדבר לא נבדק עד עכשיו?" וביקש מבית המשפט להדגיש כי על המשטרה לבדוק. עוד הבהיר הפרקליט כי מיום האירוע ועד היום נמנעה המשטרה מלבדוק את מצבה הרפואי של אשת החשוד. הטוען המשטרתי השיב לו: "היו פעולות חקירה אחרות, זו לא פעולה מהותית וקריטית בתיק חקירה זה".

עורך הדין תהה: "איך יכול להיות ששבוע שלם לא זימנתם אותה ולא שאלתם אותה מה קרה לה קודם לתקיפה?" ונציג המשטרה השיב: "אנחנו מנהלים את החקירה ומחליטים אילו פעולות לבצע". עו"ד כפיר השיב: "העניין מאוד פשוט - זה לא היה ויכוח על חנייה. המנוח לקח אישה מאוד חולנית - והבאתי בפניך את כל העדויות - ותקף אותה באלימות מילולית ופיזית עד להפלתה על הרצפה. זה מראה שהחקירה מתנהלת בכיוון אחד בלבד". הטוען המשטרתי דחה את ההאשמות ואמר כי החקירה עניינית.

זירת הירי ברמלה שבה אופיר חסדאי ז"ל נורה למוות (צילום: פלאש 90)
הזירה שבה נורה חסדאי למוות | צילום: פלאש 90

הבדיקה הפסיכיאטרית קבעה: קטן לא היה במצב פסיכוטי

נציג המשטרה אישר כי קטן טען שגם לאחר שליפת הנשק, המנוח המשיך בהתנהגות האלימה – וגם שהירייה הראשונה הייתה לרגלו של חסדאי ז"ל. הטוען המשטרתי הדגיש כי עדיין לא התקבל דוח הנתיחה המסכם לגופתו של חסדאי, שממנה הוצא קליע אחד.

בתגובה לכך אמר עו"ד כפיר: "הייתה רק ירייה אחת שפגעה במנוח", ונציג המשטרה השיב: "מבקש לא להגיב כל זמן שלא התקבלה חוות הדעת הסופית". פרקליטו של קטן טען בתגובה לכך שחשוב להבין אם הירייה לכיוון הרגל פגעה בחסדאי ז"ל והוסיף: "תמונת המצב העובדתית הייתה צריכה להתבהר עד השלב הזה".

החשוד אמר בדיון שלא נלקח לבדיקה פסיכיאטרית, אך השופטת אמרה שיש אינדיקציה שנלקח לבדיקה – ובשלב זה הוגשה לבית המשפט חוות הדעת מהבדיקה הפסיכיאטרית שבוצעה לקטן בשבוע שעבר. חוות הדעת הראשונית קובעת כי אין אינדיקציה למצב פסיכוטי.

"הגן על חייו ועל חיי אשתו"

הסניגור כפיר תיאר בבית המשפט את האירוע מנקודת מבטם של קטן ורעייתו: "אישה בת 74 שיצאה מניתוח מחלת הסרטן, לפני האירוע עברה אירועים מוחיים התקפי לב. היא נכה, חלשה מאוד. היא יוצאת מהרכב בחניון והמנוח תוקף אותה בזעם, באלימות מילולית ופיזית. היא מנסה להגן על עצמה כשהוא תוקף אותה ומקלל אותה, הוא ממשיך לתקוף אותה מספר פעמים ולבסוף דוחף אותה לרצפה. מדובר בתקיפה שהייתה יכולה לגרום למותה".

"אם הייתה מקבלת מכה מעט יותר חזקה היינו במצב שהיא נרצחה", טען העוד. "החשוד הוא גם אדם מבוגר, חלש, שסובל ממספר רב של מחלות, לא שומע טוב עם גידול בגזע המוח, אסטמה, חשש לדמנציה ומספר רב של מחלות. הוא רואה את אשתו מותקפת על הרצפה ורוצה להציל אותה, יוצא מהרכב ושואל את המנוח למה הוא תוקף אותה".

הפרקליט הוסיף: "הוא (קטן) מנסה להרתיע אותו בשלב ראשון עם האקדח, בשלב השני עם ירייה לכיוון הרגל והוא ממשיך לתקוף אישה נכה וחלשה. ויקטור באירוע הזה מגן על חייו שלו ושל אשתו - אשתו שהוא איתה כל החיים מוטלת על הרצפה והוא רוצה להציל את חייה. לכל אלו יש לתת משקל בחקירת המשטרה. צריך לראות את כל התמונה הרפואית והעובדתית".

עו"ד כפיר טען כי החקירה "חד צדדית" וגרסת החשוד לא נבדקה לעומק, וגם אשת החשוד: "התעלמות משני אנשים מבוגרים חלשים שמותקפים באגרסיביות על ידי מבוגר חסון". לדבריו, לא נשקף חשד לשיבוש החקירה מצד קטן: "הוא מסר את גרסתו, שחזר, הוא אדם נורמטיבי ללא עבר, שפעל באופן נקודתי באירוע, אין חשש שיסכן כל אדם. גם אם יש עילת מסוכנות ניתן להתמודד איתה".

עורכי הדין מורן לוי ודניאל כפיר מסרו בתום הדיון: "בחקירה שערכנו כעת לנציג המשטרה עולה שלא כצעקתה. מגופת המנוח הוצע קליע אחד. מחזק את הטענות כי הלקוח מרשנו פעל מתוך הגנה עצמית מחשש לחייו. לא מדובר בריב על חניה כי הלקוח שלנו יצא מרכבו וראה את אשתו מוטלת על הרצפה. ככל הידוע לנו כרגע הוצא קליע אחד. היריה בוצעה על ידי המנוח כדי לעצור את המנוח שהתקיף ברוטלית את אשת החשוד".