שר החוץ של אירן מוחמד זריף שלח אתמול (חמישי) מכתב למקבילתו באיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ובו הודיע על כך שמדינתו תחדול מכל מחויבותיה בנושאי המחקר והפיתוח של הגרעין כפי שסוכם בהסכם עם המעצמות. הסיבה, לפי המכתב, היא נסיגת ארה"ב מההסכם והטלת הסנקציות המחודשת על אירן, ונוכח העובדה שאירופה לא מצליחה לפצות על כך.

שלשום אמר נשיא אירן חסן רוחאני שמדינתו תמשיך בצעדיה לנסיגה מהסכם הגרעין. נשיא הרפובליקה האסלאמית הוסיף בנאום שנשא בטלוויזיה הממלכתית שהחל מיום שישי הקרוב תחל אירן בפיתוח עצמי של צנטריפוגות שישמשו את הכורים הגרעיניים שלה. 

בצל האיומים האירניים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע שלשום, דקות לפני ההודעה של האירנים, כי אין בכוונתו להיענות לדרישותיה של טהרן ולהסיר את הסנקציות נגדה. בסיומו של תדרוך על סופת ההוריקן דוריאן, הבהיר טראמפ בתגובה לשאלות של כתבים כי "הדבר הזה לא יקרה", אך יחד עם זאת לא שלל את האפשרות לפגישה עתידית עם הנשיא רוחאני.

"הכול אפשרי", הכריז הנשיא האמריקני לאחר שנשאל האם ייתכן שייפגש עם הנשיא האירני במהלך העצרת הכללית של האו"ם שתתקיים בהמשך החודש בניו יורק. טראמפ הוסיף כי האירנים מתמודדים עם בעיות כלכליות קשות, זאת על אף "הפוטנציאל הכלכלי האדיר" של הרפובליקה האיסלאמית. 

במהלך דבריו, התייחס טראמפ למאמציו של הנשיא הצרפתי לתווך בין ארה"ב לבין אירן ואמר כי "ארה"ב לא זקוקה לאף אחד על מנת לנהל משא ומתן. אנחנו יכולים להתדיין באופן ישיר אם נרצה בכך. המדינות האחרות מציעות עזרה כי הן רוצות שזה יסתדר". 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום