פרסום ראשון: בעקבות תלונותיה של י' בת ה-6 על התעללות מינית שחוותה בבית הספר, הגיעה אימה להגיש תלונה במשטרה. היא סיפרה על מספר מקרים של תקיפה מינית קבוצתית בידי תלמידים בכיתה ו', שתיארה בפניה הילדה. במשטרה הפנו את הילדה לחוקרת ילדים שקבעה כי מדובר באירועים מיניים פוגעניים שאכן חוותה. אולם, התיק נסגר מבלי שנחקר אף חשוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הילדה התחילה לסרב ללכת לבית הספר", סיפרה האם כיצד מצבה של בתה הידרדר בעקבות המקרים. "היו מתקשרים ואומרים שהילדה מלקקת דבק ומתנהגת באופן מיני חריג. היא הייתה ילדה רגילה לפני. היו לה קצת קשיים בתקשורת, אבל הייתה ילדה רגילה שהלכה לגן רגיל".

"התקשרו אליי באוקטובר מבית הספר ואמרו לי שהיא עלתה על שולחן ואמרה שהיא רוצה לרצוח את כולם ולהרוג את עצמה", סיפרה האם על אירוע נוסף שביטא את מצוקת הילדה. "לקחנו אותה למרכז לבריאות הנפש, ושם אמרו לי לתחקר את הילדה כי היא מראה סימנים שנפגעה בבית הספר".

לאחר ששוחחה האם עם ביתה, והבינה ממנה כי הותקפה מינית - היא פנתה מיד למשטרה. "הבנתי שבנים מכיתה ו' איימו עליה שירביצו לה אם לא תעשה את אותם דברים", הסבירה. "הם לקחו אותה לשירותים בהפסקות והתעסקו איתה. סיפרתי לעובדת הסוציאלית שלי ורצתי למשטרה להגיש תלונה. 

"הילדה לא מתפקדת - אני דורשת שיעשו משהו"

כשבוע לאחר הגשת התלונה, נשלחה הילדה לפגוש חוקרת ילדים במרכז החירום להגנה על ילדים ונוער. "י' תיארה דברים שחוותה ועוררו בה סערת רגשות", מסרה החוקרת בסיכום המפגש. עוד מסרה כי מדובר ב"אירועים פוגעניים, בעלי אופי מיני, אשר חוותה בביה"ס". סיכום הביקור הועבר למשטרה - אך שם, כאמור, סגרו את התיק.

"אני מאוכזת מאוד ומתביישת שאני אזרחית מדינת ישראל", אמרה האם. "ראית מה קרה בקפריסין תוך יום העמידו כל האנסים על הרגליים. כאן שום דבר, אם הילדה מספרת שילדים מכיתה מסויימת נגעו בה למה לא לקחו אותה לזהות?"

"אני מפסידה הכל. הילדה שלי הידרדרה והיא לא מתפקדת. אני סובלת בלילה - היא צועקת בלילה. אני מחבקת אותה והיא אומרת לי בלשון זכר: תזיז את היד, אל תחבק אותי", הוסיפה האם. "אני דורשת שיעשו משהו, יש ילדה שנפגעה מינית אני דורשת שיעזרו לי בטיפולים ושההורים והילדים יתנו את הדין".

חוקרת הילדים: קשה להעריך את מהימנות העדות

על פי מידע שהגיע לידי החדשות 12 Online, לצד הקביעה כי הילדה מתארת פגיעה מינית שאכן חוותה קבעה החוקרת כי "ישנו קושי להעריך את מהימנות דבריה". בשל כך, נאסר השימוש בעדות שנתנה הילדה בבית המשפט.

עדות בפני חוקרת ילדים מהווה שלב קריטי באיסוף הראיות בתיקי עבירות מין בקטינים. בעקבות הקושי וגילם הצעיר של המעורבים, ועל אף הקביעה החד משמעית כי הילדה תיארה תקיפה מינית שאכן חוותה, במשטרה בחרו לאחר סיכום חקירת הילדים שלא להמשיך באיסוף ראיות, מבלי שחקרו אף חשוד, וסגרו את התיק.

עו"ד הלל בבאייב (צילום: חדשות)
עו"ד הלל בבייב המייצג את משפחת הילדה | צילום: חדשות

עו"ד הלל בבאייב, המייצג את המשפחה יחד עם עו"ד לאה מלך, מסר בתגובה: "ראיתי הכל במסגרת עבודתי - אבל בכזה מקרה חמור, מזעזע ומביש - לא נתקלתי. המשטרה ומשרד החינוך הם האשמים העיקריים שלא תומכים בילדה ובמשפחתה ונוהגים בקלות ראש במקרה החמור, כל זאת עקב מצבה הכלכלי של הקטינה ומשפחתה. תעודת עניות לכל מערכת האכיפה ,לשירותי הרווחה ולמשרד החינוך. ובעיקר אצבע מאשימה כלפי בית הספר שלא טרח ועזר כלל לילדה ובני משפחתה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "החוק במדינת ישראל קובע כי רף האחריות הפלילית הינו מגיל 12 ומעלה. בניגוד לנטען, מיד עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה שנוהלה ביסודיות ובמהלכה שולבה חוקרת ילדים. לאור העובדה כי גילם של המעורבים נמוך מהרף הפלילי שנקבע בחוק ובהתאם להמלצת גורמי המקצוע, העבירה המשטרה את המשך הטיפול במקרה זה לגורמי הרווחה".