חיילי מצ"ח לא דיווחו על המצוקה – המקור התאבד: כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד שני חיילים שהשתחררו לאחרונה מהמשטרה הצבאית בצה"ל. השניים הואשמו באי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מכתב האישום עולה שהשניים לא דיווחו על מצוקה נפשית שזיהו אצל חייל אותו ביקשו לגייס כמקור עבור המשטרה הצבאית החוקרת. מספר ימים לאחר שפגשו את החייל – הוא נמצא ירוי מחוץ ליחידה בה שירת.

מדובר צה"ל נמסר כי משפחתו של המנוח עודה בהחלטה וכי צה"ל ימשיך ללוות אותה. עוד נמסר כי מעבר להגשת כתבי האישום, היבטים פיקודיים וארגוניים מסוימים עדיין מצויים בבחינה.

מהסנגוריה הצבאית המייצגת את החיילים נמסר: "צר לנו על החלטת התביעה הצבאית להגיש כתב אישום נגד החיילים. אין ספק שמדובר באירוע טראגי וקשה, אך אין בכך כדי להצדיק הגשת כתב האישום לבית הדין הצבאי.

הדבר ברור גם מסעיפי האישום שהתביעה הצבאית בחרה לייחס לחיילים, שכלל אינם מייחסים אחריות מצד החיילים למותו של המנוח. החיילים מבקשים להביע צער עמוק על מותו של המנוח, ושולחים תנחומים למשפחה. הסנגוריה הצבאית תלמד את פרטי האישום ותגיב להאשמות בבית הדין הצבאי".

מעורכי הדין בני קוזניץ ועידן פסח, המייצגים את משפחת המנוח נמסר: משפחת המנוח מזועזעת ומאוכזבת מהעובדה שהפרקליטות הצבאית הסתפקה בהגשת כתב אישום המייחס לרכזי המודיעין במצ"ח בגין עבירות שוליות של "ידיעות כוזבות" "אי קיום פקודה" ו"התנהגות שאינה הולמת" ובכך הסירה אחריות מרצף הסיבות הקשות האמתיות שהובילו לסיום חייו. המשפחה סבורה כי המוות נגרם בשל מעשי הם הפושעים של רכזי המודיעין במצ"ח מרגע זימונו לחדר רכזי המודיעין ועד למותו הטראגי וכי יש להאשימם במותו של המנוח. שכן, ברור כי אלמלא פעלו לשבור את רוחו בניגוד לרצונו, אילו היו קשובים למצוקה אותה הביע מפורשות בטלפון בהקשר זה מספר פעמים ולא היו מסתירים הכל ממפקדיו אף בשעות החיפושים המאוחרות – היה המנוח עודנו בחיים.

עו"ד עידן פסח (צילום: kplaw.co.il)
עו"ד עידן פסח | צילום: kplaw.co.il

מדובר באסון גדול ומזעזע ובמוות מיותר של חייל מצטיין בקורס מכי"ם ביחידה קרבית, אדם ערכי, ישר ומסור שלטענת מצ"ח "נמצא מתאים לשמש מקור מודיעיני". המנוח זומן בתואנת שווא למצ"ח, שם הוכנס לחדר רכזי מודיעין ומשך שעתיים שלמות אויים כי ייזרק לכלא, תישלל חירותו שלו ושל חבריו ליחידה אילו לא ישתף עימם פעולה ויסרב לדרישותיהם.

עו"ד בני קוזניץ (צילום: kplaw.co.il)
עו"ד בני קוזניץ | צילום: kplaw.co.il

הוא אוים על ידם שלא יספר למשפחתו, חבריו או מפקדיו . תחת לחץ עצום זה נעתר לדרישתם בניגוד למצפונו. מברור המשפחה עולה כי במשך כ-26 שעות ארוכות, עד למותו יצר המנוח קשר מספר פעמים עם רכזי המודיעין , ביטא מצוקה ברורה ואף התריע כי יפגע בעצמו במידה ולא יורידו אותו מדרישותיהם. אלו מצידם התעלמו ממצוקתו, זלזלו בה, לא דווחו דבר למפקדיו או למשפחתו ולא מנעו את התוצאה הטראגית של מותו. בנוסף, במהלך חודשים רבים דרשה המשפחה מהפרקליטות הצבאית להעמיק ולחקור את אשר התרחש למעלה משעתיים בחדרם של רכזי המודיעין במצ"ח לאור הפער העצום העולה בין ממצאי החקירה לראיות שמחזיקה המשפחה וטרם נענתה בנושא.

המשפחה הודיעה כי תמשיך ל הילחם להוצאת הצדק אל האור, במקרה זה בכדי למנוע את האסון המיותר הבא, כדי להוביל לשינוי משמעותי ומכונן בשיטות הגיוס הפסולות הקיימות וביצירת מנגנוני פיקוח מקצועיים ומהימנים שבסופו של דבר יגנו על זכויות החיילים ויגבילו התנהלות פושעת מצידם של אלו. כתב אישום שהוגש חושף רק את קצה קצהו של הקרחון והמחדלים שקרו ובכוונת המשפחה להפוך כל אבן ולפעול ע ד אשר כלל המעורבים במצ"ח יתנו את הדין על פשעיהם וישאו באחריותם.