"זה מה שרצו שרה ויאיר בכל הכוח": בשלהי 2014 החריף המשבר בערוץ 10. המדינה תבעה מהערוץ סכומי עתק, כמעט 17 מיליון שקלים, כתנאי להארכת הזיכיון. בעלי הערוץ טענו כי הסכום נופח כדי להביא לסגירתו. הסכנה להמשך פעילותו של ערוץ 10 הייתה מוחשית ועובדי הערוץ, בצעד חריג, החשיכו את המסך ויצאו להפגין.

נתניהו, שהיה אז גם שר התקשורת, טען כי אין בכוונתו להתערב. "יש כאן ערוץ שלא עומד בחובותיו, יגיעו משקיעים אחרים שירכשו אותו, זה לא מענייני", אמר. אולם, עד המדינה ניר חפץ, שהיה אז יועץ התקשורת הקרוב של נתניהו, העיד גם בנושא זה.

תמלילי נתניהו נחשפים. הדיווח המלא (צילום: פלאש 90, חיים צח, חדשות)
חפץ: שרה ויאיר נתניהו רצו לסגור את ערוץ 10 | צילום: פלאש 90, חיים צח, חדשות

חוקר: היו שיחות שלך עם ביבי שקשורות לערוץ 10? למכירה שלו, לסגירה שלו?
חפץ: לסגירה? כן. בתקופת הבחירות, אנחנו מדברים אז בערך בין נובמבר או דצמבר 2014 למרס 2015, היו דיונים ערים, מספר דיונים בבלפור, בפטיו האם צריך או לא צריך לסגור את ערוץ 10...

חפץ העיד כי לא רק שנתניהו פעל באינטנסיביות בעניין הערוץ, אלא גם בני משפחתו שהפעילו עליו לחצים כבדים.

חפץ: בדיונים השתתפו נתניהו עצמו, נתן אשל, שרה, גם יאיר נתניהו היה. שרה ונתן הובילו קו מאוד מיליטנטי שצריך לסגור ויהי מה.
חוקר: באיזה טיעונים?
חפץ: בטיעונים שזה ערוץ עוין ושלביבי פעמיים לפני כן היו הזדמנויות לסגור את הערוץ, והוא לא שמע להם והוא חלש.
חוקר: למה ביבי לא סגר לטענתם או לטענתו בפגישות האלה, למרות שהם ביקשו ממנו פעמיים?
חפץ: לטענתו, הוא טען שיהודה וינשטיין הכריח אותו להשאיר את זה פתוח, אבל זה לא. זה סתם תירוץ, אז אני חושב שהוא פחד מהאפקט הציבורי שיהיה לזה.

עדות ניר חפץ (צילום: החדשות 12)
עדות ניר חפץ | צילום: החדשות 12

חפץ טען כי נתניהו זיהה שעת כושר לשלוט בערוץ הנלחם על חייו. המשבר בערוץ היה קרוב לבחירות 2015.

חפץ: הוא העדיף להרוויח זמן וגם אם הערוץ נשאר תלוי בו, היה צמוד לבחירות, או עד אפילו קצת אחרי הבחירות, אז הערוץ יהיה מן הסתם קצת יותר...
חוקר: זה השערה שלך? זה משהו שהוא אמר לך?
חפץ: הוא לא אומר את זה אבל כולנו מבינים את המטרה.

החשש הגדול, העיד חפץ, היה שאיש העסקים והפרסומאי אילן שילוח ירכוש את השליטה בערוץ.

חפץ: אני זוכר בוודאות שהייתה דילמה שם בבית, על אם ביבי "צריך" במירכאות לאשר לבלווטניק לקנות את הערוץ הזה או לתת לו... ואז יהיה כאילו ערוץ, הוא בידיים של מישהו שמעוניין שלפחות יהיה הוגן כלפי נתניהו אם לא למעלה מזה. או אם אתה לא נותן לבלווטניק אז אתה הולך ל... אתה מתפצל לשני כיוונים. או שזה ייסגר - שזה מה שרצו שרה ויאיר בכל הכוח וגם נתן – או שזה ייפול לידיים של אילן שילוח.
חוקר: ומה היה האינטרס של ביבי שלן יקנה את זה?
חפץ: שלא, רק שלא ייפול לידיים של אילן שילוח. אילן שילוח מצייץ כל הזמן נגדו בפראות.

עדות ניר חפץ (צילום: החדשות 12)
עדות ניר חפץ | צילום: החדשות 12

בסופו של יום היועמ"ש אז יהודה וינשטיין הציל את הערוץ. הוא טען כי ממשלת מעבר לא יכולה לקבל הכרעות בנושא הערוץ. הנושא נדחה עד אחרי הבחירות. בתווך, העיד חפץ, נפגש נתניהו עם המיליארדר לן בלווטניק שרכש בסופו של יום את הערוץ.

חפץ: אני ידעתי על הפגישות. ידעתי על הפגישות שהתקיימו בבלפור עם בלווטניק בנושא הזה. אחד או שניים.
חוקר: איך אתה יודע שהיו פגישות עם בלווטניק?
חפץ: זה מה שאני לא יכול לזכור. לן לא היה קונה את הערוץ הזה. לא היה קונה את הערוץ הזה בלי שהיה מקבל אור ירוק מרה"מ.
חוקר: איך אתה יודע את זה?
חפץ: חד משמעית.
חוקר: זה ניתוח שלך?
חפץ: לא, לא, אני ידעתי את זה. אבל אני לא זוכר מאיפה אני ידעתי את זה.

הציפיות של נתניהו מבלווטניק היו עצומות אבל המיליארדר לא הצליח או לא רצה לספק בעבור נתניהו את הסחורה, והקשר בין השניים הסתיים בפיצוץ גדול.

חפץ: במשך תקופה מסוימת באמת כל פעם שהייתה ידיעה שלילית, בעיקר על פרשיות או עניינים של שרה או על.. לא על דברים מדיניים, יותר עניינים אישיים נקרא לזה. אז הוא היה מתקשר לבלווטניק. ואז באיזה שהוא שלב למעשה נתניהו הכריז ברוגז ונתק. וגם לפני שהוא הכריז על נתק הייתה תקופה כבר שבלווטניק הפסיק להחזיר טלפונים. זאת אומרת פעם שהיו משאירים הודעה לא יודע איפה שבלווטניק יחזור אליו, הוא היה מהר מאוד חוזר. פתאום הוא הפסיק גם לחזור אליו.

רק כשהתפוצצה פרשת 1000, ונתניהו נחקר בחשד שפעל למען האינטרסים הכלכליים של חברו ארנון מילצ'ן, נזכר נתניהו לומר את הדברים האלה: "פעלתי לסגור את ערוץ 10 שבבעלותו, ואז המניות שלו היו שוות כלום, שום דבר, אפס".