בחודשים האחרונים התפרסמו בזו אחר זו ידיעות על חקירות משטרתיות של פרשיות אונס קבוצתי שבוצעו לכאורה בילדות בידי קבוצות נערים. המקרים טלטלו את המדינה וזכו להד תקשורתי ניכר - אבל רובן נעלמו מהעין התקשורתית אחרי זמן קצר. בדיקת חדשות 12 מגלה כיצד התפתחו החקירות האחרונות בתיקים המורכבים שפעמים רבות מדי לא מגיעים למיצוי בשל מורכבותם - או בשל אוזלת ידן של רשויות האכיפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ש' בת ה-11 מהצפון

את שנת הלימודים שנפתחה לפני פחות מחודש החלה ש' בת ה-11 מצפון הארץ במרכז החירום לילדים בסיכון, אליו פונתה כבר לפני חודשים. ב-20 באוגוסט הותרה לפרסום חקירת האירוע שהוביל אותה לשם: על פי תלונתה של ש', קבוצה גדולה של נערים משכונת מגוריה אנסו אותה בהזדמנויות שונות ובמקומות שונים בשכונה במשך מספר שבועות.

עד הפרסום בכלי התקשורת נחקרה ש' 7 פעמים. גם הנערים החשודים נחקרו - ושוחררו. ש' גם עברה בדיקה רפואית, אך באיחור ניכר. מבדיקת חדשות 12 עולה כי במהלך החודש שעבר מאז הפרסום התרחשו התפתחויות משמעותיות בחקירה שטרם פורסמו.

חוקרי מרחב עמקים ניתחו והצליבו אלפי הודעות שנשלפו ממכשיר הטלפון של ש' בת ה-11 ומאלו של 15 הנערים החשודים. במקביל, חוקרי הילדים של משרד הרווחה חקרו את ש' 4 פעמים נוספות, בין היתר לאור הממצאים שעלו מניתוח ההודעות.

אונס ילדה, אילוסטרציה
גורם המעורה בחקירה: לא יהיו אישומים | צילום: Shutterstock

התפתחות משמעותית נוספת בתיק, כפי שמתאר גורם המעורה בחקירת הילדה, הייתה שיחה שהגיעה אליה מאחד הנערים החשודים. בשיחה ניסה החשוד להשפיע על ש' ולגרום לה לא להעיד. גורם אחר, המעורה גם הוא בחקירה, עדכן כי ההתפתחות הזו לא הובילה למעצרים.

אותו גורם מסר כי בשיחה זו, כמו גם בכל אחת מאלפי הודעות התכתובת שנבדקו, לא היה דבר שיוכל לבסס את הטענה שהנערים קיימו יחסי מין כלשהם עם הילדה. בשבוע האחרון התיק הועבר מהמשטרה לפרקליטות. מהמשטרה נמסר: "עם סיום החקירה במשטרה תיק החקירה הועבר לעיון והחלטת הפרקליטות".

ל' בת ה-11 מהמרכז

מקרה נוסף שפורסם בחודשים האחרונים היה של ל', גם היא בת 11, ממרכז הארץ, שהתלוננה כי נאנסה בידי ארבעה נערים בני 12-13 שאף תיעדו את המעשה. התיק הושלם והועבר לפרקליטות חודש לפני שפורסם, באמצע יולי. מאז הוחזר התיק להשלמות חקירה, שהסתיימו בחודש האחרון. התיק מצוי כעת שוב בפרקליטות וטרם התקבלה בו החלטה.

קבוצת נערים. אילוסטרציה
קבוצת נערים. אילוסטרציה | צילום: 123rf

ש' בת ה-13 מירושלים

אירוע דומה שהתרחש לפני כשנתיים, הסתיים במפח נפש לנפגעת ולמשפחתה. ש' בת ה-13 מירושלים התלוננה על כך שקבוצת נערים בגילאי 12-15 אנסו אותה וביצעו בה עבירות מין שונות במהלך משחק "אמת או חובה". המחדלים בטיפול בתיק הזה סוקרו בהרחבה בחדשות 12, אך בעת הפרסום התיק כבר היה סגור, בין היתר כי אחת העבירות שבו התיישנה במהלך טיפול הפרקליטות בתיק - טיפול שארך יותר משנה.

הסערה התקשורתית לא הצליחה להוביל לשינוי ההחלטה. עורך דינה של המשפחה טוען כי הוגש ערר על ההחלטה לסגור את התיק, אך בפרקליטות מחוז ירושלים טוענים כי הוא טרם התקבל.