"אי אפשר לפטר בן אדם מהיום למחר - אני מטפל בסוגיה": אתמול נחשף במהדורה המרכזית חלק מ"עדות הניקיון" של עד המדינה שלמה (מומו) פילבר, שהיה מנכ"ל משרד התקשורת תחת נתניהו והפך לעד מדינה בתיק 4000. הערב (רביעי) אנחנו חושפים פרק נוסף מעדותו הדרמטית של פילבר, המצביע על כך שנתניהו דרש ממנו לפטר את מי שהיה סמנכ"ל במשרד התקשורת, הרן לבאות, משום שהתנגד לבלימת הרפורמה שהוביל משרד התקשורת - ועלולה הייתה לפגוע פגיעה קשה באינטרסים הכלכליים של מקורבו של נתניהו, שאול אלוביץ'.

בחלק הראשון שנחשף מעדותו של פילבר הוא סיפר כיצד הורה לו נתניהו למתן את הורדת המחירים הצפויה בעקבות רפורמה מרכזית שהוביל המשרד, רפורמה שהייתה אמורה לחתוך בחדות את מחירי האינטרנט והטלפון הקווי ולפגוע ברווחיות העצומה של בזק. היום מתברר, לפי עדותו של פילבר, כי הפגישה הזאת לא הייתה הפעם האחרונה ששוחח עם נתניהו בענייני בזק. השיחה השנייה זכתה במשטרה לכינוי: "שיחת הנזיפות".

חוקר: "תפרט נזיפות שקשורת בבזק".
פילבר: "לא הייתה שיחת נזיפה על בזק, אלא אם מתייחסים לשיחה אחרת שהייתה בתום שנה שבה הזכיר נתניהו שהדברים לא מתקדמים בקצב הרצוי. השיחה הזאת הייתה סוג של שיחת נזיפה אבל בטונים נמוכים. אני מעריך שזה היה במקביל לאותה תקופה שניר ושרה וכל הלחצים שאני לא עומד בציפיות ולא מספק את הסחורה. הוא נשלח לנזוף בי או לדרבן אותי, אני מניח על ידי אשתו, ניר או נתן אשל. באותה תקופה שמעתי את המנגינות האלה משלושת אלה".
חוקר: "מנגינות על הרקע של בזק?".
פילבר: "גם. זה היה הכל ביחד. ניר דיבר על בזק, שרה ונתן אשל על התאגיד".

נתניהו לא הסתפק בנזיפה למנכ"ל שלו. הוא, כך העיד פילבר, דרש ממנו לפטר את סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת - הרן לבאות. האחרון התקומם נגד הכוונה לעצור את הרפורמה ועל פי פרסום בעיתון "כלכליסט" התעמת עם פילבר ואמר לו כי מה שהוא מציע כחלופה לרפורמה גובל בשחיתות.

פילבר: "הסוגיה הכי בולטת הייתה הנזיפה על הרן".
חוקר: "מה נתניהו אמר לך בשיחת הטלפון לגבי הרן שבה הוא נזף בך?".
פילבר: "זו לא הייתה שיחה ארוכה. הוא חזר על שני משפטים כל הזמן: 'מי זה ההרן הזה? למה אתה לא מחליף אותו?'".
חוקר: "מה הקשר של נתניהו לפקיד במשרד התקשורת?".
פילבר: "לי היה ברור שמישהו סימן לו צלב על האיש. היינו בתקופה שבה בזק היו איתו בתהליך של ניסיון להגיע להסכמות על מחירי הטלפוניה שכשלו פעם אחר פעם. אני מתכוון גם לשיחות של סטלה (הנדלר, מנכ"לית בזק). עם הרן וגם לשיחות של אור אלוביץ' עם הרן. היה לי ברור שהשיחה מתייחסת להקשר הזה. אני לא עניתי לגופו של עניין, רק אמרתי: 'זה לא פשוט, אי אפשר ככה לפטר בן אדם מהיום למחר בלי תהליך - אני מטפל בסוגיה'".

פילבר היה במשך שנים ראש לשכתו של נתניהו ומנהל קמפיין הבחירות ב-2015. את הדברים הללו הוא סיפר יום אחד לאחר שחתם על הסכם עד המדינה והפך לאחד העדים המרכזיים נגד ראש הממשלה בתיק הכבד מכולם, תיק 4000: בתיק הזה מתכוון היועץ המשפטי לממשלה להאשים את נתניהו בקבלת שוחד.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לפני שהמשטרה הפעילה עליו לחץ בריוני ואילצה אותו לשקר נגד ראש הממשלה, פילבר אמר בריאיון לעמית סגל: 'לא הייתה כל עבירה, ראש הממשלה בכלל לא דיבר איתי על מיזוג בזק-יס'. הפרסומים שלכם רק מוכיחים שתיק 4000 הוא עלילת דם שנשענת על עדות שקרית וחלקה. עכשיו ברור למה לא נתנו לראש הממשלה להתעמת עם פילבר. כשתיק 4000 יקרוס בקרוב, מי ייתן את הדין?".