ספר החוקים של ישראל אמנם רק בן 71, אך עם השנים הצטברו בו מספר חוקים ותקנות שבעינינו, היום, נראים מוזרים למדי, אפילו חסרי הגיון, אך הם עדיין בתוקף ויכולים לגרום לכל אחד להפוך לעבריין – מבלי שאפילו נדע. עורך הדין בן ארד נבר עבורנו בספר חוקים והוציא את סעיפים מוזרים במיוחד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אסור לצאת מהרכב מצד שמאל

"... לא יעלה אדם לרכב (למעט הנהג) ולא ירד ממנו מצידו השמאלי של הרכב כאשר הרכב עומד בצידו הימני של הדרך". מאחורי התקנה המסובכת יש היגיון. מטרתה למנוע פגיעה ביושבי הרכב שעולים ויורדים ממנו בצד שבו חולפות מכוניות נוסעות. בפועל, מי מאיתנו לא חטא ועבר על תקנה זו?

(מתוך תקנות התעבורה – סעיף 81 (2))

ביקורת בתוך מכונית נגד השוק השחור והברחת מזון בימי הצנע בישראל (צילום: פריץ כהן - לע"מ)
משמאל למכונית - מסוכן | צילום: פריץ כהן - לע"מ

חובה לשלם על מוזיקה בבתי עסק

חוק זכויות יוצרים היגיוני בסך הכל. הוא נועד להגן על יוצרים ועל יצירותיהם על מנת שירוויחו את פת לחמם. בתוך החוק מסתתר סעיף הקובע איסור על השמעת יצירות מוזיקליות בפומבי מבלי לקבל רישיון להשמעת היצירה, גם אם מדובר ביצירה המושמעת מערוץ טלוויזיה או רדיו.

אתם בוודאי מכירים את זה מחתונות ואירועים משפחתיים, אבל דעו שזה כולל גם מסעדות, דוכני מזון, חנויות, מספרות ועוד. מרוב בתי העסק אליהם ניכנס נשמע מוסיקה, בין אם מערוץ טלוויזיה או בין אם מתחנת רדיו או אפילו כזו שמתנגנת מהאינטרנט. כל אותם בעלי עסק עוברים על הסעיף בחוק – וחשופים לקנס.

יותר מ-3 מתפרעים? יש לחצרץ

סעיף 153 לחוק העונשין ("התקהלויות ציבוריות") קובע שכאשר שוטר רואה "התקהלות של יותר מ-3 המתפרעים ו/או מתכוונים להתפרע, עליו לחצרץ בחצוצרה ו/או לשרוק במשרוקית ואף לירות מאקדח על מנת לפזרם".

מתי ראיתם לאחרונה שוטר עם חצוצרה? ואולי טוב שלא על כל התקהלות קצת רועשת ישלפו פה אקדח אם אין חצוצרה או משרוקית בנמצא.

להתקין מנורה – רק עם חשמלאי

חוק החשמל (סעיף 6 א) קובע כי "לא יעסוק אדם בביצוע עבודת חשמל, אלא אם יש בידו רישיון מאת המנהל למתן רישיונות לעבודות חשמל...".

על פי סעיף זה, כל אדם המחליף נורה אחת בביתו מבלי שיהיה בידו הרישיון לעשות כן - נחשב לעבריין. אז כדאי לזכור את סעיף 6 (א) ובפעם הבאה תחשבו פעמיים לפני שאתם מתקינים מנורה חדשה. החברים של שקע ותקע יכולים להגיע לביקור ולאיים בשנת מאסר אחת.

מנורה (צילום: 123rf)
אל תעשו זאת בעצמכם | צילום: 123rf

אסור לרכוב על אופניים במנהרה

נחזור לתקנות התעבורה ונשאל את עצמנו כמה מרוכבי האופניים עברו על התקנות הבאות: איסור על רוכב אופניים לרכב במנהרה. יתרה מכך, לכל רוכבי האופניים למיניהם, וגם לאלו שאוהבים ריצה, היזהרו מהסעיף הבא.

עו"ד בן ארד (צילום: חדשות)
עו"ד בן ארד | צילום: חדשות

"לא יתאמן אדם בדרך, לא יתרגל ולא יתעמל בה ולא ישתתף במשחקים בתחרויות ספורט, במרוצי אופניים... אלא אם ניתן לו היתר מקצין משטרה". למעשה החוק קובע שאי אפשר לרכב עם האופניים או לרוץ בכבישי הארץ בלי היתר. אז לפני סוף השבוע האחרון כדאי לחשוב פעמיים אם אתם מתכננים לצאת לאימוני רכיבה או ריצה בכבישי הארץ. ואם מתעמקים בזה – זה עשוי להציל חיים.

(תקנות התעבורה – סעיף 129(ג) ו-158(א))