"אני מבין שמבחינתי זאת המשימה": בלעדי - העדות שמסבכת את נתניהו. הערב (שלישי) במהדורה המרכזית פרסמנו לראשונה את העדות של עד המדינה שלמה (מומו) פילבר נגד ראש הממשלה בתיק 4000 - מהבקשה של נתניהו שירידת המחירים בבזק של אלוביץ' תהיה מתונה ולא חדה ועד הלחצים שהופעלו עליו כדי לאשר לטייקון את מיזוג בזק-יס שהכניס לכיסו מאות מיליונים.

פילבר היה במשך שנים ראש לשכתו של נתניהו ומנהל קמפיין הבחירות ב-2015. את הדברים הללו הוא סיפר יום אחד לאחר שחתם על הסכם עד המדינה והפך לאחד העדים המרכזיים נגד ראש הממשלה בתיק הכבד מכולם, תיק 4000: בתיק הזה מתכוון היועץ המשפטי לממשלה להאשים את נתניהו בקבלת שוחד. בעדותו מספק פילבר חצי מהתמונה הכוללת – הוא תיאר איך היטה ראש הממשלה באמצעותו את עמדת המשרד בנוגע לשני עניינים מרכזיים הקשורים לאלוביץ'. 

שבועיים אחרי הניצחון הגדול בבחירות, מיד אחרי שמנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר פוטר בשיחת טלפון ופילבר מונה תחתיו, הזמין ראש הממשלה את המנכ"ל הנבחר לפגישה בארבע עיניים. האווירה הייתה חגיגית.

פילבר: באחד מהימים הראשונים בשבוע הראשון, בשעת הערב נקבעה לי פגישה מסודרת אצל שר התקשורת וראש הממשלה. אני נכנס, היה איזה סוג של מינגלינג בהתחלה אווירת אופוריה וחוגגים על הקמפיין, על ההצלחה. ראש הממשלה ישב בכיסאו ניגשנו לשולחן התיישבנו , התחלנו לפטפט ואז יש לפעמים את הקטע שהוא קצת יותר נינוח, קצת פותח את החליפה ואומר: "בוא נעבור לכורסאות" לוקח סיגר מתחיל לעשן. סך הכל הדיבור שלי הוא די קצר, תכליתי ובכותרות. אנחנו מבינים האחד את השני. היו על הפרק שני נושאים אחד מהם היה השוק הסיטונאי.

שר התקשורת עד הבחירות היה גלעד ארדן, והוא ביקש, יחד עם גורמי המקצוע במשרד, להוביל רפורמת ענק שזכתה לכינוי "רפורמת השוק הסיטונאי". בזק היא מונופול בתחום והרפורמה הזאת אמורה הייתה לעשות למחירי האינטרנט והטלפונים הקווים את מה שכחלון עשה למחירי הסלולר, ולצד זאת גם לפגוע פגיעה קשה ברווחיות של בזק. 

פילבר: אנסה להביא את זה הכי מדויק שאני זוכר. הוא אמר לי: בכל הנושא של השוק הסיטונאי והאינטרנט, הוא לא הכיר את המושגים המדויקים, הוא אמר שאלוביץ' דיבר איתו - זה ציטוט שלו: 'אלוביץ דיבר איתי על הרפורמה במשרד, אמר לי משהו על חברת ייעוץ שקבעה מחירים ועשתה עבודה לא נכונה'.

"מה שאני מבין שאני חייב לעשות את זה"

ואלה כמה ממשפטי המפתח בעדותו של פילבר: "הוא אמר לי אל תבטל את התחרות אבל תראה מה אפשר לעשות בנושא של המחירים, אולי למתן את זה על יותר זמן או פחות... הוא הראה עם היד איזו תנועה של הורדת מחירים שבמקום שתהיה חדה וחריפה, שתהיה יותר מתונה".

אלוביץ' ביקש ממשרד התקשורת ומנתניהו לאשר מיזוג בין שתי חברות שהיה לו עניין גדול בהן, בין יס הפרטית והמפסידה שלו, לבזק - הציבורית והרווחית.
פילבר: ואז הוא אומר גם הבנתי שצריך לגמור את המיזוג של בזק ויס.
חוקר: ומה הבנת?
פילבר: שיש את הסוגיות של בזק ויס תטפל בזה ותגמור את זה. אתה לא צריך לשאול אותו עד מתי כי אני מבין שמבחינתי זאת המשימה, אני מכיר אותה כבר או את חלקה ואם לא, אני לומד אותה ומבין שיש איזה דד ליין. מה שאני מבין שאני חייב לעשות את זה
חוקר: למה אתה מרגיש חייב?
פילבר: משתי סיבות - א' זה המבחן הראשון שלי כמנכ"ל, יכולת ביצוע ו-ב' שראש הממשלה מעלה בשיחה כזאת מכל ענייני המשרד את זה אז אני מבין שזה מהנושאים החשובים לו.

המסרים קיבל היו ישירים וגם עקיפים, כפי שמתאר זאת פילבר: " אבל אף אחד לא אמר לי את זה כל מה שאמרו לי כאילו שצריך להתקדם, שברגר (מנכ"ל משרד התקשורת שפוטר – ג"פ) שם מגבלות, שברגר שם משקולות בלתי עבירות וצריך לפתוח את החסם הזה, זה הרושם שאני מקבל בעניין שמדיניות השר (נתניהו – ג"פ) זה לפתוח את החסימות ולאשר את המיזוג וברגע שאני שומע את זה ממנו זה מסתדר לי ומתחבר לי לכל מה שאני מכיר מבחינתי זו הוראה לביצוע". 

אלוביץ' היה לחוץ מאוד לקבל את האישור שמשמעותו בעבורו – כמעט מיליארד שקלים במזומן. הוא הפעיל את איש הלובינג אלי קמיר, ולמרבה התדהמה – הוא האיש, כך לפי פילבר, שמוסר למנכ"ל משרד התקשורת את לוחות הזמנים.
חוקר: ממי קיבלת את הדד ליין?
פילבר: מאלי קמיר (היועץ לענייני רגולציה של בזק)
חוקר: היה דיבור שצריך לעשות את זה מהר שיש דד ליין?
פילבר: כן, כן ראש הממשלה מדבר על הזמן הקרוב אני לא חושב שהוא ידע את התאריך המדויק אבל אצל נתניהו מכבים שריפות, מטפלים במה שהוא מבקש מחר בבוקר.

במשך חודשים, מהרגע שנפתחה החקירה ברשות לניירות ערך, הכחיש פילבר שפעל באופן לא כשר. החקירה הגיעה למבוי סתום והשאלה המרכזית שבה והדהדה: מדוע עובד ציבור שלא לקח שקל לכיסו – ישרת באופן כל כך בוטה אינטרסים של מיליארדר, שהוא אמור להיות הרגולטור שלו? מיד לאחר חתם על הסכם המדינה, סיפק פילבר סוף סוף את התשובה.
פילבר: אם אתם שואלים אותי למה אני יושב כאן עכשיו ולמה אני אחרי ההסכם (הסכם עד מדינה – ג"פ), זה בדיוק הנקודה שבה אולי זה בגלל שהיה לי סוג של בלאק אאוט או ליקוי מאורות, או רצון להתעלם. בן אדם אחר היה אולי נדלק ומתחיל לחשוב, אבל אני מבחינתי נמצא במצב נפשי כפול: פעם אחת מרגיש מבסוט, מאושר ומרוצה שקיבלתי תפקיד, שקיבלתי הזדמנות להוכיח ורציתי להוכיח הצלחה ומקצועיות. פעם שנייה הייתי צריך לחתוך בין היותי איש האמון, איש הסוד של נתניהו לבין העובדה שהייתי פקיד ציבור ועכשיו עובד אך ורק לפי ההנחיות החד משמעיות והיחידות של היועצת המשפטית של המשרד.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "גם אחרי שפילבר הפך עד מדינה הוא שב ומדגיש בכל ריאיון שלו שכל ההחלטות בנוגע לבזק-יס התקבלו כנדרש. רק לאחרונה התראיין פילבר ל'מקור ראשון' ואמר שכל ההחלטות שהתקבלו בתקופת כהונתו היו מקצועיות. הוא גם סימן 'לייק' למאמר של חוקר התקשורת אבי וייס שכתב שתיק 4000 הוא תיק תפור ושכל ההחלטות בנוגע למיזוג בזק-יס קיבלו את אישור כל הרגולטורים. האמירות האלה של פילבר מתנגשות חזיתית עם עדותו השקרית. חבל שכדי למלט את עצמו ממעשים שביצע ללא קשר לראש הממשלה, הוא נדרש לשקר. עצוב".