פרופסור ליאו ליידרמן, יועץ כלכלי ראשי בבנק הפועלים, דיבר היום (חמישי) בוועידת המשפיעים על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומלחמת הסחר שהוא מנהל עם סין שגורמת לרעידת אדמה גלובלית. לדבריו, זהו מעבר "מסדר עולמי ישן לסדר חדש".

ליידרמן סיפר כי גם אם תהיה רגיעה מסוימת במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, הטלטלות הגלובליות ימשיכו להתקיים בשנה הקרובה. "זאת כתוצאה מהעובדה שאנחנו רואים את מלחמת הסחר כסימפטום למשהו הרבה יותר עמוק - המאבק על העליונות הטכנולוגית והכלכלית בעולם", אמר.

"תהליך הגלובליזציה הביא לתוצאות חיוביות במקומות שונים בעולם, אבל מבחינת מעמד הביניים - המצב כמעט לא השתנה ב-20 השנים האחרונות", סיפר. "התועלות של גלובליזציה התרכזו במוקדים מסוימים וכך נוצר מצב של אי שקט כלכלי-פוליטי פנימי". אי השקט הזה, לדבריו, הוא גם הרקע להיבחרו של טראמפ, תחת הכותרת "קודם כל אמריקה". 

ליידרמן הוסיף: "העולם עובר מגלובליזציה לדה-גלובלזיציה ואנחנו עוברים לתקופה שבה המדינות ישאלו קודם כל מה האינטרס הלאומי שלהן. יש מאבק בין דרום קוריאה ויפן, בזמנים נורמליים ארה"ב הייתה נכנסת לעניין ומנסה לתווך, אבל במצב הנוכחי ארה"ב לא שם וסין ממלאה את החלל הזה".

"עוד נושא הוא ההיחלשות של אירופה", אמר ליידרמן. "גם אירופה מתמודדת עם בעיות של הגירה, מיתון אפשרי בגרמניה, חוסר יציבות פוליטית בספרד ובאיטליה - וכמובן כל הסיפור של הברקזיט בבריטניה. ההובלה תהיה על ידי סין, ארה"ב, הודו, אינדונזיה וברזיל".