ועידת המשפיעים של חדשות 12 יוצאת לדרך: הבוקר (חמישי) זה קורה - נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים, עם האנשים המשפיעים במדינה על שלוש במות שונות במתחם אקספו תל אביב - לאורך כל היום. בפאנל הפתיחה בהנחיית יונית לוי אנו מארחים לשיחה גלויה את נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ואת ההיסטוריון פרופסור יובל נח הררי בשיחה על ישראל, על המדורה ועל השבט. הצטרפו לשידור הישיר מאולם 1.

ללו"ז המלא של הוועידה עם כל האירועים מכל האולמות לאורך היום - לחצו כאן

לצפייה באולם 2 לחצו כאן

השידור מאולם 3 יחל בשעה 12:00

תחילה התייחס הנשיא לפטירתה של רעייתו נחמה, ואמר: "לפי דעתי אחת הנחמות הגדולות ביותר שיכלו להיות לה הוא הפרץ של הרגשות שבא לפעמים לידי בהשתתפות של כל העם, שחלק ממנו כלל לא הכיר אותה. את שואלת איך אני מרגיש? יש לי רגש של גאווה גדול שהייתי נשוי לאישה כל כך נהדרת, ומהצד האחר שאיננה איתנו יותר".

ועידת המשפיעים 2019, ריבלין (עיצוב: שושני אבשלום)
ועידת המשפיעים 2019, ריבלין | עיצוב: שושני אבשלום
ועידת המשפיעים 2019, ריבלין (עיצוב: שושני אבשלום)
ועידת המשפיעים 2019, ריבלין | עיצוב: שושני אבשלום

לאחר מכן התייחס הנשיא ריבלין למצב הפוליטי ערב הבחירות – ואמר שיעשה כל שביכולתו כדי למנוע הליכה למערכת בחירות נוספת, השלישית ברציפות. "אני כרוב אזרחי ישראל, שכן הנשיא מוגדר כאזרח מספר 1, בטוח חושב ורואה בחומרה רבה את האפשרות שתתקיימנה בחירות שלישיות", אמר. "אני סבור כמו כל האזרחים שאנחנו צריכים לעשות מאמץ בלתי מתפשר שלא תהיינה בחירות שלישיות. כמי שנקרא אזרח מספר אחד אעשה כל מאמץ שתימנע כל אפשרות לבחירות שלישיות. אעשה כל מה שאני צריך לעשות מתוקף תפקידי על פי החוק כדי שלא יהיו בחירות שלישיות".

ריבלין הוסיף והתייחס למתקפה על התקשורת: "חבר'ה, גם כאשר אנחנו במגינת ליבנו נמצאים במצב שבו אנחנו בחברה שחלילה צריך להעמיד עיתונאי ולומר לו אתה צריך שומר אישי - לבוא ולומר להם: 'זה דבר לא טוב', אבל לפחות אנחנו שמים שומר אישי על נכס אדיר שיש לנו - וזו זכות הציבור לדעת, חופש העמדה והדעה".
 

הנשיא ריבלין: "לא נוכל לבטא את עצמנו אם לא יהיה לנו לאום"

כשנשאל אם יבקש להקים ממשלת אחדות של הליכוד ושל כחול לבן אמר: "האפשרויות כמובן תלויות בתוצאות הבחירות", והוסיף: "הכנסת היא בית הנבחרים, והממשלה מקבלת את אמון הכנסת לאחר בחירות בהתאם לכתוב בחוק. אין לנו חוקה, עד הבחירות האחרונות הייתה חוקה לא כתובה, היו כללי משחק ברורים. אם היינו מבקשים לשנות, היינו עושים זאת רק לגבי הקדנציה הבאה של הכנסת. הואיל וניתן היום להתעלם מחוקה בלתי כתובה, שכן אין לנו כזו, אנחנו צריכים ללמוד את החוק על מנת לשמר את אותן המערכות ששימשו חוקה בלתי כתובה בישראל על מנת שלא תהיינה הפתעות כאלה ואחרות".

ועידת המשפיעים 2019, ריבלין (עיצוב: שושני אבשלום)
ועידת המשפיעים 2019, ריבלין | עיצוב: שושני אבשלום

על כך שראש הממשלה נתניהו לא החזיר לנשיא את המנדט למרות שנכשל להרכיב את ממשלתו ה-5, סיפר כי הוא הופתע מהמהלך והזהיר מפני אפשרות של ניצול הדמוקרטיה לשם עריצות הרוב: "אולי כאדם שרואה את גולת הכותרת כחובה וכדבר שיכול לבוא לידי ביטוי בשימוש ברוב של חברי כנסת על מנת לקיים איזו שהיא דיספרופורציה בהתייחסות לשאר אזרחי המדינה - מה שנקרא אפשרות לעריצות הרוב -  דבר שאני מקווה שלא יהיה כאן כדבר שהוא אפשרות מובנת מאליה… אם התאכזבתי? אני הופתעתי".

בשלב זה עלה לבמה עם פרופסור יובל נח הררי, שהתייחס לשאלת הגלובליזציה. הוא הזהיר מפני פופוליזם ואמר על טראמפ: "מנהיג שמצהיר על עצמו שהוא קודם - הוא לא מנהיג". הנשיא השיב לו מהזווית הישראלית: "אני לא מומחה במנהיגים, אבל יש אפשרות בהחלט וצריך לראות בליברליות איזושהי אידאולוגיה שאסור לזנוח אותה ויש להילחם עליה. אני חושב בהחלט כבן למדינת ישראל ושייך לעם היהודי שחזר לארצו ומולדתו אחרי 2000 שנות גלות - אני חושב שלא צריך להיות פער בין לאומיות לליברליות".

הנשיא הוסיף: "כתב ז'בוטינסקי מאמר הידוע בכותרתו 'קיר הברזל'. זו אמירה שיש בה סממנים של תקיפות, אפילו אולי תוקפנות. ובכלל מי שקורא את קיר הברזל רואה דברים אחרים לחלוטין. אומר ז'בוטינסקי 'אנחנו היהודים חייבים לחזור לארצנו'. נכון, אלוהים ברא את היחיד - אבל אנחנו, היהודים, לא נוכל לבטא את עצמנו אם לא יהיה לנו לאום".