יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ הצהיר הבוקר (ראשון) במהלך ריאיון לדנה ויס בוועידת המשפיעים כי הוא ימליץ לנשיא המדינה לראשות הממשלה "על כל מי שיכול להחליף את נתניהו" ולא שלל המלצה על לפיד, סער ובנט. כשנשאל אם יישן בשקט עם לפיד כראש ממשלה השיב: "אני ישן בשקט עם כל מי שהוא לא נתניהו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראיונות נוספים בוועידת המשפיעים 2021:

>> ריאיון עם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער: "לא אענה על השאלה"

>> ריאיון עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אדבר נגד הכיבוש"

>> ריאיון עם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ: "ישראל צריכה להפסיק את ההתנחלויות"

שר הביטחון התייחס לכניסתו לממשלת נתניהו. "נתניהו אכזב אותי. היו לי ציפיות ושגיתי. הוא לקח את ישראל במשבר הכי גדול שלה לבחירות מיותרות". בהמשך תקף את התקשורת: "אסור שהלגיטימציה היחידה לפוליטיקאי - זה מניפולציות. לאדם שקרן ותחמן. מותר להיות אדם ישר ולהיות בתוך המערכת הפוליטית. אני לא כועס על הציבור. מבין את מי שתומך, וגם את מי שפחות".

יו"ר כחול לבן תיאר את הסיכויים להקמת ממשלה ללא נתניהו. "הסיכוי שנגיע לממשלה של 61 הוא לא בהכרח מובהק. אנחנו שומרי הסף היחידים בסיפור הזה". על הסיכוי שחברי מפלגתו יערקו לנתניהו אמר: "כל האנשים שרצו סידור אישי כבר עשו זאת, מי שנשאר - נאמן לי. אני בממשלת המעבר מחזיק ב-14 משרדים ופריטטיות. אני לא מתכוון להשאיר לנתניהו את כל השלטון".

בני גנץ, ועידת המשפיעים  (צילום: אלי דסה)
צילום: אלי דסה

"הסיפור הזה נגמר. אני לא מתכוון לשבת עם נתניהו, אפשר לעבוד עליי פעם אחת, אבל לא כל הזמן ובהכול", המשיך גנץ, "נתניהו לא הפר הבטחה רק לי - אלא ל-60 מנדטים".

גנץ אמר שהוא לא חושב שמרצ צריכים לפרוש מהמרוץ בעקבות הסקרים המצביעים על כך שהם לא עוברים את אחוז החסימה. "כשהייתי בראש המחנה, דאגתי שהעבודה ומרצ יתחברו - לא עסקתי בלתקוף. יאיר לפיד היה צריך לפעול לחיבור המפלגות האלה (עבודה ומרצ). אני לא תוקף את מרצ או את זליכה, לא תוקף אף אחד. אני רוצה שהגוש יהיה הכי גדול שאפשר. רוצה להקים ממשלה ישרה ולהחליף את נתניהו".

בהמשך נשאל אם ימליץ על לפיד לראשות הממשלה. "זה יכול להיות יאיר, גדעון, או כל אחד אחר, בתנאי שהממשלה תהיה ישרה עם כבוד לשלטון החוק", ענה. על השאלה אם "יישן בשקט עם אפשרות שלפיד יהיה ראש ממשלה?", השיב גנץ כי הוא "ישן בשקט עם כל מי שהוא לא נתניהו". בנוגע להמלצה על גדעון סער לראשות הממשלה אמר: "אני רוצה לראות יכולת להגיע ל-61 וגם יכולת לעמוד בקווים שלנו. אם כן, בשמחה".

גפני: "אנחנו הולכים עם נתניהו וחצי מהעם שונא אותו"‎

עוד לפני כן, קיים יו"ר יהדות התורה משה גפני ריאיון בוועידת המשפיעים עם עודד בן עמי ובו הודה כי החרדים מהווים "הבטן הרכה" בקואליציה. "אנחנו הולכים עם נתניהו וחצי מהעם שונא אותו", אמר, "הם מכוונים לראש הממשלה. אנחנו הולכים עם נתניהו כי הציבור המסורתי שם. כל השנים שאני בכנסת אני הולך עם הימין. אני מקבל את הביקורת הזו שאנחנו הולכים עם ביבי".

גפני גם התייחס לפתיחת תלמודי התורה בניגוד להנחיות הממשלה ותקף דווקא את התקשורת. "הייתם צריכים להיות יותר הגונים. אמרו שצריכים לשמור על הנחיות של משרד הבריאות. אם הייתי עיתונאי בכיר הייתי מתנצל בפני הרב קנייבסקי. כאשר באו הרבנים אצלנו שמבינים בעניין אמרו שצריך לשמור את החינוך בראש סולם העדיפות והיה אפשר למצוא פתרונות. היום באים כולם ושמחים שרוב החינוך חוזר חזרה - הם היו צריכים להתנצל בפני הרב קנייבסקי שתקפו אותו".

משה גפני (צילום: אלי דסה)
צילום: אלי דסה