המצב שעמו מתמודדת ישראל כיום הוא מאוד מורכב, אבל אני עדיין לא בטוח שמדובר במצב באמת מסוכן. הוא אמנם מורכב, אבל לישראל יש את היכולת להתמודד עם האתגרים הביטחוניים.

ההתחממות בצפון תפסה את צה"ל מוכן. ועדיין, אני לא אוהב תרגילי הונאה כמו שעשינו עם ה"פצועים" במתקפת הנ"ט, כי הטעייה היא הנשק של הצד החלש. יש גם דרכים אחרות למנוע נפגעים בצד שלנו, אבל המניעה הזאת צריכה להיות מעמדת כוח ויש הרבה דרכים אחרות.

ההטעיה של צה"ל לחיזבאללה  (צילום: שי וקנין)
תרגיל ההונאה של צה"ל | צילום: שי וקנין

סיכול פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה הוא מהותי. ברגע שיש טילים מדויקים אז אפשר - ברמה התיאורטית לפחות - לשגר אותו לכיוונן של תחנות כוח בתל אביב, בחדרה ובחיפה. צריך לזכור: לא כל הטילים של חיזבאללה הם מדויקים, ויש לישראל מערך שיודע להתמודד עם זה.

מצב מסובך

אנחנו יכולים להתמודד עם הבעיה, אבל היא תגדל אם לחיזבאללה יהיו כבר כמה מאות טילים מדויקים. זה כבר יהיה מסובך הרבה יותר. למצב הזה כבר לישראל אסור להגיע. אם יש סיבה טובה לפעולה נרחבת של צה"ל בלבנון - זה פרויקט טילים כזה.

לישראל יש את מערך היירוט המתקדם בעולם שמגן בכמה שכבות של הגנה לפי טווחי הטילים השונים. המודיעין שלנו מעולה, לא פחות: יש לנו עליונות מודיעינית מדהימה בלבנון. אם הם מתכוונים לשגר טילים מלבנון, המודיעין שלנו אמור לתת התראה שזה עומד לקרות. 

פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה  (צילום: דובר צה"ל)
ראשי פרויקט דיוק הטילים | צילום: דובר צה"ל

האם תקיפה ישראלית של מפעלי דיוק הטילים על השולחן? כן - אבל לא בהכרח שתקרה בקרוב. את המיזם של דיוק הטילים צריך להרוס כל עוד הוא בחיתוליו. אירן היא לא מדינה כל כך חזקה, למרות מה שהם מנסים לשדר לעולם. אין להם חיל אוויר אפקטיבי או כוח עוצמתי אחר - אבל הם כן מפעילים כוחות אחרים. אני חושב שראש הממשלה פועל נכון במישור האירני. אין צורך להפחיד את אזרחי מדינת ישראל. יש לנו די כוח כדי לתת מכה חזקה לאירן.

אין פתרון

חשוב לזכור שישראל מתמודדת כמעט תמיד בכמה זירות. בתקופה האחרונה נרשמה "התחממות" גם בזירה הצפונית וגם בדרומית. אבל אולי בשונה מאירן - סוגיית רצועת עזה היא קוץ בגרון, וכמו שזה נראה לא נצליח נפתור את הבעיה הזאת, גם לא באופק הרחוק, ואני מציע לא לקנות את ההצהרות של פוליטיקאים שמבטיחים הרים וגבעות: עזה זו סוגייה שאין לה פיתרון.

פעם אחר פעם יוצאת ישראל למבצעים בעזה, בזה אחר זה. על זה אמר איינשטיין שאם חוזרים על אותה פעולה פעם אחר פעם ומצפים לאותה תוצאה - זו מחלת נפש. אנחנו חייבים ללכת בשיטת המקל והגזר - ולנקוט בפעולות בתחומים נרחבים ולא רק בכוח צבאי. הרתעה לא עובדת כשאנשים מיואשים.