מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך התייחס היום (חמישי) בוועידת המשפיעים של N12 וקשת למחדלים שהביאו לאסון מירון, וטען שלא במקרה האסון הזה לא קרה בתקופתו או בתקופת קודמיו - והאשים בכך את הדרג המדיני: "המצב שבו הייתה משטרת ישראל - כמו לצאת למלחמה בסוריה עם תתי אלופים סביב שולחן המטכ"ל".

אלשיך הסכים עם המראיין דני קושמרו שהמשטרה נמצאת היום "לא בשיאה", וטען שזה כך בשל גלעד ארדן, מי שכיהן שזמנו בתור השר לביטחון הפנים: "בסופו של דבר זה על השולחן שלו, אם הוא היה מעביר מינוי לממשלה בזמן - זה היה עובר ומייצר רצף. מלכתחילה יש חולשה בסיסית שהקדנציה קצרה מידי, וכשמתחלפים פעמיים תוך שנתיים, מי שעומד בראש המשטרה על אחת כמה וכמה שהוא רק ממלא מקום, זה תהליך הרסני שגורם לאנשים ללכת הביתה".

רוני אלשיך ודני קושמרו (צילום: גדעון מרקוביץ, חדשות 12)
רוני אלשיך ודני קושמרו בוועידת המשפיעים | צילום: גדעון מרקוביץ, חדשות 12

אלשיך טען שהמצב הזה בצמרת המשטרה הוביל לתנאים שבהם התרחש האסון במירון, וכי הסיכוי שזה היה קורה לו או לקודמיו נמוך משמעותית. עם זאת, אמר כי אם זה היה קורה תחת פיקודו - היה מתפטר מתפקידו.

אלשיך התייחס בדבריו גם לחבר הכנסת בן גביר, שכפי שפורסם בעבר היה תחת מעקב של השב"כ בעת שאלשיך שירת בו. "אני מקווה שלא יהיה אחראי על המשטרה אם יהיה בממשלה", אמר אלשיך על רקע מחיאות כפיים מהקהל. אני מפחד שהוא ישתמש בנשק ויפגע במאבטח כי אני לא בטוח שהוא…".

על תוכנית סמוטריץ' ל"תיקון מערכת המשפט", ובה בין השאר ביטול סעיף המרמה והפרת אמונים שבו נאשם ראש הממשלה לשעבר נתניהו, דיבר אלשיך בכאב. "כל בוקר אני מתפלל שאנשים שומרי מצוות יפסיקו להתמקד כחומת המגן של השחיתות הציבורית, זה בעיני דבר לא ראוי שכואב לי ברמה האישית", אמר המפכ"ל לשעבר.

אלשיך התייחס גם לאמונתו הדתית בנוגע לעבירות השחיתות: "באופן אירוני, אני מקווה שהם מגיעים ללמוד עמוד יומי. בדף היומי של אתמול, מסכת כתובות, דן עמוד שלם על הפרת אמונים ואיזו רגישות גילו האמוראים בנושא הפרת אמונים, קראו לזה שוחד דברים. את היסוד הנפשי של עבירת השוחד לא למדנו מהחוק הבריטי ולא מהעותומאני - אלא מתורת ישראל".