כשנה וחצי לאחר שהצית את עצמו וטלטל מדינה שלמה, איציק סעידיאן התייצב מול המצלמות לשיחה אישית בוועידת המשפיעים, וסיפר על האירוע הקשה והתהליך שעבר. בעוד שמבחינה גופנית מצבו השתפר מאז שהחל בתהליך השיקום, הוא העיד כי מבחינה נפשית הוא עדיין לא התאושש. "יש דברים שמחזקים את הנפש - הידיעה ששמתי את הדגל איפה שרציתי", סיפר סעידיאן. "אני שומע מאנשים שעברו דברים דומים למה שעברתי שהטיפול בהם הרבה יותר טוב כיום, ורבים מקבלים טיפולים שלא היה נהוגים לפני כן. הרבה אנשים מבקשים בקשה להכרה במצבם וזה מחזק את הנפש".

למרות הדרך שעבר והשינוי בגישה להלומי קרב, לדברי סעידיאן יש למדינה עוד עבודה רבה לעשות סביב הנושא: "האבחנה בין PTSD לבין הלומי קרב עוד לא נעשתה. מכירים ב-PTSD ולא תמיד מכירים בהלומי קרב. אני בקשר עם ראש המחוז, אבל יש עוד מה לשנות".

איציק סעידיאן (צילום: גדעון מרקוביץ, חדשות 12)
"המשימה שלי היא שלא יהיה עוד מצב 'איציק סעידיאן'" | צילום: גדעון מרקוביץ, חדשות 12

סעידיאן הסביר כי דבר שעזר לו במיוחד בעת השיקום הוא העם שהפגין אחדות והזדהה עם מצבו. "החיים חזקים יותר מהכול - לא משנה באיזה מצב אתה נמצא. דבר שחיזק אותי הוא למצוא את המשמעות בחיים", תיאר. "תמיד במלחמות, ברגעים קשים - העם מאוחד. בזמנים קשים אנחנו יודעים להיות מאוחדים. רק כשהתעוררתי הבנתי שהעם כולו היה מאוחד סביב מה שקרה".

איציק סעידיאן ולי נעים (צילום: גדעון מרקוביץ, חדשות 12)
"החיים חזקים מהכל" | צילום: גדעון מרקוביץ, חדשות 12

על אף הקשיים הרבים בהם סעידיאן נתקל, הוא מעיד על עצמו שכיום הוא נמצא עם הפנים קדימה: "המשימה שלי היא שלא יהיה עוד מצב 'איציק סעידיאן' בשום מקום בעולם. השקתי מיזם שנקרא הגל של איציק שעוסק בגלים של החיים, ומציע כיצד להשתמש בכלים שונים ובטיפולים אלטרנטיביים ובחיבור לטבע כדי למצוא תחליף לכדורים שדוחפים לאנשים שסובלים מפוסט-טראומה. לאנשים שבאמת נתנו את עצמם למען המדינה - מגיע להיות במקום יותר טוב".