מטוס כיבוי מעל שריפה באלפי מנשה, היום (צילום: המייל האדום)
מטוס כיבוי מעל שריפה באלפי מנשה, היום | צילום: המייל האדום

גל השריפות שהחל ביום שבת נמשך גם היום, לאחר שמספר רב של דליקות פרצו בכל רחבי הארץ. במושב אמנון הסמוך לכינרת הצליחו כוחות הכיבוי להשתלט על שריפה גדולה שאיימה על בתי היישוב. 17 תושבים שפונו מבתיהם הורשו לשוב. במקביל פעלו 15 צוותי כיבוי והצלה וכן ארבעה מטוסים בכיבוי שריפה שפרצה סמוך לבסיס האימונים אליקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשריפה הסמוכה למושב אמנון פעלו תשעה צוותי כיבוי וכן מספר מטוסי כיבוי, שני מסוקים משטרתיים וכן כוחות משטרה וקק"ל. דובר כיבוי אש בצפון מסר כי "ישנה חזית רחבה של אש לכיוון היישוב". אוטובוס שהובא למושב סייע בפינוי התושבים, שנאלצו לעזוב את בתיהם עקב העשן הסמיך.

בשריפה באזור אליקים משתתפים מטוסי כיבוי והכבאים במקום מעריכים כי בקרוב ישתלטו על האש. "השריפה משתוללת באזור של חורש טבעי בתוך שטח אש של צה"ל", מסר רשף משנה דודו וענונו משירותי הכבאות וההצלה, "ככל הנראה, הדליקה פרצה כתוצאה מאימוני ירי במקום".

שריפה סמוך למושב הזורעים, היום (צילום: רחל ויסמן)
שריפה סמוך למושב הזורעים, היום | צילום: רחל ויסמן

האש התחדשה בלכיש

רשף משנה וענונו הוסיף כי "במקום ישנה רוח מזרחית מאוד חזקה, שמקשה על פעולות הכיבוי. לפני שעה וחצי הצלחנו להשיג שליטה על האש, אך רוחות חזקות שנשבו גרמו להתפרצותה מחדש. אני מעריך כי מספר מעופים של מטוסי הכיבוי מעל השריפה תוביל להשתלטות מחדש על האירוע ולכיבויה הסופי".

אש סמוך למושב הזורעים, היום (צילום: רחל ויסמן)
אש סמוך למושב הזורעים, היום | צילום: רחל ויסמן

בדרום התחדשו הלהבות באזור בסיס האימונים לכיש וכוחות הכיבוי במקום ממשיכים במאבקם למנוע מהאש להתפשט לעבר היישובים בסביבה. "אנחנו נמצאים בשטח מיום שישי", סיפר טפסר משה סוויסה, מפקד המחוז הדרומי, "השריפות הולכות ומתחדשות גם על ידי מציתים מאזור תרקומיא, ואנחנו מעריכים כי בהמשך הרוחות יהיו צפוניות והאש תדעך. עיקר המאמצים כרגע הם לשמור על הבסיס ולמנוע את הגעת האש ליישוב אמציה. המשטרה מעורבת בניסיונות לאתר את המציתים".

במרכז הארץ דווח על אש שמשתוללת סמוך ליישוב אורנית ביער חורשים, ביער סמוך לראש העין. בנוסף מדווחים כוחות הכיבוי והצלה על שריפות גדולות באזור פתח תקווה ובאלפי מנשה. שריפה נוספת פרצה באזור בסיס שומריה בדרום, וכוחות גדולים הוזעקו למקום.