הרבה דברים בלתי צפויים פקדו את ישראל בקיץ הזה, אבל בגזרה אחת לא נרשמו שום הפתעות. כבכל שנה, מבלים בימים אלה המוני תיירים מצרפת את חופשת הקיץ שלהם בחופי נתניה ותל אביב. מבחינתם, למרות המחאה החברתית ששוטפת את הארץ, נותרה ישראל אותו יעד קסום לנופש.

ביטוי בולט לכך הוא אולי החיוך הגדול על פניהן של שתי ילדות מצרפת, בעודן נופשות בבריכת השחייה של מלון "שלמה המלך" בנתניה. "אנחנו אוהבות הכל - את הים, החוף, המסעדות והבריכה. יש פה הכל והרבה אטרקציות".

נופשת מבוגרת יותר, מרים בוחניק, הסבירה בקצרה בעברית מדוע היא שבה ארצה פעם אחר פעם בחודשי הקיץ: "יש שמש, יש ים. אין לנו בצרפת את זה".

בהתאם לדבריה, אמר רפי אניש, מנהל מלון "שלמה המלך", כי "הכי חשוב להם זה ים. אותם לא מעניין כל מה שמסביב. כל מה שהם מבקשים זה רק לקבל חדר עם מרפסת צופה לים - ונתת להם הכל".

אבל אם כן נדבר על מה שקורה מסביב, הרי שבקיץ הזה גם התיירים החמים שלנו מרגישים שותפים למחאה. בשבת האחרונה הצטרפו רבים מהם להפגנה בנתניה, וניסו לקלוט כמה שיותר מהמוחים המקומיים.

"הסיסמאות... אנחנו עם אחד ואנחנו לא לבד", אמר ילד שבא לביקור מצרפת. שתי ילדות בנות גילו גילו בקיאות רבה גם במקצב, והחלו לדקלם את מה שאמרו המפגינים בעצרת בסוף השבוע.

ברור שגם התיירים משלמים את המחיר. החופשה בישראל של 2011 יקרה להם בהרבה מכפי שהייתה בשנים קודמות. "עכשיו קשה גם בשבילנו ללכת לחופש בישראל עם הילדים", הסביר רפי בוחניק מצרפת - בעודו שרוע על חוף הים של נתניה. "יש לנו ארבעה ילדים והכל פה עולה הרבה כסף. גם אנחנו רוצים לבוא לפה".

הצרפתים מתלוננים בעיקר על מחירי הטיסות שגובות מהם חברות התעופה, תוך ניצול, לטענתם, של הקשר ההדוק שלהם עם ישראל.

שאנטל אללי, תיירת מצרפת, מחתה ואמרה כי "לאמיתו של דבר, האנשים יצאו למחות. גם בפריז אנחנו מרגישים את זה ולא רק במחירי הטיסות. אנשים מחכים למחירים מוזלים כדי לא לטוס במחירים גבוהים כל כך".

לשנה הבאה - בישראל הצודקת

מבקרים - ולא מתרשמים במיוחד (צילום: חדשות 2)
מבקרים - ולא מתרשמים במיוחד | צילום: חדשות 2

למרות דברי ההזדהות, בבריכת השחייה, בחוף הים ובניגוד לנעשה בשדרות רוטשילד - ממתחם האוהלים הצנוע בנתניה לא נראה שהצרפתים מתרשמים במיוחד מרוח המחאה. הם חולפים ליד האוהלים כשחלקם חושבים שמדובר בכלל בהומלסים. אחרים כבר התרגלו לנוף החדש.

"ראיתי שיש אוהלים. יש אנשים שישנים פה. הם רוצים שההשכרה של הדירה תהיה יותר זולה", הסביר משה חג'ג', תייר מצרפת, שגילה בקיאות יחסית בנעשה מתחת לפני השטח של אתר התיירות שבו הוא נופש.

באין תמיכה רבה מבית, בצהריים הלוהטים של יום שני - ניסו מארגני המאהל בנתניה לגייס חיזוק מתוצרת חוץ. אלא שלאכזבתם, אחרי דברי נימוסים קצרים, נפרדו דיירי המאהל והתיירים כידידים. בשנה הבאה, כשהם יחזרו, הם ישמחו למצוא פה גם מעט צדק חברתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק