מפעל הפיס הפך בשנים האחרונות לתרנגולת שמטילה בצי זהב, ומשנה לשנה רק מגדילה את הקצב. הכנסות הטוטו והפיס בשנת 2011 הגיעו לכ-6.5 מיליארד שקלים. זכיין טוב ירוויח הון, גם כמה ברי מזל מהמהמרים, וכמובן המדינה. אבל השאלה מי מכניס את הכסף למכונה הזאת, ובעיקר מי מפקח עליה?

עם השנים אפשר משרד האוצר ל"טוטו-וינר" ול"מפעל הפיס" להוסיף עוד ועוד הגרלות - מה שהגדיל משמעותית את ההכנסה שלהם, ומנגד הוריד מהאוצר נטל בבניית בתי ספר, מתקני תרבות וספורט. אורי נעים, לשעבר משווק אזורי במפעל הפיס סיפר: "כשהתחלתי ב-1987 יעד המכירות שלי היה מיליון שקל בשבוע. עזבתי את מפעל הפיס עם יעד מכירות של מיליון שקל ביום".

אז איך הגענו לסכומים האלה? זה התחיל לפני 44 שנים, אז היינו צריכים לנחש רק שש, בשתי הגרלות לוטו בשבוע, וטופס טוטו לניחוש משחקי השבת בכדורגל. אחר כך נוסף כרטיס הגירוד חיש גד, מנוי פיס חודשי, ב-1994 נולד הצ'אנס. בתחילה כהגרלה אחת ביום, כעת היא כל שעתיים. בהמשך משחק ה-777ולטובת חובבי הספורט המציאו את הווינר - יותר מ-1,000 אפשרויות הימור בשבוע על ענפי ספורט שונים ומשונים.

שנה אחר כך מתווסף ה-123, ולבסוף ההימור האלקטרוני לחובבי הריגושים: במכונת המזל ניתן לשחק כל העת, ובקינו - 24 פעמים ביום. משחקי האון ליין: מכונת המזל, הקינו, והצ'אנס הם הלהיט החם של הפיס. בשנת 2010 הכניסו שלושת המשחקים לקופת הפיס מליארד ו-700 מאות מליון שקלים, שביחיד מהווים יותר משליש מעוגת ההכנסות.

"לנצל כל הזדמנות להוסיף לקוחות חדשים"

בשבועות האחרונים הצטרפו שתי תחקירניות של חדשות ערוץ 2 לקורס גיוס זכיינים של הפיס. ביקשנו לבדוק מקרוב מה סוג ההצלחה של הפיס, וגילינו מערכת שיווק מתוחכמת שמלמדת כיצד למכור חלומות כאילו היו מוצרי יסוד.

בשלושת ימי הדרכה אינטנסיביים לזכיינים ריחפה דמותה אראלה, "האס" של הפיס. אבל פה לא בונים על המזל, פה מלמדים את הזכיינים כיצד להכניס את היד לכיסו של הלקוח ולהגדיל את המכירות. "ברגע שהבן אדם כבר הגיע אליך, התפקיד שלך זה למכור לו לא רק את מה שהוא רצה, גם את מה שאתה רוצה", מסבירה מנהלת ההדרכה.

הדרכות כאלה מתקיימות כל שלושה חודשים, הכל על מנת שהזכיינים יעמדו ביעד הגדלת המכירות. לצד הרצאות וסימולציות, יש את התורה שבכתב, חוברת ההדרכה. כאן לא משאירים שום דבר ליד המקרה, מהמוטו: "לזכור שאני צייד, לא דייג. לנצל כל הזדמנות להוסיף לקוחות חדשים", או "כשרוצים למכור מלאי חיש גד שלא הולך, ניתן לשים כרטיס אחד למעלה ולומר שזה האחרון שנשאר, ומציעים ללקוח לקחת אותו - אולי פה זה המזל שלו".

"הימורים מוכרים למהמרים"

מפעל הפיס, שנמצא בבעלות המרכז לשלטון מקומי, מפעיל תשעה משווקים ברחבי הארץ, שמעסיקים 2,700 זכיינים המפעילים ביתנים,דוכנים בקניונים וחנויות. אורי נעים נבחר על ידי הפיס למשווק, חמש פעמים ברציפות.

זו הפעם הראשונה שבכיר במנגנון המשומן חושף את החצר האחורית של ההימורים החוקיים בישראל. "אנחנו לא מוכרים כרטיסים, כרטיסים מוכרים באגד. אנחנו מוכרים הימורים, והימורים מוכרים למהמרים", מדגיש נעים.

תגובת מפעל הפיס: "מפעל הפיס מעביר כל שנה כמיליארד שקלים לחינוך, רווחה, ספורט ותרבות- וזו מטרתו. הזכיינים מתודרכים לשיווק המוצרים תחת מגבלה והקפדה על התקנים המחמירים של המדינה- אם היתה חריגה כלשהי - ידאג המפעל להימנעות מקרים דומים. צר לנו שהכתבה התעלמה מהדרכות למכירה אחראית". למר נעים, לדבריהם, מניעים אישיים לתקוף את מפעל הפיס הקשורים בהפסקת עבודתו - ולכן בחרו לא הגיב לטענותיו.

תגובת האוצר: "היתר הפיס החדש נכתב אחרי עבודת מחקר מקיפה המתבססת על שני סקרים חיצוניים. ההיתר החדש, לדבריהם, מגביל את מספר ההגרלות וגובה הפרסים וכן דורש אזהרה בולטת בדבר סכנת התמכרות. החשבת הכללית, הם מוסיפים- תשנה את ההיתר לפי הצורך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק