אין תמונה
ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי

פרשת הגרלת הקרקעות בבית שאן: מנהל מקרקעי ישראל החליט לפסול את זכייתו של ראש העיר ז'קי לוי, בעקבות פרסום בחדשות 2 - לפיו משפחת לוי המורחבת זכתה בנציגות נכבדה במכרז לחלוקת 147 חלקות קרקע במחיר מוזל במיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באמצע מאי פורסם כי ראש העיר ז'קי לוי, בעל וילה מפוארת, וכן שלושה מאחיו ושניים מאחייניו, היו בין 147 הזוכים המאושרים מתוך כמעט 600 בני אדם שניגשו למכרז. בעקבות הפרסום החליטו במנהל מקרקעי ישראל לפני כחודש להקפיא את חלוקת הבעלות ולערוך בדיקה נוספת לגבי הזוכים.

בעקבות הבדיקה הוחלט לפסול את זכייתו של ראש העיר, לאחר שהתברר כי זכה בשנת 1995 במכרז דומה ובשל כך הוא אינו רשאי להתמודד במכרז נוסף. עוד נמסר כי לוי לא מסר את כל הפרטים על עסקאותיו הקודמות. גם האדם שהתמודד עמו על המגרש לבניית בית דו-משפחתי נפסל, ובמקומם ייכנסו זוכים אחרים.

"ניגשתי למכרז כמו כל תושב אחר"

"ניגשתי למכרז כמו כל תושב אחר. הבת שלי ובעלה גרים אצלי בבית עם שני ילדים ועשיתי את חובתי כאבא - אני רוצה שהם ישתקעו בבית שאן", אמר לוי בריאיון לתחנת הרדיו "קול רגע". לוי הוסיף כי "לא ניגשתי כראש עיר, ניגשתי בשמי. הבאתי לבית שאן הטבות מס, הבאתי תרבות וכדורגל - אז מצפים שלא אהנה מהדברים האלה בעצמי?".

בקרב תושבי בית שאן ישנה ביקורת רבה לגבי התנהלות המנהל, שלא בחרה בהליך של מכרז אלא בהגרלה סמויה, שאיש מהמשתתפים בה לא זכה לראות אותה. גורמים במשרד הבינוי והשיכון טענו כי ראש העיר פנה באופן ישיר לשר ולמנהל בדרישה לערוך הגרלה עם מחיר קבוע ולא מכרז למרבה במחיר - אך הם לא טרחו לגלות לשר ולאנשי המשרד כי הם עצמם מתמודדים על הקרקע.

"בכל הגרלה יהיו כאלה שזוכים וכאלה שלא זוכים. אני מברך את אלה שזכו ואלה שלא זכו יזכו בפעם הבאה. צריך גם לדעת לפרגן בעיר הזאת", אמר לוי. "חשוב לזכור - אנחנו לא מדברים על מתנות ולא על סביון, אלא על אפשרות לבנות בית בעיר בית שאן, וזו גאוותי. לפני היותי ראש עיר אני תושב העיר, וגם אחרי שאהיה ראש עיר אשאר תושב העיר". ממנהל מקרקעי ישראל לא נמסרה תגובה לידיעה.