מדינת ישראל כולה התייחדה היום עם זכרו של סרן אסף רמון ז"ל. בבית העלמין הסמוך למושב נהלל, המשקיף על בסיס רמת-דוד בעמק אותו אהב כל כך האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, נכרה היום קבר טרי ובו נטמן בנו אסף, שנהרג בהתרסקות מטוס ה-F-16 במהלך טיסת אימון.

שש וחצי שנים אחרי שנפרדו מאילן ז"ל לאחר אסון "קולומביה", חזרו בני המשפחה האבלה לבית העלמין בנהלל כדי ללוות את סרן אסף רמון למנוחת עולמים. בהלוויה השתתפו בכירים בצמרת המדינה בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביטל במיוחד פגישה עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל, ונשיא המדינה שמעון פרס.עוד הגיעו להלוויה שר הביטחון אהוד וברק, הרמטכ"ל גבי אשכנזי, בכירי חיל האוויר ואלפים רבים נוספים. לבקשת המשפחה לא צילמנו את טקס ההלוויה עצמו.

את ההלוויה ניהל הרב הצבאי רנ"ג יואל חזן, מי שניהל גם את טקס הלוויה של אילן רמון ז"ל לפני שש שנים וחצי. אסף רמון ז"ל, שהיה הבן הבכור במשפחה, הותיר אחריו את אמו, רונה רמון, שני אחים ואחות. מיד לאחר היוודע דבר האסון הודיע צה"ל כי אסף הועלה בדרגה לאחר מותו לדרגת סרן.

רונה על הקבר: "ילד בכור שלי, השמיים שלך"

הלויה אסף רמון (צילום: חדשות 2)
ארונו של אסף רמון. הלך בעקבות אביו | צילום: חדשות 2

"השארתם אותי במלכודת", זעקה רונה בדמעות על קברו הטרי של בנה. "זה המקום שלי, זה הקבר שלי, הייתם צריכים לקבור אותי פה. מתוקון שלי, הבטיחו לי לשמור עליך, הבטיחו לי לשמור על אבא שלך, עכשיו תשמור על אבא, אבל אני רציתי אותך איתי".

"לפני חודשיים היתה בת המצוה של נועה אחותך", הוסיפה האלמנה והאם השכולה. "לפני חודשיים קיבלת חניך מצטיין. עכשיו כל שנותר לי זה לחכות לטקסים הבאים. אסף ילד בכור שלי, הדרך היא שלך, השמיים הם שלך".

"כל כך חיזקת אותי אחרי לכתו של אבא, ועכשיו אני לבד", ספד טל רמון לאחיו. "קיווינו לשרת ביחד. ידענו לשמוח ביחד". החברה עדי מגן בכתה גם היא על חברה שעזב לפתע את העולם: "אנחנו חייבים עוד לנסוע לפסטיבל ערד. לא מתאים לך לבטל ככה בשנייה האחרונה. הערכתי כל כך את כוחותיך המיוחדים במצבי משבר, הנה הלכת לפני שלימדת אותי איך להתמודד. נמשיך להתראות בחלומות שלי. עכשיו זה יהיה געגוע לתמיד. לא הגעגוע הרגיל לשובך מהצבא".

הספד הנשיא: "עם שלם בוכה היום"

"מדינת ישראל מרכינה היום את דגלה, עם שלם בוכה היום, על בנו שנפל", ספד נשיא המדינה לאסף ז"ל. "כל לב נקרע היום - כי הילד הפרטי של משפחת רמון היה הילד של כולנו. 'אל תשלח ידך אל הנער', אלו מילות התפילה שנאמרה חרישית עת הצמדתי את כנפי הבוגר המצטיין לחזהו של אסף רק לפני שלושה חודשים. הוא מהטובים שבבנינו. הוא נושא עמו מורשת עשירה של אהבת הארץ, חוכמה ונתינה".

"אילן ואסף, שניהם ישרי דרך, אמיצים ונועזים, נכונים לכל קריאה. מוכנים לכל משימה", הוסיף נשיא המדינה. "שניהם גדלו כמצטיינים, ונפלו כמצטיינים שבמצטיינים. אסף, ממנו אנו נפרדים היום, הוא לוחם בן לוחם, תלמיד חכם בן תלמיד חכם, נועז בן נועז, חולם בן חולם".

"רונה היית כבר גיבורה, היית ותישארי גיבורה", ניסה לנחם פרס את האישה שאיבדה בעל ובן. "אין רונה אחרת. אין גבורה אחרת... אומה שלמה המומה ומוכת יגון. מדינה שלמה שותקת ודומעת. הנחמה רחוקה אבל יש במה להתגאות. יש למה לקוות".

מפקד חיל האוויר: "יום עצוב לכל עם ישראל"

"ליווינו עכשיו את סרן אסף למנוחת עולמים", אמר מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן רגעים אחרי סיום הלוויה. "הוא נטמן על יד אביו אל"מ אילן רמון. זה יום עצוב לכל עם ישראל. עצוב לחיל האוויר. אנחנו מחבקים את רונה, טל, יפתח ונועה ומאמצים אותם ללבנו".

"אם יכולתי להביא אליכם את הנוער הצעיר, את החברים שנשאו את ארונו של אסף זכרונו לברכה", הוסיף מפקד חיל האוויר, "להראות לכם את פניהם, להכיר לכם את האנשים, מלח הארץ, אנשי ארץ ישראל היפה. אנשים שמתוך שליחות אמיתית, ערכים וכישרון - ממש כמו אסף - עושים כל יום וכל שעה להגנת המדינה. אני חש בהם גאווה גדולה".

ספר הזיכרון: "אסף היה כבוד גדול למדינה"

כל שכבות העם מזדהות וכואבות עם משפחת רמון. אזרחים רבים, גם כאלה שלא מכירים אישית את המשפחה הגיעו גם הבוקר לבית המשפחה ברמת חן להביע תמיכה והזדהות עם הכאב. בכניסה לבית הוקמה עמדת זיכרון מאולתרת. רבים הדליקו נרות ומחו דמעה. במקום הונח ספר זיכרון בו כותבים המנחמים את אשר על לבם.

"איך אפשר לקום בבוקר שלמחרת?", כתבה אם של חייל לעתיד בספר. "מצאו את הכוח מחדש להסתכל על השמיים, על השמש, לחייך ולצחוק". מנחם אחר כתב: "אתם מודל לחיקוי, מלח הארץ, רונה תהיי חזקה למען ילדיך. אסף היה כבוד גדול למדינה".

הרחוב השקט בו מתגוררת משפחת רמון נחסם הבוקר לתנועה, כדי לנסות ולתת קצת פרטיות למשפחה שהאסון פרטי שלה הפך לאסון לאומי. נציגי צה"ל נמצאים כל העת עם המשפחה בדירה.

 נתניהו: הכאב הפרטי מפלח את הלב הלאומי

לצד אזרחים מן השורה שחשו צורך להגיע, ולנחם, התפרסמו הודעות תנחומים של מנהיגי המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעת תנחומים למשפחה רמון ולעם ישראל כולו, ובה כתב: "מעטים הם הרגעים שבהם הכאב הפרטי מפלח בעוצמה כזו את הלב הלאומי.היום העם כולו עטוף ביגון אין קץ על מותו של אסף שנפל ממרומים כמו אביו, אילן".

הנשיא שמעון פרס כתב: "מה שפקד אותנו היום זה יותר מאסון זהו שבר- שבר בת עמי. בחלומותינו הגרועים ביותר לא יכולנו להעלות על הדעת דבר קורע לב שכזה. אסף ואביו היו גדולים מאגדה".

בכירי המדינה באים להלוית אסף רמון (צילום: חדשות 2)
בכירי המדינה באים להלווית אסף רמון | צילום: חדשות 2

מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן הורה להשבית מאימונים את כל מטוסי ה-F-16. במקביל מפקד חיל האוויר הקים ועדה לבדיקת נסיבות ההתרסקות, שכבר הולכות ומתבררות. מחקירה ראשונית עולה כי באימון שגרתי של שני מטוסי קרב, שבאחד מהם היה אסף רמון, טסו שני מטוסים זה מול זה.

אחר כך כל אחד מהם פנה החוצה לצלילה כחלק מהתרגיל, ואז המטוס של אסף איבד גובה ופגע בקרקע. הטייס המוביל הזהיר את אסף רמון: "שים לב לגובה", אך רמון לא ענה, וייתכן שאיבד את הכרתו, כתוצאה מהתמרון החד. כוחות גדולים של צבא והצלה הוקפצו לאזור, כולל טיסות לאיתור הריסות המטוס. לאחר דקות ארוכות של חשש אותרו שברי המטוס באזור - ולצידם גופתו של רמון שנהרג במקום.

אסון רמון - סיקור מיוחד:

רה"מ: "זהו יום של אבל לאומי"

מאות באו לנחם את משפחת רמון

המכתב האחרון של אילן רמון לבנו

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

עדי ראייה להתרסקות: "ראינו כדור אש"

מפקד חיל האוויר לשעבר: "אסף נכנס לבלק אאוט"

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק