בן גוריון חוזה את העתיד
בן גוריון חוזה את העתיד | צילום:

בתפקיד הנביא - ראש הממשלה: התכתבות נדירה בין ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל למערכת העיתון "לוק" האמריקני, מחודש אוגוסט 1961, שנחשפה בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון מתעדת ניסיון יוצא דופן של דוד בן גוריון לנבא מה יהיו ההמצאות שישנו את העולם ב-25 השנים הקרובות. את פרטי ההתכתבות הנדירה, שהגיעה לידי חדשות 2 באינטרנט, אנו חושפים הבוקר לראשונה.

באוגוסט 1961, במהלך תקופת כהונתו השנייה כראש ממשלה, קיבל דוד בן גוריון מכתב מעורך העיתון הבריטי "לוק" , דניאל דמיץ, בו התבקש להתנבא כיצד ייראה העולם בעוד 25 שנים. ב-4 באוגוסט באותה השנה השיב בן גוריון לדמיץ מכתב ובו פירט בכנות מעניינת עשר תחזיות שלו לעתיד. המכתב נחשף לאחרונה בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון.

"לא אקח על עצמי להתנבא מה יהיה בעוד 25 שנה", פותח בן גוריון את המכתב. "הישגי המדע במאה העשרים והתמורות המדיניות אחרי מלחמת העולם הראשונה והשניה הם כה מפתיעים, שקשה לראות מראש מה יהיה בעוד שנים. ואם אני מנסה לענות על שאלתך - הרי זה יותר משאלת לב, מה רצוי שיהיה בעוד 25 מתחזית העתיד".

"המלחמה הקרה תהיה נחלת העבר"

"אולם הדברים הרצויים אינם נדמה, בלתי אפשריים, ודמות העולם בשנת 1987 מצטיירת בדמיוני בצורה הבאה", ממשיך בן גוריון ומפרט: "המלחמה הקרה תהיה נחלת העבר. הלחץ הפנימי ולחץ ההמונים להעלאת רמת החיים עלולים להביא לידי דמוקרטיזציה של ברית המועצות במשך רבע המאה הבאה".

חלקו השני של המכתב
חלקו השני של המכתב | צילום:

בן גוריון "פספס" בשנתיים, שכן ברית המועצות התמוטטה ב-1989, אך בהחלט ניתן לומר שראש ממשלת ישראל חזה את הקמת האיחוד האירופי. "אירופה המזרחית והמערבית תהפוך לברית פדרטיבית של מדינות אוטונומיות בעלות משטר סוציאליסטי ודמוקרטי", כתב בסעיף השני של המכתב.

גם בסעיף הבא, ניתן לומר כי בן גוריון חזה נכונה. "המדע והטכנולוגיה יגלו תהליך זול להמתקת מי הים, ואפשר יהיה להשקות את כל המדבריות באסיה ובאמריקה, ועל ידי כך להביא להעלאת רמת החיים בארצות שתי היבשות הנחשלות", כתב בן גוריון בסעיף השלישי במכתב, ולפחות בחלקו הראשון צדק.

חזה את המצאת גלולת ההריון

בסעיף חמש ממשיך בן גוריון "לפגוע בול". "גלולה נגד הריון תאט את הריבוי הטבעי הנפוץ בסין ובהודו, ותמנע התפוצצות האוכלוסין, המטילה עכשיו פחד על כמה ביולוגים", הוא כתב - אך בסעיף הבא ניבא תחזית שהיא עדיין בגדר פנטזיה. "המדע הביוכימי ימציא זריקה שתשנה צבע העור משחור ללבן או מלבן לשחור", קיווה בן גוריון.

וכמו ההורים של כולנו, ניבא ראש הממשלה דאז תקווה בהמשך המכתב כי "כל צבאות העולם יובטלו". בנוסף, ציפה בן גוריון שבירושלים "יוקם בית המשפט האנושי העליון שיכריע בכל השאלות השנויות במחלוקת בין הפדרציות היבשתיות", כפי שהופיע בספר ישעיהו.

צפו בהתכתבות שנחשפת לראשונה (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)
המכתב הנדיר שנחשף בארכיון - באנגלית | צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

בסוף המכתב צופה בן גוריון שעד שנת 1987 תתאפשר הקמת מושבות בירח ובמאדים - "ובשאר הגורמים של מערכת השמש הקרובים לכדור הארץ". ראש הממשלה הביע תקווה ש"אורך החיים של האדם הממוצע יגיע עד ל-100 שנה", ושהחינוך הגבוה יהיה "נחלת כל איש ואישה בכל רחבי כדור הארץ".

בארכיון צה"ל ובמערכת הביטחון קיים העתק של המכתב גם בשפה האנגלית. העותק בשפה העברית מספק לנו הצצה נדירה נוספת לחזונו הנרחב של ראש הממשלה לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק