מה הייתם עושים לו התקרה בביתכם הייתה מתחילה ליפול בזמן שאתם שוכבים במיטה? עם השאלה הבלתי שגרתית והמפחידה הזאת נאלצו בני הזוג אבי ואתי כרמי מראשון לציון להתמודד. השניים התעוררו לסיוט בשבת בבוקר, כאשר גושי טיח גדולים וכבדים החלו לנחות על ראשיהם בשעה שישנו במיטתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שכבתי במיטה סמוך לבעלי ופתאום הרגשתי חול שנופל לי על הפנים", סיפרה אתי לחדשות 2 Online. "שמעתי מעין צליל 'קראק' עצום. חשבנו שמדובר ברעידת אדמה. הכל נפל עלינו. פשוט ברחנו מהחדר והשארנו הכל שם".

לבני הזוג, שמתגוררים בפרויקט שנבנה על ידי חברת גינדי החזקות לפני 12 שנים, מזכירים המראות אירוע דומה שאירע ב-2007 - בדיוק בקומה שמעליהם. לאחר המקרה ההוא הזמינו הדיירים מהנדס פרטי שיבדוק את המבנה. המהנדס הצביע על מספר ליקויים והדוח נשלח לחברת גינדי, אך שם, טוענים הדיירים, נתקלו בדלת אטומה. שש שנים חלפו מאז, התקלות לא תוקנו והאירוע חזר על עצמו.

נפילת טיח מהתקרה ראשון לציון (צילום: חדשות 2)
התקרה בדירת בני הזוג כרמי | צילום: חדשות 2

"חשבתי שפגע טיל בבית"

רפי מיימון, מהנדס שהוזמן לאחר התקרית האחרונה בבניין, טוען כי מקור התקלה הוא ככל הנראה בליקויי בנייה. "יש מקרים שבהם זה נובע ממחזורים של ייבוש והרטבה, אבל זה לא המקרה פה, אחרת היינו רואים סימנים על התקרה", הוא אומר. פה זה נפל מכיוון שהקיר היה חלק ומאובק ולא דאגו לנקות את האבק ולהשתמש בחומר מקשר בין התקרה לטיח. זה החזיק כמה שנים והחלל שנוצר התפשט והגיע למצב שהמשקל של הטיח היה גדול יותר מחוזקה של ההדבקה".

לאחר קריסת התקרה הגיעו נציגים של חברת גינדי לדירה, אך עמדו על כך שלא יתקנו ליקויים נוספים שנמצאו בדירה. יש לציין כי בתום תקופת האחריות של הקבלן, על הדיירים לממן בעצמם את הליקויים שהתגלו במבנה. אומנם חלפו כמה שנים מתום תקופת האחריות של הקבלן, אבל האם כך אמור להיראות בניין בן 12 שנים?

"בהתחלה עובר לך בראש שטיל אולי פגע לך בבית וכל מיני דברים זוועתיים אחרים", משחזר אבי כרמי, שעדיין מתקשה לעכל את אירועי אותו הבוקר. "בשנייה אחת החיים עוברים לפניך - בשנייה שזה נופל עליך וקורס עם כל הרעש". גם אשתו, אתי, מנסה עדיין להתאושש מהחוויה: "קיבלתי שטף דם ביד ומכות בעורף. ניצלתי בנס. כבר התפללתי את ברכת הגומל".

רפי מיימון, המהנדס שבדק את הבניין, מדגיש כי לא כך צריך להיראות מבנה מגורים 12 שנים לאחר שנבנה. "טיח כזה לא צריך ליפול אחרי 12 שנים, זה מגוחך", הוא אומר. "אני רואה בניינים בני 60 ו-70 שנה שבהם זה לא קורה. מקסימום הטיח יהיה סדוק, אבל לעולם לא ייפול". שאר הדיירים בבניין חוששים כי הם עלולים להיות הבאים בתור. מיימון, שהוזמן לבדוק את דירתם של בני הזוג כרמי, בדק את המצב בדירה נוספת בבניין והעריך כי גם שם עלולה הטיח בתקרה לקרוס.

מחברת גינדי החזקות נמסר בתגובה: הבניין שבנדון אוכלס לפני 12 שנה. למרות שעל פי דין קילוף הטיח אינו באחריות החברה, הגיבה החברה במהירות וביעילות. החברה בנתה ובונה פרויקטים רבים ומקפידה לעבוד בהתאם לתקנים הנדרשים על פי חוק. דיירי הפרויקטים הינם בסדר עדיפות עליון של החברה וימשיכו להיות כך תמיד".