פיצוץ בלון הגז בשכונת גילה, ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
הדיירים ילונו במלון. י-ם, היום | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

חלק מדיירי הבניין שנפגע הלילה (ב') בפיצוץ הגז בירושלים לא יוכלו לחזור לבתיהם בשנה הקרובה - כך טוען יושב ראש המינהל הקהילתי בשכונת גילה בעיר, עופר איובי. "צריך לראות בעיניים כדי להבין עד כמה ההרס שם נוראי", סיפר איובי בשיחה עם חדשות 2 Online.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריו, איש לא עומד לישון הלילה בבניין שבו אירע הפיצוץ. כל דיירי הבניין קיבלו חדרים בבית מלון, והם ילונו בו לפחות עד יום ראשון. "בחמישי הקרוב נעשה הערכת מצב מחודשת, אבל ככל הנראה חצי מהם לא יוכלו לחזור בשבועות הקרובים, וחלקם אפילו בשנה הקרובה", טען יו"ר המינהל הקהילתי. "מי שיצטרך להיעדר מביתו לכמה חודשים, נשכור לו בית חלופי".

רבים מתושבי השכונה שיצליחו לישון בדירותיהם הלילה - נותרו ללא גז. "חברת הגז ניתקה את הגז לכל הבתים מסביב, כנראה כי הם נכנסו ללחץ", אמר איובי. "עכשיו יש כ-100 משפחות שמנותקות מגז. כ-30 מהן נוהגות להתחמם רק באמצעות מכשירים המופעלים בגז. כלומר, כרגע יש בתים של קשישים ובתים עם ילדים שאין להם שום אמצעי חימום".

אנשי המינהל התגייסו לטובת אותן משפחות, והקימו חפ"ק בשכונת גילה כדי לאסוף תרומות של תנורי חימום חשמלי. מי שמעוניין לסייע למשפחות ולספק להן תנורים חשמליים, יכול להגיע לחפ"ק השכונתי או ליצור קשר עם אנשיו בטלפון 02-6461111.

"ביקשנו מהדיירים שיתקנו נזקים עצמאית"

אנשי המינהל הקהילתי ביצעו מיפוי בכל הסביבה שנפגעה, וגילו נזקי זגוגיות ברבים מהבתים. "אנחנו לא נטפל בזה עכשיו, אנחנו רוצים קודם כל לעזור לאלו שזקוקים לעזרה באופן נואש", הבהיר יו"ר המינהל הקהילתי, "אבל צילמנו הכל וביקשנו מהדיירים שיתקנו את הנזקים באופן עצמאי. בהמשך אנחנו נעזור להם להגיש תביעה".

איובי סיפר כי לפני שנה הוקמה ועדה שעשתה מיפוי של בלוני גז בשכונה, אבל הוא בספק עם הצעדים שנעשו יעזרו. "עורכי הדין הטובים ביותר מייצגים את חברות הגז ומורחים את האזרחים", טען, "עד שלא מגיע אסון, זה לא עולה לכותרות. אני קורא לכל מי שיכול לקחת אחריות. אמרתי היום גם לשר לביטחון פנים, שימנף את זה להצעת חוק: קודם כל שיעקרו את בלוני הגז, ואחר כך שיטפלו בהם".