"טובי", עיתונאי גרמני סקרן, התלווה בשנים האחרונות לישראלים ולפסטינים רבים והקשיב לכל מי שרצה לדבר, כדי להציג את הסכסוך האמיתי. אלא ש"טובי" הוא טוביה טננבאום, יהודי שלא סיפר למדריכיו ומארחיו על עברו הישראלי ועל שליטתו בעברית ובערבית. וכך, כשמדריכיו חשבו שמדובר בזר גמור, הוא שמע מפיהם הסתה, שנאה וגם הכחשת שואה, שמשווקת על ידי הפלסטינים והשמאל הקיצוני כ"אמת" על הסכסוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האירופאים לא מכירים את הסכסוך המזרח תיכוני באמת והם לא עשו מחקר, הם שורצים פה בכל חור. הם לא רוצים לעזור, אלא לתפוס את היהודי שעושה משהו רע, זה נובע משנאה", טען טננבאום. "לא אמרתי שקר במקרה שלי כשהצגתי את עצמי כעיתונאי גרמני - אני רציתי לדעת מה האנשים האלה חושבים. גם אם זה היה קשר וזו הייתה הדרך היחידה לחשוף את האמת הייתי עושה את זה", הוסיף.

כבר מתחילת הדרך הצטרף "טובי" לקבוצת צעירים איטלקים שלמדו על הסכסוך גם בשכם וגם בתוך ישראל, במימון האיחוד האירופי. אלא שהמדריך הישראלי, איתמר שפירא - אחיו של הטייס הסרבן יונתן שפירא שהפך לפעיל שמאל קיצוני - הציג עצמו בפני המשלחת כ"יהודי לשעבר" והשמיע אמירות קשות נגד ישראל.

במהלך סיור ביד ושם בחר שפירא להתעכב דווקא על סיפורי הטבח בדיר יאסין, ואמר לצעירים האיטלקים כי צריך להטיל חרם וסנקציות על ישראל כי "צריך לעצור שואה נוספת". שפירא פוטר בעבר מיד ושם לאחר שהשווה בין השואה לנכבה, אך כיום הוא מלווה שם קבוצות פרטיות.

המדריך הפלסטיני שליווה את הקבוצה הוא עאטף אבו רוב, עיתונאי פלסטיני ותחקירן "בצלם" שאחראי לכמה סיפורים של העיתונאי גדעון לוי. ל"טובי" אמר אבו רוב כי השואה היא "שקר, אני לא מאמין לזה".

גם בכיר הפת"ח ג'יבריל רג'וב פתח בפניו את הדלת לאחר ששמע על הספר שתכנן "טובי" להוציא ואמר לו: "ישראל היא גזענית ופשיסטית, היא תהיה מבודדת כמו דרום אפריקה". מקורביו של רג'וב לחשו לטננבאום בסוד: "כולנו גרמנים, אבל הבעיה היחידה היא שאנחנו יודעים שהגנרל רומל לא הצליח להיכנס לכאן". ספרו "תפוס ת'יהודי" ייצא השבוע, והוא כבר לא יתקבל כבן בית ברשות לאחר שהכיסוי שלו ייחשף.

מיד ושם נמסר בתגובה: "יד ושם מקפיד שנושא השואה יהיה מנותק מכל אג'נדה פוליטית. איתמר שפירא הועסק בזמנו כמדריך ביד ושם ולא הקפיד על נורמות אלו ולכן הוחלט לפני כחמש שנים על הפסקת עבודתו. כיום, הדרכה יכולה להתבצע גם על ידי מדריך חיצוני, אבל אנו שוקלים לשנות מדיניות זו".

מ"בצלם" נמסר בתגובה: "בצלם סולד מכל גילוי של אנטישמיות והכחשת שואה. העניין יבורר עם התחקירן במלוא הרצינות המתחייבת". העיתונאי גדעון לוי הוסיף: "נסעתי במהלך השנים מספר פעמים לשטחים עם עאטף אבו רוב, מעולם לא ניהלתי איתו דיונים פוליטים ואינני מודע לדעותיו. אני מקווה מאוד שהכחשת השואה אינה אחת מהן".