מזרחי נולד בשכונת שפירא בת"א למשפחה בת שבע נפשות, חסר השכלה פורמאלית. כנגד כל הסיכויים הפך לאחד מגדולי הקבלנים שהיו בישראל. הוא בנה בת"א בהיקפים נרחבים, והיה לעשיר מאוד בגיל צעיר. הוא אף היה מחובר לאלופים כמו משה דיין ודדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטפרו לחדשות 2 באינטרנט

בצלאל אהב מסיבות ענק, ארוחות מפוארות והרבה כבוד. באירועים שלו התייצבו בכירי המטכ"ל ובכירי הפוליטיקאים. הוא היה חבר של מפקד חיל האוויר במלחמת ששת הימים- האלוף מוטי הוד ז"ל, וחברם של האלופים אברהם אדן ז"ל וג'קי אבן. אך לא רק אלופים ופוליטיקאים היו חבריו, אלא גם זמרים וכדורגלנים ומפורסמים נוספים. סגן ניצב סמי נחמיאס, שהיה בעבר קצין מודיעין במשטרת ישראל, העיד עליו ואמר כי "הוא היה שוויצר כזה, הולך זקוף קומה ואנשים מפנים לו את הדרך. היו לו יתרונות כמו לגנגסטר".

ואז ביום אחד - הכול החל להשתנות

בצאלאל מזרחי ז"ל
בצאלאל מזרחי ז"ל | צילום:

1977 הייתה שנה ששינתה את הכול. ונקודתית יותר - רשימת ה-11. רשימה זו היא חלק מחשיפתו של כתב הארץ - אבי ולנטין, על 11 העבריינים המרכזיים בישראל. המושג "פשע מאורגן" - נצרב לראשונה בתודעה בישראל. באותה הכתבה, בראש רשימת ה-11 עמד מרדכי צרפתי - "מנטש". מספר שתיים היה חברו הטוב הקבלן בצלאל מזרחי. בכתבה נטען כי בידי המשטרה מידע מודיעיני שהחשיד את מזרחי במימון עסקאות סמים. בעקבות הכתבה, הוקמו ועדות חקירה אשר קבעו כי יש בישראל פשע מאורגן. אז, חבריו של מזרחי נטשו אותו. היקיר של שרי מפא"י ואלופי צה"ל נותר לבד. למעט רחבעם "גנדי" זאבי, שנשאר חבר טוב שלו, הרבה אנשים לא רצו להיראות בחברתו.

"הם בגדו בי כמו נחל", אמר אז מזרחי לכתב הצעיר נחום ברנע, והחליט לתבוע בתביעת לשון הרע את עיתון "הארץ". משה דיין אמר למזרחי כי "לא ניתן לנצח עיתון", והמליץ לו שלא לעשות זאת. בצלאל הקשיב לדיין, אך לא אימץ את עצתו. אהוד אולמרט, אז פוליטיקאי צעיר בליכוד, טען שגורמים פליליים מסוכנים מנסים להשתלט על העולם התחתון. אולמרט נפגש עם "גנדי" ומזרחי, והקליט אותם בסתר, כאשר הם דורשים ממנו בתקיפות לפרסם הכחשה שלא עליהם דיבר.

בית המשפט זיכה אותו מן ההאשמות

עיתון הארץ (צילום: חדשות 2)
הוציאו דיבה. עיתון הארץ, ארכיון | צילום: חדשות 2

אחרי שנים של משפט קבע בית המשפט נחרצות כי "הארץ" הוציאה דיבתו של בצלאל מזרחי. העיתון נדרש לפצות את מזרחי בסכום עתק של שלוש מאות אלף לירות. בית המשפט קבע כי למזרחי אין כל חלק בפשיעה המאורגנת. ערעורו של הארץ נדחה גם בבית המשפט העליון, אך מזרחי לא הצליח מעולם להשתקם מהפרסום השלילי. הדימוי שדבק בו הרחיק ממנו את ראשי הממסד הצבאי והפוליטי שכל כך אהב. הוא מכר את מרבית עסקיו, בהם שלושת המלונות שבנה, "גני שולמית", התמסר למשפחתו ולקבוצת הכדורגל האהובה עליו בני יהודה תל אביב.

הקבוצה שלו משכונת התקווה עמדה היום דקה לזכרו. הוא היה הפטרון שלהם 30 שנה. אבי ולנטין, כותב התחקיר סירב השבוע להתראיין. כך גם אהוד אולמרט. אפילו פרקליטו של מזרחי עו"ד רם כספי, לא הסכים לומר עליו כמה מילים. שום פוליטיקאי לא הגיע ללוויה או לשבעה. רק יו"ר הכנסת ראובן ריבלין לא שכח את החבר הקרוב. ריבלין: "מזרחי בהחלט סבל מהכחשת שמו בצורה שהיוותה לו העמסה גדולה".