אמבולנס ושן בינה שהוצאה מקשישה בנחנקה ממנה
אילוסטרציה, בתמונה הקטנה: השן שהוצאה מפיה של הקשישה

קשישה בת 70 ניצלה אמש מארוחת ערב שכמעט והסתיימה באסון, לאחר שנחנקה משן בינה שחסמה את דרכי הנשימה שלה. האישה, תושבת מרכז הארץ, החלה להשתעל בפתאומיות במהלך ארוחת הערב מיד לאחר שסיימה לאכול תבשיל שכלל בתוכו זיתים עם חרצנים. תוך שניות ספורות הפסיקה האישה לנשום ונוצר חשש כבד לחייה.

צוות של מגן דוד אדום הוזעק למקום והחל לבצע בקשישה פעולות החייאה. הצוות הרפואי שטיפל באישה ביצע בה הליך רפואי המכונה "לרינגוסקופיה" - פעולה פולשנית לצורך צפייה במיתרי הקול והכנסת צינור הנשמה. במהלך הבדיקה נצפה גוף זר שחסם את קנה הנשימה, והוא חולץ מגרונה לאחר מאמצים רבים על ידי הפרמדיקית, שרון בן צבי, שחילצה את הגוף הזר.

"לא ידוע לי שבמד"א היה מקרה דומה בעבר" סיפרה הפרמדיקית, שכבר ביצעה בעבר מספר פעולות דומות. "גיליתי להפתעתי הרבה כי הגוף הזר שחסם את קנה הנשימה בנוסף לחלקיקי המזון, הוא לא אחר משן בינה שלמה, ולא הזית", אמרה.

צוות ניידת טיפול נמרץ של מד"א העביר את החולה לביה"ח תל השומר, כשהיא מחוסרת הכרה במצב יציב ומונשמת. "בדרך כלל אנחנו מתריעים שוב ושוב בפני ההורים כי חובה להרחיק מכל התינוקות והפעוטות מתחת לגיל 5 זיתים שלמים עם חרצנים, פיצוחים בעיקר גרעינים ובוטנים, וגם ירקות או נקניקיות החתוכים לפרוסות", אומר נתן קודינסקי, מנהל מחלקת ההדרכה במד"א, "התוצאות עלולות להיות הרות אסון".

"בעקבות המקרה האחרון, יהיה נכון לפנות הפעם גם לאנשים מבוגרים ולבקש לבדוק שבתוך התבשיל שהם מכינים לא מסתתרים מאכלים קשים כמו זיתים שלמים עם חרצנים", הזהיר קודינסקי. "בכל מקרה, חשוב שכלל הציבור יעבור קורס החייאה במד"א, על מנת לא לאבד דקות יקרות", הוסיף.