נבדל אקטיבי - עישון פאסיבי: אולי לא שמתם לב, אבל מהחודש שעבר נכנס לתוקפו התיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים האוסר על העישון באצטדיוני הספורט. אתמול ושלשום, עם חידוש משחקי הכדורגל בישראל במסגרת גביע הטוטו, נערך המחזור הראשון של משחקי כדורגל שהיו אמורים להיות ללא עישון, או לפחות הראשונים בהם ייקנסו אוהדים שיעשנו. אלא שחוק לחוד ומציאות בשטח לחוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האוהדים שפגשנו באצטדיון בלומפילד ביפו במשחק בין הפועל תל אביב לבין הפועל רעננה עישנו בחופשיות, בלי שאף אחד מעיר להם על כך. פקחים של עיריית תל אביב, בעלי האצטדיון העירוני, לא היו ביציע. שוטרים אין ביציעי הכדורגל בארץ מאז שהוחלט להחליף אותם בסדרנים. המאבטחים אמנם שומרים על הסדר ביציע - אלא שהם לא אחראים על מניעת העישון.

על פי התיקון לחוק, בכל יציע יש להגדיר אזור בו מותר לעשן. אם אכן הוגדר אזור כזה - הוא לא סומן, ואת האוהדים שעישנו זה ממילא לא עניין: הם הפריחו עשן לאוויר בכל חלקי שער שבע של האצטדיון היפואי. לא מדובר באוהדים בודדים שעישנו בסתר, אלא בעשרות רבות של צופים במשחק.
אמנם אי ידיעת החוק אינה פוטרת מלקיים אותו, אך יש לציין כי לאוהדים שלא עקבו אחר הפרסומים בתקשורת היה קשה מאוד לדעת שיש חוק חדש.

אוהדים מעשנים ביציע (צילום: חדשות 2)
אוהדים מעשנים ביציע | צילום: חדשות 2

יוזמת החוק: "שהאוהדים יעירו לחבריהם"

"כן, שמעתי לפני כמה חודשים שיהיה חוק כזה, לא ידעתי שהוא אושר", סיפר אחד האוהדים לחדשות 2 Online. "לא נראה לי שלמישהו פה זה אכפת. לא השתנה שום דבר באצטדיון".

יוזמת התיקון לחוק, חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד), סבורה כי דווקא האוהדים הם שצריכים להעיר לחבריהם ליציע. "מדובר בתהליך חינוכי ספורטיבי שדורש זמן, אין לי ספק כי הן הקבוצות והן הרשויות המקומיות האמונות על אכיפת החוק עושות ככל שביכולתן לשמור כל החוק ולאוכפו", אמרה קול. "אני מצפה כי דווקא האוהדים, שמבינים שספורט ועישון לא יכולים לדור בכפיפה אחת וסובלים מעשן הסיגריות הם אלה שיבקשו מחבריהם ליציע להפסיק עם העישון, בלי קשר לאכיפה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "החוק נכנס לתוקפו לאחרונה והעירייה נערכת ליישומו". מחברת היכלי הספורט בבעלותה של העירייה המנהלת את האצטדיון נמסר כי "הנושא נמצא בבדיקה ויטופל בשבועות הקרובים על פי הנחיות היועצים המשפטיים של החברה".

ממועדון הכדורגל הפועל תל אביב נמסר בתגובה כי האחריות להצבת שילוט באצטדיון היא על עיריית תל אביב יפו, וכי במשחק הבית הבא של הקבוצה יקפידו על כך שהכרוז יזכיר לאוהדים כי אסור לעשן באצטדיון בלומפילד.