מבצע "חוזרים הביתה" לגירוש שוהים בלתי חוקיים בישראל נמשך. היום, יומו השני של המבצע, נעצרו עד לשעה זו 73 זרים, מתוכם 33 ביקשו לצאת את הארץ מרצונם ו-40 שיעברו הליכי הרחקה וגירוש.

משרד הביטחון מקים אתר כליאה למסתננים בדרום, שר הפנים ישי הבטיח לגרש אלפי מסתננים בשבועות הקרובים, אלא שבינתיים מתברר כי יחידת עוז, המבצעת את האכיפה בשטח - אינה ערוכה בצורה המיטבית להתמודד עם מספרי העצורים והמגורשים.

במהלך דיון של "השדולה לפיתרון בעיית המסתננים" בראשות ח"כ דני דנון שנערך היום בכנסת, סיפר יו"ר ועד עובדי יחידת עוז דורון עזרא כי "כיום בפועל ביחידה פועלים 130 פקחים שמבצעים אכיפה בכל הארץ בשלוש משמרות, כל השאר הם אנשי מנהלה. האכיפה בסופי השבוע כמעט ולא קיימת למרות שבסופי שבוע המסתננים מתרכזים במקומות מסודרים".

שדולת הטיפול בבעית המסתננים (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
חברי השדולה, היום בכנסת | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

"אין לנו סמכויות כלפי ישראלים, אדם שעוסק באכיפה – אסור לו למצמץ כשהוא יוצא לשטח. אנחנו צריכים לעבוד מסביב לשעון עם מספיק כוח אדם ומספיק סמכויות ושלא יהיו בעיות היכן לאכסן את הנתינים", התלונן עזרא. "ברגע שנפעיל לחץ בלתי פוסק ונאכוף בצורה מבצעית ורצינית - אני מאמין שיוטב לכולנו".

לדברים אלו השיב ח"כ דנון כי "אני קורא לשר הפנים להגדיל את תקני היחידה פי חמש. לא הגיוני ש-130 פקחים צריכים לאכוף ולגרש 70 אלף מסתננים".

דנון: "מי שממתין לגירוש יכול לשחק שש-בש"

"התמונות של הגירוש לא נעימות", הוסיף דנון. "אבל אין מה לעשות - המסתננים חייבים לצאת. מי שממתין לגירוש יזכה לתנאים נורמליים, מצדי שישחקו שש-בש". חברתו לסיעה ח"כ מירי רגב הוסיפה ואמרה כי "המדינה נכבשה על ידי מסתננים ברגל - ללא שנורה אף לא כדור. יש מספר אנשים אמיצים
שאומרים את האמת לכולם בפנים: מהגרי העבודה לוקחים פרנסה לאנשים החלשים בחברה הישראלית".

איבד את יכולת הדיבור. אילוסטרציה (צילום: AP)
130 פקחים על 70 אלף מסתננים | צילום: AP

"ברגע שמסתנן יהיה בכלא שלוש שנים - אף אחד לא יגיע לכאן", הוסיפה ח"כ רגב. "נוצר מצב שמחייב החלטה על מצב חירום לאומי. המדינה נכבשה על ידי מסתננים ברגל, ומי שעבר את הגבול באופן לא חוקי צריך להיענש ואנחנו לא צריכים להתנצל על כך".

במסגרת הכנס הציג דנון את הצעת החוק "הוצאת המסתננים", הקובעת כי האחריות הכוללת לטיפול בבעיית המסתננים תחול על שר הפנים, ש"בשיתוף עם משרד החוץ יגרש תוך שנה 50% מהמסתננים מישראל, תוך שנתיים מעל 80%, ובשנה השלישית כל יתר המסתננים יגורשו".

בהכנת הידיעה השתתף כתבנו עזרי עמרם

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק