לפני שש שנים יצא לאקרנים הסרט הבריטי "נערות לוח השנה" שעוסק בחבורה של עקרות בית לא צעירות שהחליטו להצטלם ללוח שנה נועז, ולמכור אותו כדי להשיג תרומה לבית החולים המקומי.

הלוח הפך ללהיט ענק, ומאות אלפי אנשים קנו אותו. הרעיון מאז מתגלגל בעולם, ועכשיו הוא הגיע גם לישראל.

ברשת הדיור המוגן "בית בכפר" החליטו לשאול את הדיירות, בזהירות רבה, שלא יתעלפו, מי מהן מוכנה להצטלם ללוח שנה חושפני כדי לאסוף כסף למלחמה בסרטן. ההרשמה נסגרה תוך שעה.

מה יגידו הנכדים?

הנשים הגיעו לסטודיו של צלם האופנה עידו לביא בחלוקי סאטן לבנים, שמתחתם חיכו כל הדעות הקדומות שלנו על מי יכולה להתפשט לפני המצלמה ומי לא, מה אסתטי ומה אירוטי, ומה יאה לקשישה מהוגנת, ומה יגידו הילדים והנכדים. גם כי בגיל מסוים זה כבר לא באמת משנה מה יגידו הילדים, וגם כי לחלקם הן פשוט לא סיפרו איך סבתא הולכת להצטלם.

"הן ניגשות לזה בהרבה יותר חופשיות ממה שחשבתי", מציין הצלם עידו לביא. "אין להן בעיה להוריד, להישאר חשופות. מה שדוגמניות הרבה יותר צעירות בהיסטריות אם רק רואים..."

"לא מתביישת במה שיש"

אין בעיה להוריד זה אנדרסטייטמנט בהקשר של ג'וי דרוקר בת ה-83. היא כל כך התאכזבה כשהתברר לה שזה לא יהיה עירום מלא. מרגע שראתה את הצילום הידוע של גלית גוטמן, היא רצתה לעצמה את אותו הדבר. "ברור שזה לא פורנוגרפי", היא מדגישה. "ואני לא מתביישת במה שיש לי".

אבל לא כולן כל כך חופשיות עם הגוף. "זו בעיה, בטח שזו בעיה", משתפת קלרה שצמן בת ה-88. "החזה הוא לא מה שהיה, אבל צריך לקבל את הזיקנה".

הסרט ההוא הפך את הנשים מיורקשייר למפורסמות. השנה הן התאחדו שוב והתפשטו ללוח שנה חדש, גם הוא בחסות הכנסייה המקומית. אולי זה יקרה גם למרים, נעמי, ג'וי, מגדה וחברותיהן. אם כי סביר להניח שכאן בלי חסותה של המועצה הדתית גדרה. ואם נלמד מהן, אולי גם אנחנו נתפשט יום אחד מתפיסות מיושנות ומצדקנות.