המטרונית בחיפה (צילום: משרד התחבורה)
יצאה לדרך בהשקה חגיגית | צילום: משרד התחבורה

המטרונית - מערכת ההסעות המהירה בחיפה והקריות - החלה בהרצה מלאה, 3 שנים לאחר המכרז. במסגרת ההרצה יאפשרו לנוסעים לעלות ללא תשלום עד להודעה חדשה. במקביל, יבוצעו מספר שינויים באוטובוסים באזור חיפה והקריות - שלושה קווים חדשים יופעלו, התדירות של 23 קווים הוגברה, ומסלולם של חמישה קווים הוארך. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר התחבורה ישראל כץ אמר היום, עם הרצת המטרונית: "זה פרויקט ראשון מסוגו בארץ, שבו מופעלת מערכת תחבורה ציבורית מתקדמת. מדובר במהפכה של ממש. אני מקווה שהפעלת המטרונית תשנה את המציאות התחבורתית בחיפה ותהווה מודל לאזורים אחרים בארץ".

"מדובר באזור שמתפתח ללא הרף, והשקת מערכת המטרונית היא חלק חשוב מפיתוח חיפה והאזור. העיריות פעלו בשיתוף פעולה מלא עם חברת 'יפה נוף'", הוסיף כץ. השלב הראשון של ההרצה בחודש אוגוסט יכלול הפעלת 90 מטרוניות, מתוכן 6 היברידיות, ו-146 רציפים ומערכות כירטוס אלקטרוניות.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה, בירך בשם כל ראשי הערים באזור ואמר כי מדובר ביום היסטורי. "מטרופולין חיפה מתפתח ללא הרף והשקת מערכת המטרונית היא חלק חשוב בקידומו", ציין יהב. הואגם פנה לשר התחבורה בבקשה להשלים את הפרויקט ולהקים את מרכז בקרת הרמזורים ואת הרכבל שיהווה המשך לקווי המטרונית ויחבר את מפרץ חיפה עם הטכניון והאוניברסיטה במהירות וביעילות.  

מפת קווי המטרונית (צילום: משרד התחבורה)
מפת קווי המטרונית | צילום: משרד התחבורה

למרות כל החגיגה, אל מערכת חדשות 2 הגיעו תלונות על ההרצה הראשונה מתחילת החודש, ובנוסף לזה התקבלו עשרות הודעות על פקקי ענק בצומת הצ'ק פוסט, באותו אזור שבו המטרונית עוברת.

בכל יום החל מהשעה ארבע בצהריים, שעת העומס, נוצרים פקקים במקום, דבר שלטענת יוזמי הפרוייקט נוצר בגלל ההרצה הראשונית. נוסעים רבים הביעו תרעומת על כך שהמטרונית איחרה ולא עמדה בזמנים, ולכן הם נאלצו לחכות זמן רב והתעכבו בהגעתם הביתה או למקום העבודה.

דובר "יפה נוף" מסר בתגובה לטענות אלה כי עד אתמול היו עומסי תנועה בשל נסיעה של אוטובוסים ומטרוניות במקביל, אך החל מהיום בוטלו קווי אוטובוס שנסעו במקביל למטרוניות, והורגשה הפחתה משמעותית בצירים במטרופולין חיפה.