אל חלקת גדולי האומה שבהר הרצל הובא הערב ארונו של ראש הממשלה השביעי של מדינת ישראל יצחק שמיר, שנפטר במוצאי שבת לאחר מאבק במחלה קשה בגיל 96. שיירת ההלוויה, שאותה מלווה משמר כבוד, יצאה ממשכן הכנסת בדרכה לחלקת הקבר. בטקס ההלוויה השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס ושאר שרי הממשלה. הבוקר חלפו אלפים על פני ארונו של שמיר שהוצב במשכן הכנסת, וחלקו לו כבוד אחרון. את מסע ההלוויה העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

"שמיר הכיר בחשיבותה של אחדות לאומית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לראש הממשלה השביעי, ואמר כי "שני דברים מתבלטים בשש השנים וחצי שבהן כיהן שמיר כראש ממשלה: ראשית, הוא הכיר בחשיבותה של אחדות לאומית. האחדות הייתה בראש מעייניו. השני - האיפוק המרשים שהפגין במהלך מלחמת המפרץ. עם זאת, אם ירי הטילים מעירק היה נמשך - שמיר היה פועל". בסוף דבריו שיבח נתניהו את התנהלותו של שמיר כמנהיג: "הוא היה תקיף, מעשי, חדור אמונה, מפוקח ובעל מחויבות מוחלטת לביטחון ישראל".

"עם ישראל חולק כבוד אחרון למנהיג עשוי ללא חת שהלך בדרכו עד שהלך לעולמו", ספד נשיא המדינה שמעון פרס לשמיר, ופירט בדבריו את פועלו של ראש הממשלה השביעי למען מדינת ישראל. "במהלך מלחמת המפרץ, שנוהלה בראשות ארה"ב - לא נכנע ללחצים לפתוח במלחמה נפרדת", שיבח הנשיא את התנהלותו של שמיר, ובהמשך דבריו ציין את עמלו לקליטת עלייה נרחבת בישראל. "שמיר פעל ללא לאות למען הצלת יהודים בגולה ולהבאתם לארץ ישראל. הוא עמל רבות לפתוח שערי ברית המועצות ומשאלו נפתחו, דאג למשאבים הדרושים להטסתם ולקליטתם ולהתאזרחותם".

בסוף דבריו, אמר פרס כי "חייו של שמיר היו קודש לתקומת ישראל, דרכו הייתה עיקשת למען קיומה החזק של המדינה. מעולם לא סטה מדרכו. מעולם לא פסק ללחום ולחלום ולפעול. יהי זכרו ברוך".

"שמיר היה מופת לנאמנות לארץ ישראל"

"הנה אתה מגיע שוב לכנסת, היכל הדמוקרטיה, מעוז הממלכתית שהתכבד בך כיו"ר הכנסת, כראש הממשלה, כיו"ר האופוזיציה כמנהיג נטוע בעמו", ספד יו"ר הכנסת ראובן ריבלין לשמיר, והוסיף: "אנו מרכינים בפנייך את ראשינו - היית מגויס כל חייך וכעת רק המוות משחרר". ריבלין ציין כי בראש מעייניו של שמיר עמדה תמיד המולדת: "כשישראל דרשה ויתור - ויתרת".

"שמיר הקדיש את חייו לישראל"

מניחים זרים על ארונו של יצחק שמיר (צילום: חדשות 2)
מניחים זרים על ארונו של יצחק שמיר | צילום: חדשות 2

"אחד מדור הנפילים, אחת מאותן דמויות שהקימו את המדינה וגם בזמן מחלוקת ידעו שעם ישראל קודם לכל דבר, אבל ידע שהמציאות צריכה להיקבע בהתאם לדמוקרטיה", אמר יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין על שמיר בריאיון לחדשות סוף השבוע. "אני זוכר אותו בוועידת מדריד, הולך כאילו כפאו השד ויחד עם זאת מנסה לפתח דיאלוג".

גם בבית הלבן ספדו לשמיר לאחר מותו: "יצחק שמיר הקדיש את חייו למדינת ישראל. מהימים שפעל למען עצמאות ישראל ועד ימיו כראש ממשלה, הוא חיזק את ביטחונה של ישראל וקידם את השותפות עם ארה"ב. מחשבותינו ותפילותינו עם בני משפחתו ועם ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק