הסוף לחקירה במקווה. ארכיון
הסוף לחקירה במקווה. ארכיון | צילום: חדשות 2

בעקבות הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בשיתוף עמותת "עתים", המבקשת לאסור על בלניות לתחקר את המבקשות לטבול במקווה, הודיעו הרבנים הראשיים כי יחד עם המשרד לשירותי דת ינחו את הבלניות שלא לתחקר את הטובלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת החוק נוסחה בעקבות פניות שהגיעו למרכז הסיוע של "עתים" אודות דרישות מהנשים הטובלות לעבור חקירה אישית ואף בדיקה גופנית, תוך חדירה לפרטיותן, כתנאי לטבילתן. במכתב שנשלח לעמותה על ידי הרבנות הראשית נכתב כי "עמדת הרבנים הראשיים לישראל הינה כי הבלנית נועדה לסייע לטובלות לקיים מצוות טבילה כהלכתה, ועל הבלנית להעמיד עצמה לרשות הטובלת לשם כך, ולהציע את עזרתה".

הרבנים הוסיפו כי "יחד עם זאת, אין הבלנית רשאית לכפות על הטובלת מנהגים, חקירות או בדיקות בניגוד לרצונן. כפי שסוכם עם המשרד לשירותי דת, הבלניות יונחו במסגרת חוזר מנכ"ל המשרד לשירותי דת לפעול ברוח הדברים לעיל".

לטענת "עתים", המכתב הגיע אתמול (ב') על אף שהעמותה פנתה לרבנות בנושא לפני שלושה וחצי חודשים. בפניית העמותה לרבנות בחודש אוגוסט נכתב כי "בענייני הלכות טומאה וטהרה והטבילה במקווה הטהרה, ישנם מנהגים רבים המשתנים מעדה לעדה ומאישה לאישה. זכותה של כל אישה לנהוג על פי מנהג אמותיה, מבלי להידרש להתערבות עובדי המועצה הדתית".

ביצע מעשי סדום בקטינים במקווה
הרבנות תחדד את ההוראות. ארכיון | צילום: תמר הירדני

"נבקש כי תחדדו את ההוראות מועצת הרבנות הראשית לעניין שמירה על צנעת הפרט", הדגישו בעמותה, "תנחו את הרבנות המקומית ואת הבלניות לפעול מתוך עיקרון של שמירה על צנעת הפרט של הנשים הטובלות, ותפעלו למנוע חקירת נשים במקוואות טהרה כתנאי לטבילתן".

"לוודא שהנשים לא יעברו חקירות משפילות"

על פי הצעת החוק, ייאסר על בלניות לתחקר את המבקשות לטבול, ולהפנות אליהן שאלות הנוגעות לצנעת חייהן האישיים. ח"כ לביא הסבירה כי "ברוב המקרים מדובר בהנחיות של הרב המקומי, שדורש מהבלנית לתחקר את הנשים הטובלות כתנאי לטבילתן. חקירות אלו, כאשר הן נעשות ללא הסכמה מפורשת ומודעת של האישה הטובלת, משפילות ומבזות אותה ופוגעות בזכותה לכבוד ולפרטיות".

ח"כ לביא הוסיפה: "אני שמחה שהרבנים הראשיים מבינים את הבעייתיות במצב הקיים כיום, ופועלים על מנת לשנות את המציאות. עלינו לוודא יחד כי נשים המבקשות לטבול במקוואות הציבוריים ירגישו בנוח ולא יאלצו לעבור חקירות משפילות המרתיעות אותן מלהגיע למקווה".