הפגנת חרדים. ארכיון (צילום: אהרל'ה טייטלבוים - חדשות 24)
11 נעצרו. ההפגנה בירושלים | צילום: אהרל'ה טייטלבוים - חדשות 24

הקור העז ששורר בירושלים לא הרתיע את מאות החרדים שהפגינו הערב (ג') בכיכר השבת בשכונת מאה שערים, במחאה על מעצרם של שני בני ישיבות שלא התייצבו למבדקי גיוס לצה"ל. המפגינים הבעירו פחים וקראו קריאות גנאי נגד צה"ל והמשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כוחות המשטרה שהגיעו למקום קראו למפגינים להתפזר ומשאלה לא נענו לקריאות - החלו השוטרים לנסות ולפזרם באמצעות זרנוקי מים. 11 מתפרעים נעצרו.

"מוכנים להיהרג ולא להתגייס"

אתמול הפגינו כאלף חרדים מול כלא 6 בסמוך עתלית, שם עצור אחד מהאברכים. "התגייסות לצבא השמד הציוני - ייהרג ובל יעבור", נכתב על אחת מבין שלל הכרזות.

המפגינים, בני הזרם הליטאי הקיצוני, מחו מול שערי הכלא הצבאי, אך מלבד מקרה אחד של השלכת אבן לעבר צלמת של אחד מכלי התקשורת - שלא נפגעה - לא נרשמו הפרות סדר או מקרי אלימות. אחד מהם נעצר. חייל שהגיע לאזור עם כיפה שחורה לראשו ספג קריאות: "חרד"ק" (חרדי קל דעת).

המפגינים הניפו שלטים שבהם נכתב, בין היתר, "התייצבות בלשכת הגיוס ולו לדקה היא חילול לכל דבר" ו"יהודי לא מתגייס". בנוסף, הופצו פרטי תעמולה, שבאחד מהם מצויר קצין צה"ל חרדי ולידו הכיתוב "חרד"ק", כשהוא רודף אחרי ילדים חרדים. בכרזה אחרת נכתב "שומרים על הניקיון - אזור נקי מחרד"קים".

למאות המפגינים חולקו גם חוברות הדרכה תחת השם "זכויות הנחקר לעציר החרדי" לקראת המשך "המאבק הנחוש נגד גזירת גיוסם של אלפי צעירים חרדים". כמה מפגינים אמרו לחדשות 2 Online כי הם "מוכנים להיהרג ולא להתגייס".

אחת מהפרובוקציות שהוצגו במקום הייתה חבל תלייה שהשתלשל מעץ - כשלידו מוצב שלט עם כיתוב בגנות הגיוס.