ביקורת קשה, שר האוצר לפיד (צילום: חדשות 2, רויטרס)
ביקורת קשה, שר האוצר לפיד | צילום: חדשות 2, רויטרס

ראשי הערים בפריפריה נדהמו לנוכח הגזירות עליהן הודיע אמש שר האוצר יאיר לפיד. פניות רבות כבר הגיעו אליהם מתושבים מודאגים שלא מסוגלים לגמור את החודש, הם שומעים וכואבים את כאבם ומנסים לעזור. חלקים מהם כבר הודיעו שיזמינו את לפיד ליישוב כדי לראות את העוני בעיניו - מה שאולי ישנה את החלטותיו. בחדשות 2 באינטרנט שוחחנו עם ראשי הערים של רמלה, קריית שמונה ושדרות, בעקבות ההודעה על הגזירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שדרות: "נפגיש את לפיד עם האמת"

ראש עיריית שדרות דוד בוסקילה אומר לחדשות 2 באינטרנט כי המספרים עליהם מדברים באוצר הם בסופו של דבר אנשים שיגיעו ללשכות הרווחה. "הגזירות יפגעו בליבת הצריכה האישית של המשפחות וזה ייצור אצלנו מציאות שלא רק יתווספו אלפי עניים לסטטיסטיקה, אלא יתווספו עוד נדבכים חלשים בחברה הישראלית שנצטרך לראות אותם ולא נוכל להושיע אותם".

המצוקה תגבר. שדרות (צילום: רויטרס)
המצוקה תגבר. שדרות | צילום: רויטרס

בשדרות, הגזירות החדשות הן שיחת היום בימים האחרונים, בצל החשש של אלפי משפחות שלא יצליחו לגמור את החודש. "כשנכנס אלי אדם שמקבל מביטוח לאומי 2,400 שקלים בחודש ומוציא יותר מ-800 שקלים על תרופות אני רק יכול לבכות יחד איתו. מה אפשר לעשות?", הוא תוהה.

לדבריו, לפיד היה צריך להטיל את הגזירות על מקומות חזקים יותר בחברה הישראלית ולא לפגוע בבטן הרכה: "אי אפשר שהחלשים ישלמו תמיד את המחיר, אשמח מאוד לארח את שר האוצר לפיד אצלנו בעיר וארצה להפגיש אותו עם האמת - גם עם הדברים הטובים וגם עם החולשות".

בוסקילה עם תושבי העיר (צילום: חדשות2)
בוסקילה עם תושבי העיר | צילום: חדשות2

קריית שמונה: "אדם שלא חי בסביבה כזאת לא יבין"

כבר מאתמול, נפגש ראש עיריית קריית שמונה ניסים מלכה עם תושבים מודאגים. התרחיש שלו הוא התמוטטות של העיר בשל הגזירות, כשכבר עכשיו רבים מהתושבים שחיים מתחת לקו העוני מתקשים לשלם ארנונה.

מחאה בקריית שמונה. ארכיון (צילום: חדשות 2)
מחאה בקריית שמונה. ארכיון | צילום: חדשות 2

"אלה גזירות שיורידו את האנשים לרמות עוני שאי אפשר לתאר. היו אצלי אתמול בני זוג שאמרו שהם לא מביאים אוכל לילדים לבית ספר כי אין להם כסף לשלם, אנחנו פשוט לא יודעים מה לעשות", סיפר מלכה לחדשות 2 באינטרנט. לדבריו, גם ככה היום המצב הוא קשה כשהשכר הממוצע לתושב בקריית שמונה הוא בין 5,500-4,000 שקלים בחודש.

"הוא לא יבין". יאיר לפיד (צילום: AP)
"הוא לא יבין". יאיר לפיד | צילום: AP

מלכה גם העביר ביקורת על ההחלטה החפוזה, לדבריו שקיבל שר האוצר. "חבל מאוד שהוא לא מתייעץ, יש לו אנשים בסיעה כמו מאיר כהן שבא מדימונה וגם חבל שהוא לא מתייעץ מאנשים שחלקם גדלו בפריפריה - אם הוא היה מתייעץ איתם היו מביאים לו תמונת מצב על היישובים והוא היה חושב אחרת. אדם שהוא לא חי בסביבה כזאת לא יבין אותה לעולם", הוא סיכם.

רמלה: "ציפינו ממנו ליותר רגישות"

ראש עיריית רמלה יואל לביא, אחת הערים העניות ביותר בישראל לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אומר כי מדובר בהחלטה לא ערכית. "המדינה צריכה לסגור את הגרעון שלה אבל כשהיא פוגעת פגיעה רוחבית זה פוגע בסולם הערכים החברתי בישראל", הוא מדגיש.

תגובות זועמות של תושבים כבר נכתבו בדף הפייסבוק של העירייה נגד לפיד: "גם הוא כבר לוקה בחוסר חשיבה ערכי, היה צריך ללכת ולראות את הדברים. יש מנהיגים שבאים מבתים עשירים וכאלה שבאים ממצוקה, אבל זה לא הכל בראשו של שר אוצר זה אסופה של אנשים שמגבשת תכנית", מבהיר לביא.

"אין צדק". לביא (צילום: חדשות 2)
"אין צדק". לביא | צילום: חדשות 2

לביא מצפה מלפיד, שוויתר על משכורת גבוהה בשביל עבודה ציבורית קצת יותר רגישות. "אני אשמח שהוא יבוא לעיר כי אני יוצא מתוך הנחה שגם אני וגם הוא רוצים בטובת הציבור. יש פה מצוקה ואנו שומרים על הפערים העצומים. צריך לקחת מהחזקים, אני מרגיש שאין פה צדק חברתי".

על רקע הדברים האלה, וזמן קצר לאחר שנחת בבייג'ין, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מגבה את התכנית שהציג לפיד בפני הממשלה לקראת אישור התקציב. יחד עם זאת, טרם הושגה הסכמה על גובה הקיצוץ שיידרש משרד הביטחון לבצע בתקציבו. אתמול כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא ידע שיהיה קשה - אך הבטיח ש"נעבור את זה ביחד". לדבריו, "אנשים כועסים, אבל זה בדיוק הפירוש של לקחת אחריות".

בלשכתו של שר האוצר יאיר לפיד סירבו להגיב לדברים.

הגזירות החדשות - הסיקור המלא:

נתניהו גיבה את תכנית הגזירות של לפיד

לפיד מתגונן: "לפעמים קשה זה גם צודק, נצא מזה ביחד"

מנכ"ל הביטוח הלאומי: "יהיו עוד 50 אלף ילדים רעבים"

השאלה היומית: הכל אודות תקציב המדינה

יחימוביץ' תוקפת: "הגזירות - אכזריות"

רשימת הגזירות המלאה נחשפה

הכבדה בקיצוצים: עליה ב-1.5% במס