החברה הישראלית עוסקת רבות בשבועות האחרונים בשאלת הגזענות בעמנואל, בו בנות אשכנזיות לא מורשות ללכת לבית הספר כדי שיוכלו ללמוד עם חברותיהן הספרדיות, רק בגלל שאלה "לא חרדיות מספיק". אבל מסתבר שגם החברה החילונית חוטאת לעתים בחטא הגזענות, גם כאשר מדובר בשני חיילים ששרתו בסיירת מטכ"ל.

אריה שוורץ ומוטי וודג'ה, ניסו לפני תשעה חודשים להיכנס ולבלות את ליל שישי במועדון הגלינה שנמצא בנמל ת"א, ונחשב לאחד המועדונים המפורסמים בארץ. וכך מתאר שוורץ את שאירע באותו לילה. "הגעתי באיחור, וכאשר ביקשתי מהסלקטורית להכניס אותי, היא אמרה לי להמתין בצד, כל זה בזמן שאנשים ממשיכים להיכנס למועדון". גם כאשר אמר לה שוורץ שחבריו נמצאים בפנים, לא נענתה הסלקטורית לבקשותיו והתעלמה ממנו כשהיא מתרצת "המסיבה היא רק למוזמנים".

"למה שאתיופי ינסה להיכנס למועדון שלנו"

כאשר ניסה שוורץ להעזר בחברו מוטי שיעזור לו להיכנס, היא חשבה שהוא מנסה להיכנס יחד עם אדם אחר. שוורץ נכנס, ואמר לה שהאדם שנכנס איתו הוא לא חברו, וכי מי שמבקש לבלות במסיבה הוא חברו מוטי. "כשראיתי שמוטי מנסה לעבור כולם קפצו לעברו, הם בטח חשבו לעצמם 'מי זה האתיופי שמנסה להיכנס לכאן'?".

הסלקטורים הודיעו לאריה שעליו לעזוב את המקום, וכאשר ניסה להסביר להם, הוא חטף אגרוף לפניו מאחד המאבטחים במקום. "אחרי האגרוף הם המשיכו להכניס אנשים כרגיל, כאילו לא קרה כלום", נזכר שוורץ. בעקבות האגרוף, פונה אריה לבית החולים, עם חשש לשבר בארובת העין. "במזל העין שלי עוד שלמה".

הצעת החוק נתקלת בקשיים

ארבע שנים מורחים בכנסת את ההצבעה על איסור אפליה בכניסה למועדונים של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ושלמה מולה. שוורץ ווודג'ה הגיעו לדיון בוועדת הפנים של הכנסת שהייתה אמורה לדון בהצעת החוק. שם, הם נתקלו בשני מתנגדים לחוק. הלוביסט של איגוד הברים והמועדונים, והשני הוא חבר הכנסת אלכס מילר מסיעת ישראל ביתנו. שגם את הטיעון המגוחך שלו כי הסלקציה תפגע בביטחונם של המבלים, לא התקבלה על ידי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שותפו למפלגה.

בסופו של דבר, הדיון בוועדת הפנים הסתיים לשביעות רצונם של שוורץ וחברו וודג'ה. בקרוב תובא ההצבעה על החוק לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. ואולי אם יצביעו הח"כים בעדה, נוכל להעיד על עצמנו שאנחנו קצת פחות גזענים.

תגובת הגלינה: "אין ולא הייתה במועדון הגלינה כל מדיניות של אפליה. מר מוטי וודגה בוחר להסתיר את העובדה שבילה במועדון כמה וכמה פעמים לפני המקרה המתואר, מבלי שהעלה טענה כלשהי. מר וודגה ומר שוורץ עיוותו וסילפו עובדות, כדי להשפיע על ההליך המשפטי שמתנהל בעניין. יש לקוות כי בסופו של דבר יימצא פתרון אמיתי ולא פופוליסטי, שיאזן בין הצורך בקיום הסדרי ביטחון אל מול הקהל שממתין בכניסה למועדונים ועלול לפרש המתנה ארוכה בתור כאפליה חלילה."