עיסוק בהדברה - תחת תנאים מחמירים (צילום: חדשות 2)
עיסוק בהדברה - תחת תנאים מחמירים | צילום: חדשות 2

אחרי האסון, מחמירים את נהלי קבלת הרישיון: המשרד להגנת הסביבה יעלה מחר (א') לוועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת חוק המדבירים, שנועדה להחמיר את תנאי קבלת רישיון התעסוקה במקצוע. הצעת החור תובא מחר לוועדה עקב אסון ההדברה שאירע בירושלים בחודש שעבר, בו מצאו את מותן האחיות אביגיל ויעל גרוס ז"ל, לאחר ששאפו חומר הדברה מסוכן שפוזר בדירת הוריהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת החוק קובעת כי רק מי שקיבל רישיון הדברה מהמשרד להגנת הסביבה, יוכל לבצע עבודות הדברה - זאת בניגוד למצב הקיים כיום בו חלק גדול מהעבודות מבוצעות על ידי "עוזרי הדברה" שלא עברו כל הכשרה מתאימה.

על פי הצעת החוק, רק מי שעבר בעצמו הכשרה מסודרת ועמד בבחינות, יעסוק בהדברה ובנוסף, רישיון המדביר יהיה אישי ובלתי ניתן להעברה. זאת בניגוד למצב כיום בו התחום רווי בהתנהלויות פסולות שבמסגרתן מדבירים "מוכרים" את הרישיון שלהם לאנשים שאינם כשירים ואינם מורשים.

קנסות חמורים יוטלו על מדבירים שיעברו על החוק

אביגיל ויעל גרוס ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
האחיות אביגיל ויעל גרוס ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

עוד קובעת הצעת החוק כי המשרד יפקח גם על ההכשרה עצמה אותה מקבלים המדבירים במכללות - זאת עקב כך ששיעור הנכשלים בבחינות המשרד עומד על יותר מ-60%. בנוסף, החוק החדש קובע כי המדביר יחויב להציג את רישיונו למזמין העבודה וכי כתנאי לחידוש הרישיון כל חמש שנים, על המדביר יהיה להשתתף בהשתלמויות ולעמוד בחובות נוספות.

בנוסף, תוקם ועדה בינמשרדית שתבדוק התנהלות פסולה של מדבירים והתחזויות ויוקם "רשם מדבירים" שיכלול את כל המדבירים המורשים בישראל ויהיה גלוי לציבור.

העונש המירבי בגין עבירה על החוק שעלולה לסכן את הציבור או את הסביבה יגיע לשנת מאסר ולקנס של 904 אלף שקלים. בנוסף, המשרד להגנת הסביבה יוכל להטיל עיצומים כספיים וקנסות בגובה של 10,000 שקלים לאדם פרטי ו-50,000 שקלים לתאגיד.